lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Sürekli hamile kalıp düşük yapma, sebepsiz kısırlık, AMH değeri değişkenliği. Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Sürekli hamile kalıp düşük yapma, sebepsiz kısırlık, AMH değeri değişkenliği. Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Facebookta Türkiye gruplarının yanı sıra bir de Azerbeycanlı kardeşlerimiz için  grubumuz var. Üye olmak isterseniz Linki :  Ana olmaq istəyənlər-suni mayalama müalicələri qrupu  
Bu grubumuzun sorularını da Danışman Doktorumuz  Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Cevapladı..

 

Soru: Ben bir çok doktora gittim ,büyük bir probleminiz yok dediler 38 yaşında tüp bebek yapıldı. 1 ci tuttu kanamam başladı 1 ay tamam olmadı düştü, 2 ci transferde tutmadı . 40 yaşımdayım artık ümidimi yitirdim. 38 yaşında tüp bebek  tutmadıysa şimdi tutabilir mi?

-40 yaşında,  38 yaşına göre daha az olsa da yine gebelik şansınız var. Mutlaka tekrar denemelisiniz

 

Soru : Merhaba . Biz eşimle çok doktora gittik. Doktorların fikri hep aynı oldu .Ne sende ne de eşinde problem falan yok dediler .39 yaşındayım bu yıl Türkiye ‘de aşılama yaptırdım olmadı .Eşimin sperm sayısı çok güzel.  Bende folikül  oluşuyor  ama çocuk sahibi olamıyoruz.Tüp bebek bu yaşta yapılabilir mi ?

-Cevap :Tüp bebek bu yaşta yapılabilir. Mutlaka yaptırmalısınız. Yaş ilerledikçe şansınız  daha da azalır.

Soru : Fsh 16.5 tup bebek bebek yaptırmak ne kadar doğru?

-Cevap :Bu değer de tüp bebek yapılabilir yumurta sayısı az olsa da özellikle yaşınız 40 yaşından düşükse gebe kalma şansınız var.

Soru : 1.ci tüp bebek yaptırdık .Şükür tutmuştu ama 5 haftada düştü. Aybaşı ağrısı gibi oldu sonra kan geldi az miktarda ondan sonra düştü. Şimdi 2.ciye başladık . Düşük yapmayı nasıl önleyebiliriz. ? Yakında transfer olacak.

-Cevap :Düşük önlemek için progesteron zaten kullanılıyor. Diğer gebelikte bebek ile ilgili bir sorun varsa, bu sebep de düşük yapabilir.

Soru : Merhaba. Ben 3 kez tüp bebek yaptırdım.Sonuç neqatif oldu. Eşimde sperm sayısı çok düşük. Kan tahlillerimiz, hormon analizleri normal çıkıyor. Histereskopi oldum.4 tane blastokis transfer yapıldı endometrium çok iyi amma sonuç negatif. Bana önereceğiniz başka bir tahlil ya da tedavi yöntemi var mı?

-Cevap : Size önereceğim embriyolarda genetik inceleme(PGT)(Preimplantasyon genetik tanı) yaptırıldıktan sonra doğal yumurtanız ile takip edilen siklusta donmuş embryo transferi yaptırmanızdır

Soru :  Merhaba.ben 4 hamilelik yaşadim. 16 hafta. 5 hafta., 4 hafta .8 haftada kalpleri durdu…kan pıhtılaşması  dediler . Son hamileliğimde kleksan 0.4
yaptim.Ama yine olmad
ı..sorum böyle…tüp bebek  yaparsam anne olma şansım var mı? önceden teşekkürler.

 -Cevap :Histereskopi yapılmalı, rahim içi nornmal ise, Tüp bebek işlemi yapılmalıdır ve embriyolar genetik inceleme (PGT)(Preimplantasyon genetik tanı)  yapılarak transfer yapılmalıdır. Bu şekilde sağlıklı gebelik şansı daha yüksek olur

Soru : Bir defa tüp bebek yaptırdık tuttu  kalp atışı  olmadı dediklerine göre artik 38 yaşım var anti müller analizim 0,08 umudum her yerden azalıyor üzülüyorum artık hiç  çocuk sahibi olamayacak mıyım ? 

-Cevap :Şansınız çok az, fakat imkansız değil. İmkanlarınız var ise ve yumurtlama oluyor ise denemelisiniz.

Soru :   5 yıldır evliyiz gitmediğimiz  hekim yok.Ama hiçbir yararını da görmüyoruz. Eşimde tedavi ile  sperm  normal oluyor tedavi durduruluyor sperm değerleri de düşüyor. Eşimde varikosel var 1. ci derece birde hidosele bunlar sorun yaratabilir mi?

-Cevap: Artık tüp bebek tedavisi yaptırmalısınız.

İlahə H-Lee Soltanlı 3.5 yıldır evliyim. Hiç hamile kalmadım. Önceki zamanlarda her şey yolunda diyorlardı. Folikül da patlıyordu. Şimdi bir sürü sorun çıktı. Anti-müller ağustos ayında 1.2 çıktı. Şimdi bu ay başka klinikte 0.7 çıktı. Bazen umutsuzlaşıyorum.

-Cevap:Bu değerlere çok önem vermeyin. Sonuçta over rezerviniz azalmaya başlamış . Bir an önce tüp bebek tedavisi almalısınız.

 

Diğer hasta soru ve doktor cevaplarını bu linkten bulabilirsiniz.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Dç.Dr.Turgut Aydın danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ