lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Dış gebelik, pco ile tüp bebek , değişken AMH , çikolata kistleri, erken menapoz tedavileri ; Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Dış gebelik, pco ile tüp bebek , değişken AMH , çikolata kistleri, erken menapoz tedavileri ; Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Facebook üzerinden ÇİDER’in Tüp bebek gruplarında tüp bebek tedavisi olan hastaların sordukları soruları ÇİDER Danışman Doktoru Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Cevapladı.. Sizde sorularınızı aşağıdaki doktor formu ile bize yollayabilirsiniz. En kısa sürede bebeklerinize kavuşabilmeniz ümidi ile ..

Soru  36 yaşındayım 3 yıllık evliyim.3 düşüğüm bir dış gebeliğim var dış gebelik sonucu sağ tüpüm alındı .Tüm genetik testler yapıldı sorun yok. Tüp bebek önerdi doktorlar.Ama kimisi pgt yöntemini önerdi kimisi gerek yok dedi.Ne yapacağını bilmiyorum

Cevap : PGT yaptırmanız gerekir . PGT yaptırmayacaksanız tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebelik ile spontan gebeliğin düşük olma şansı benzerdir.

Soru :  38 yaşındayim polikistikoverim 93 kiloyum ikinci tüp bebeğimi yaptırmayı düşünüyorum kilo engel midir birde polikistikoverden dolayı yumurta sayım çok mudur amh yaptırmalı mıyım?

Cevap : AMH yaptırmanız tedavi şeklini değiştirmez. Yeni uygulanan yumurtalama çatlatma şekli ile artık yumurta çok olsa da sorun oluşmaz.

Soru : Laparoskopik Miyom ameliyati olacagim 4 ay iyilesme suresinde yumurta toplama ve iyileşme sonrası transfer icin dondurma işlemi yapılabilir mi yoksa toplama için 4 ay geçmesi mi gerekli?

Cevap : Laparoskopi  myomektomi sonrası üç ay içinde tüp bebek yapılabilir. Ameliyat öncesi işleme gerek yok.


Soru  :
 43 yasındayım 32 fsh 0.24 amh ile tedaviye başlanır mı?
Cevap: Şansınızın çok düşük olduğunu bilerek başlayabilirsiniz.

Soru  :35 yaşındayım çikolata kistlerim boşaltıldı rahim içi şekil bozukluğu ameliyatı oldum 1. tüp bebek denememde döllenme ve bölünme olmadığı için iptal oldu tıetra ve dhea kullanıyorum ikinciyi deneriz olmazsa bir daha yapmaya gerek yok dedi doktor sebebi yada çözümü yok dedi acaba nedir sorun ne yapmalıyım?

Cevap : Erken menopoza giriyorsunuz gibi bir sonuç var. Hekiminizin önerisini yapabilirsiniz.

Soru :  Eşim çocukluğunda olduğu ameliyatlardan kaynaklı olarak azosperm .Doktor mikrotese dedi ama Teseden önce ilaç kullanması gerekmez mi çoğu arkadaşın esi kullanmış birde hormon tahlilleri normal çıktı. Çok teşekkür ederim.

Cevap :  Önceden ilaç kullanımının pozitif etkisi net değil. Direk opere olabilir. Fakat FSH düşük olursa Hipogonadizm vardır o zaman kullanmak anlamlı olur

Soru :  Merhaba, gruplardan birinde bir bayan eşinin azosperm olduğunu ve tese olup tüp bebek denemişler olmamış. Fakat daha sonra kendiliğinden hamile kalmış. Doktorları böyle bir şey olabileceğini söylemiş! Böyle bir durum olabilir mi? Ve yüzde oranı nedir? Teşekkürler.

Cevap : Bu durum karşılaştığım bir durum değil

Soru : 42 yaşındayım yumurta rezervim düşük ilk tedavim de 2 yumurta oluştu ancak 7.günde yumurtam erken çatladığı için iptal edilmişti en son kontrolde 14 ml idiler ikinci tedavimde 2 tane 17 2 tane 19 1 tane 10 ml yumurtam oldu yumurtalar toplandı 3 kese oluşmuş 2 si dolu çıkmış 2 yumurta toplandı 1 i boş çıktı 1 i olgunmuş ama ne yazık ki döllenmedi eşimden o gün alınan sperm örneği 29 milyon %45 ileri hareketli tekrar deneyeceğim ama yine döllenmeyebilir dedi doktorum ben umutluyum tekrar deneyeceğim benim durumumda anne olma şansım var mı Teşekkür ederim.

Cevap : Şansınız az olmakla birlikte, bu yaşta en büyük follikül 16-17 mm olunca çatlatma iğnesi yapılması olgun ve kaliteli yumurta çıkma şansını artırabilir.

 

Soru : 3 sene önce normal yolla hamile kaldım 27 haftada gebelik zehirlenmesinden dolayı kaybettik sonra denedik olmadı bir sene önce tüp bebek yaptırdık 11 yumurtadan 8 boş çıktı 3 olgun yumurta çıktı onlarda döllenmedi benim döllenme problemim olsa 3 sene önce nasıl hamile kaldım yada 3 senede yumurta kalitesi bu kadar değişir mi ? Şimdi nasıl tedavi izlememiz gerekiyor?

Cevap : Tedavi kaynaklı bir sorun olabilir. Tekrar denemenizde fayda var. Hekiminiz ile bir önceki başarısızlığı tartışmanızda fayda var.

Soru  :41 yaşındayım klomen ve femara tedavisi gördüm. 4 sene önce bir tane kaybettim.Sonra hamile kalamadım eşimin testleri normal çıktı. Doktorum tedaviyi kesti aşılama düşün dedi o tutmazsa tüp bebek sebep yok diyor yumurtalar isterse büyüyüp catlıyor ama tutmuyor ben çok istiyorum tekrar çocuk sahibi olmak 11 yaşında kardeş diyen bir oğlum var tekrar doktora gitmeye cesaret edemiyorum açıkçası

Cevap : Tüp bebek tedavisi yaptırmalısınız.

Soru : Merhaba ,bende 37 yaşındayım 13 yıllık evliyim 3 tüp bebek 3 aşılama tedavisi geçirdim aşılama tedavisinde yumurta çatlama sorunu yaşadım tüp bebek tedavisinde ise 6 yumurta vb oluyordu ama transfer olan yumurta 2 yada 1 adet ve sonuç negatif regli lerim her zaman düzenli polikistikover var kilon fazla diyorlar ama boyum 1.63 kilom 73 çok aşırı kilomda yok ,amh 1.3 tu en son yaptırdığım da rahim filmim de her şey normal yalnız 21.gün yaptırdığım prg testim ilac kullanmadığım zamanlarda en fazla 7.4 olabildi birde geçen ay arı sütü bal polen kullandım birde hayıt suyu o zaman baktırmıştım 10.4 e yükseldi ama ondada negatif sonuç yani durum bu bir 4.tüp bebeği dener miyim bilmiyorum her seferinde bir ümit bir umut sonuç hüsran ve manevi yönden büyük bir yıkıntı tekrar toparlanma dönemi döngü sürekli böyle devam ederse ?

Cevap : İki çok farklı AMH değeri var bu durumda yumurtalıklarınız konusunda çok fazla yorum yapamam . Benim önerim tekrar denemeniz mümkün olduğu kadar fazla yumurta çıkarıldıktan sonra PGT yapmanız veya 5. Gün donmuş embriyo transferi yaptırmanız iyi bir alternatif olabilir.

Soru : Merhaba bana 4 tüp bebek yapıldı hiç birinde embriyo oluşmadı farklı hastanelerde yaptırdım doktorlar yapacak bir şey yok dediler başka bir doktora durumumu anlattım belki kök hücre yönetimi olabilir sana dedi şuanda yapılıyor mudur?

Cevap : Şu an dünya da bu konuda kök hücre uygulaması yok

Soru :  Merhaba yaşım 27. 2 sene önce tüp bebekle hamile kalabildim. Ama erken doğumda ikizimi kaybettim. Simdi ise 2 keredir yumurta toplama işleminde yumurtalarım bos çıkıyor neden kaynaklı 2 den fazla yok yumurtam. Bir de tüp bebek doktoru bir daha gelmememi ima etti. Tabi ki de gideceğim başka yere veren  Allah.  Simdi bitkisel kürler kullanıyorum. Bos neden kaynaklıdır? Teşekkürler.

Cevap : Tüp bebek yöntemi ile bir gebeliğiniz var tekrar olacaktır, denemeye devam edin bitkisel bir tedavi alternatifi yoktur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
BİR YORUM YAZ