lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

İyi embriyo ile kötü embriyo rahimde birbirini etkiler mi?

İyi embriyo ile kötü embriyo rahimde birbirini etkiler mi?

İyi embriyo ile kötü embriyo rahimde birbirini etkiler mi?

Tüp bebek tedavisi görüyorsunuz ve yumurtalarınız uyarıldı ve eşinizden spermler alıp embriyolar oluşturuldu . Oluşan embriyoların hepsi çok iyi olmayabilir bazıları birinci kalite bazıları da ikinci kalite olabilir. Ama hepsinin tabi bir şekilde rahme tutunma şansı var. Bu nedenle tüp bebek transferinde embriyoları yasal şartlar altında ne kadar gerekiyorsa o kadar koyulur. Embriyonun  rahime koyulduktan sonra orada neler oluyor nasıl kimyasal tepkimeler yaşanıyor bilemiyoruz. Ama 12 gün sonra  hamilelik sonucu ölçüldüğünde sonucun olumlu  mu olumsuz mu olduğunu anlayabiliyoruz.
Peki embriyoların hepsi iyi olmazsa ,biri iyi biri kötü embriyo olursa, kötü embriyo bu hamileliğin başarısını etkiler mi?  Bu konuyu Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın ‘a sorduk.

Aydın Bey iyi embriyo ile kötü embriyo birbirini etkiler mi?
Bu konuda çok güzel çalışmalar oldu son zamanlarda ve kötü embriyonun iyi embriyonun tutunma kapasitesini  negatif yönde implantasyonu yönündeki değişiklikler yaparak ortamda negatif yönde etkilediği yönünde çalışmalar var .

Birbirleri ile haberdarlar yani ?
Aslında bir takım frekanslar iletişimleri var. Bunlar mikroNDA  düzeyinde olabilir yada hormonal düzeyde olabilir ,yada implantasyon ajanları yönünden olabilir,bir takım negatif yada pozitif etkileri olabilir.
Zaten şöyle bir şey daha var ; hatta bunu söyleyenler şunu da söyler; iki embriyo transferi yaptığınızda ardışık tek embriyo transferi yaptığınızda  bir bu ay birde gelecek ay yani kümülatif olarak ayrı ayrı transfer yapıldığında iki embriyonun birlikte konularak gebe kalma etkisinden daha yüksek gebelikler elde ediliyor. Bunu da buna bağlıyorlar.

Yani gebe kalmayacak bir embriyo gebe kalacak bir embriyoyu tutunmasını negatif yönde etkileyebilir diyorlar. Eskiden bunun tam tersini söylüyorlardı.

Evet İki tanesi çoğaltır deniyordu.

Şimdi bunlar tartışılabilir tabi ,bu konuda daha elle tutulur elimizde kanıtlar var bunun negatif etkisi olduğu yönünde ..

Çok keyifli oldu bu çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler.

Tüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için transfer öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler. Doç.Dr.Turgut AydınTüp bebek tedavisinin başarısını artırmak için tüp bebek transferinde ve transferden sonra dikkat edilmesi gerekenler. Doç.Dr.Turgut AydınTüp bebek tedavisi ,PCO,Endometriozis ,DNA bozuklukları ,Yumurta yetersizliği ve kalitesizliği.Doç.Dr.Turgut Aydın Dondurulmuş Embriyo ve dokular Kanser Tedavisi Olan Hastaların Doğurganlığını Koruyor.Doç.Dr.Turgut Aydın
Sekonder İnfertilite neden yaşanıyor? Doç.Dr.Turgut Aydın
Sürekli hamile kalıp düşük yapma, sebepsiz kısırlık, AMH değeri değişkenliği.Doç.Dr.Turgut Aydın
Dış gebelik, pco ile tüp bebek , değişken AMH , çikolata kistleri, erken menapoz tedavileri ;Doç.Dr.Turgut Aydın
Kromozom bozuklukları, transfer sonrası, OHSS ,Yumurta Kalitesi, sperm morfolojisi %2, AMH, Azosperm sorularına Doç.Dr.Turgut Aydın Cevap verdi.
Tüp bebek tedavisinde transferden sonra kaç gün yatmalı?Doç.Dr.Turgut Aydın
Tekrarlayan Tüp Bebek tedavilerinde aynı doz ilaçlar ,Tüp Bebekte havuz yöntemi? Doç.Dr.Turgut Aydın
Crinone , Gonal-F ,Lucrin kullanımları, Kürtaj sonrası tüpbebek ve tedavi sonrası Adet gecikmeleri.Doç.Dr. Turgut Aydın
Tüp bebekte ideal rahim kalınlığı, Yüksek E2 , Myom Ameliyatı ,Prolaktin Sorunları.Doç.Dr.Turgut Aydın
Tese sonrası sperm sağlığı, döllenmede gecikme, troid ve prolaktin ilaçları ve tüp bebek.Doç.Dr.Turgut Aydın

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın Formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ