Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Gebelik Aşısı Nedir ? Kimlere uygulanır?

Gebelik Aşısı Nedir ? Kimlere uygulanır?

Rahim içi zarının güçlendirilmesi ile embriyonun rahime tutunmasını kolaylaştırma çalışmaları yaparak merkeze gelen çiftlerde sağlıklı bebek elde etme şansını artırmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde çiftler özel olarak değerlendirilmeli ve tedavileri planlanmalıdır.
Tüp bebek tedavilerinde en önemli bölüm yumurta ile spermin en iyi şartlarda döllenebilmesini sağlamaktır. Oluşan embriyolar bazen çok kaliteli olsa da hamilelik oluşmamaktadır. Nedenini araştıran çalışmalar yapıldığında sorunun embriyonun rahimin içine yerleşirken rahim içi zarda yaşadığı bir sorundan kaynaklanabileceği tezi ortaya çıkmıştır
Rahim içi zarının embriyonun yerleşmesine ve gelişmesine destek olabilecek faktörlerinin eksik olması mesela yapışıklıklar, kanlanma , iltihaplar embriyo ne kadar kaliteli olursa olsun gebe kalınmasını engelleyebilir.
Rahim içinde hücrelerde birtakım nedenlerle oluşan işlev eksikliği embriyonun sağlıklı bir şekilde rahimin içine yerleşmesine engel olmaktadır.Bu nedenle ya hamilelik oluşmamakta yada oluşan hamilelik düşükle sonlanmaktadır. .
Son yıllarda bilim adamlarınca yapılan çalışmalar endometriumun da ki hücrelerin sağlıklı embriyoyu fark edip, ayırabileceğini göstermiştir. Problemle ilgili yapılan ameliyatlar,kanı sulandırıcı tedaviler hastaların yapısına göre rahim içindeki problemleri düzelterek hamilelik gerçekleşmesine destek olabilmektedirler.
Gebelik Aşısı Tedavisi  nasıl yapılmaktadır.
Kadının yumurta toplama günü kanı alınıp özel işlemlerden monosit denilen hücreler ayrıştırılır sonrada özel kaplarda kültür oluşturularak çoğaltılır. Hücre kültürü adı verilen bu işlem özel inkübatörlerde ve üretme sıvılarının desteği ile yapılır Bu işlem yapılırken aynı zamanda kadından ve erkekten alınan yumurta ve spermler döllenip embriyo oluşmaktadır. Buna gebelik aşısı denmektedir.
Embriyoların transfer gününde rahimin 3 boyutlu ultrason ile rahimin en uygun bölümü saptanır. Kadının kanından oluşturulan gebelik aşısı kadına bir gün önce veyahut transfer günü ile aynı gün verilir. Yapılan gebelik aşısı ile rahmin daha sonradan transfer edilecek embriyoların yerleşip gelişmesine olanak vereceği düşünülmektedir..
Avrupa da daha önce hamilelik elde edememiş 100 hasta üzerinde yapılan araştırma sonucunda %40 hamilelik elde edilmiştir. Ayrıca hamile kalan bu kadınlarda % 30 da düşük oranlarında düzelme gözlemlenmiştir.
Bu uygulama daha çok İyi derecek de embryo elde edilmesine rağmen hamilelik elde edilemeyen tüp bebek tedavisi vakalarında ,Rahim içinin kalınlığının artmadığı durumlarda,rahim içinde çeşitli problemlerin olduğu tespit edilen hastalarda uygulanmaktadır.

Gebelik Aşısı Gürgan Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezinde yapılmaktadır.

 

Prof.Dr.Timur Gürgan
Clinic Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi

Tüp Bebek tedavilerinde yumurtaların artırılması tedavisi  konusu da de ilginizi çekebilir.

Prof.Dr.Timur Gürgan a Gebelik Aşısı ve tekrarlanan negatif tedavileriniz için iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ