lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi ,PCO,Endometriozis ,DNA bozuklukları ,Yumurta yetersizliği ve kalitesizliği.Doç.Dr.Turgut Aydın

Tüp bebek tedavisi ,PCO,Endometriozis ,DNA bozuklukları ,Yumurta yetersizliği ve kalitesizliği.Doç.Dr.Turgut Aydın

Merhaba

Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda üyelerimizin sordukları soruları danışman doktorumuz  Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Başkanı Doç.Dr.Turgut Aydın cevap verdi.; Kendisinden randevu alabilmek için alttaki formu doldurup gönderiniz.

Embriyoda Kromozom Bozukluğu

PGD testinde üç kromozom bozuk çıktı .Doktor bunu erkekten kaynaklı dedi ama herhangi bir tedavi önermedi tekrar tekrar tüp bebek için yumurta toplanacak dedi acaba doğru mu?

PGT işlemi biz kromozom defekti ,yapısal problemlerde yada sayısal problemlerde tanımak amaçlı kullanıyoruz. Burada anladığım kadarı ile  tek bir embriyo vardı galiba bunda 3 tane kromozom defekti vardı.Tekrar br daha işlem yapsak mı ? yapsak nasıl olur yada bu sperm kaynaklı mıdır gibi bir soru anladım bunu. Burada tabi spermlerde bazen DNA hasarı olabilir kaliteli yumurtanın bazen bunu düzeltme özelliği de vardır. Onun için genç hastaların yumurtalarından elde edilen sperm kötü olsa da çok kaliteli embriyolar gelişirken ileri yaşta anöplodi ( kromozal bozukluk ) kromozal defekt PGD de hastalıklı embriyo çıkma ihtimali daha yüksek olur. Burada da  şimdi tabiî ki preimplantasyon genetik tanı yapılacaksa yapılmaya devam edilmesi lazım.Ama burada eğer yaşı ileriyse ve embriyo sayısı az ise gelişecek yumurta sayısı az ise kısıtlı sayıyla bu işlem yapılıyorsa tabi burada zorlu bir mücadele vermek zorunda. Burada spermin kötülüğüne bağlamak çok çok uygun olmayabilir. Yanı burada yumurta kaynaklıda olabilir bu ,ortak gelişen embriyodanda kaynaklanabilir,çok çok nadiren sperm kaynaklıda olabilir.Burada 3 tane genetik problem var bir tane embriyoya yapılan preimplantasyon genetik tanı işleminde burada sorunlu sperm demek çok zor. Madem bu işlem yapılıyor tekrar tekrar denemesi gerek.

Kilo tüp bebeğin tutunmasına engel midir?

Ben polikistikoverim 90 kiloyum ikinci tup bebegimi yaptircam kilo tup bebegin tutunmasına engel midir tesekkurler

Polikistik overdeki en büyük problem yumurtlamanın olmaması ise eğer ve ayrıca kilo yüksekse rahim içi kalınlığı  gibi bir takım istenmeyen etkiler yapabilir buda embriyonun tutunmasını engelleyebilir.Bundan dolayı gebelik için negatif bir durum oluşturabilir. Ama sonuçta polikistik olan bir çok hasta için nerdeyse kilo verme imkansız durum kendileri için çok az kilo veriyorlar verince tekrar hemen alıyorlar Tabi ki burada isteğimiz kilo vermesidir. Eğer veremiyorsa bu şekilde tüp bebek yaptırması gerekir. Dolayısı ile kilo verirse kesinlikle gebe kalma şansı daha yüksek olacak.

Gebelik zehirlenmesi ve daha sonra döllenme olmaması

Ben 5 sene önce normal yolla hamile kaldım preaeklemsi ( Gebelik zehirlenmesi )geçirdim erken doğum oldu. Bebeğimi kaybettim ondan sonra bebeğim olmadı ,bir tüp bebek yaptırdım 11 yumurta toplandı 8 içi boş çıktı 3 olgun yumurta onlarda döllenmedi bütün hormon değerlerim normal yaşım 35 bundan sonra ne yapmamız lazım doktor yumurtaların kalitesiz büyük ihtimal dedi.

Merhaba, tüp bebek tedavisi sonucu döllenme dahi olmaması kötü bir sonuç. Daha önceden gebe kalmış olması ve preeklamsi olmuş olsa da sağlıklı embriyo rahat geliştiği anlamına gelir. Bu denemenin sonucunun böyle olması tekrar bu sonuç anlamına gelmez. Tekrar tüp bebek tedavisi olması gerekir.

 

Polikistikover sorunu  ve ilaçların yumurtalara cevap vermemesi

Merhaba lar 7 yıl bitecek 8 yıla gireceğiz daha önce çok aşılama iğnesi yaptım ama yumurtalarım çok dirençliydi gelişmiyordu .2 yıl önce Tüp Bebek yaptım sadece 2 yumurtam gelişti çok yumurtam olmasına rağmen biri olmadı bir tanesi de 2.ci gün transfer edildi.Baştan beri eşim için hep normal diyorlardı sperm sayısı normal  ama eşimde aşırı isteksizlik var ve ben eşimi başka bi doktor götürdüm testesteron hormonu çok düşük çıktı.Doktor bu nedenden isteksizlik var dedi ama hiç ilaç vermedi 2 ayda yada 3 ayda hatta bazen 4 ayda bir birliktelik oluyor bende de polikistik over var. Şimdi bize nasıl bir tedavi gerekiyor ? Ne yapmamız lazım eşim 40 yaşında bende 33 yaşındayım.

Cevap; Eşiniz için altta yatan hipotroidi veya başka bir hastalık yok ise isteksizlik genellikle psikolojik olabilir. Polikistik over sendromlu hastalarda en büyük sorun yumurta uyarılması sonucu gelişen overlerde aşırı cevap ile giden ovaryan hiperstimülasyon sendromudur.  Bunun için alışkanlık düşük doz ilaç kullanımıdır. Fakat son zamanlarda bu aşırı cevabı önleyecek yeni çatlatma ilaçlarının çıkması ile artık bu sorun tamamen bitmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda yüksek doz ilaç kullanmak ve farklı ilaçlar ile yumurtayı çatlatmak ve daha sonraki bir ay transfer yapılması sorunu çözecektir. Selamlar.

 

Troid hormonu yüksekliği ve tüp bebek başarısızlığı

Benim son iki tedavim de de troid hormonum yüksekti transfer için adetin 2.gunu gittiğimde troidim yüksek çıktı doktor troid ilacı başladı 15 gün sonra transfer oldum tuttu fakat 6 buçuk haftalıkken düşük yaptım sonra dondurulmuş embriyo ile transfer oldum yine aynı durum yaşadım.

Burada anladığım kadarı ile zaten troid hormonu bozukmuş ve doktoru ona göre bir tedavi vermiş ve muhtemelen düzeldikten sonra transferi yapmışlar  .Burada düşük nedenini hormon bozukluğuna  bağlamamak lazım.


Yaygın Endometriozis olup embriyonun reddini önlemek için nasıl bir tedavi uygulanmalıdır?

Yaygın endometriozis bizim hastalarda en çok sıkıntı yaşadığımız hasta grubudur.Bugün bir tane endometriozisli hastadan gebelik sonucu elde ettim.Bu hasta iki defa cerrahi müdahale geçirmiş ve ikinci cerrahisinde hidrosalphinks letral olduğu görülmüş.Bir tane tüpünü aldırmış öbür tüpünü hasta istememiş alınmasını.Aslında kocası. Daha sonra iki defa tüp bebek yaptırmış .Bende tüp bebek yaptım ve gebelik elde edemedim. Fakat daha sonra diğer tüpünü de aldıktan sonra şu an gebe kaldı. Devam edip etmeyeceğini bilemiyorum ama gebe.
Burada endometriozis bir çok şeyle kombine olabilir. Örneğin endometriozis ve adonomiozis varsa buda gebeliği negatif durumda etkiler belki budurmda adonomiozisi çıkartmak gerekir.Ya da endometriozis ile birlikte hidrosalphings oluştuysa buda negatif bir etki yapacaktır. Burada da tüpleri çıkartmakta fayda olacaktır. Ya da bazen endometriozis kistleri tedavi sırasında ciddi enflomasyona ( iltihaba) neden olabilir. Bunlarda şiddetli ağrı ve iltihabik durumda bazen gebeliği negatif durumda etkileyebilir. Bunlarda da embriyoları dondurup daha sonra transfer etmekte fayda olabilir. Çok çok nadir bazen çok büyük endometriozis kistlerinde eğer embriyo oluşturulursa ,baktık hiç olmuyor tekrar tekrar ivf de,bazen çikolata kistlerini çıkartıp ondan sonra donmuş embriyoları transfer yapmakta alternatif olabilir yani endometrioziste açıkcası her hastanın kendine özel durumu vardır. Hastalık değilde hasta vardır ve buna göre aksiyon almakta fayda vardır.

Yaşım 43..  3 tüp bebek yaptırdık tutmadı. Ne yapmam gerek?

Selam Yaşım 43..  3 tüp bebek yaptırdık tutmadı kiloluyum tüp mide oldum hep yasıma göre yumurtalıklarım iyi ama rahim filmi hiç çekmediler ne yapmam gerek?

Derya hanım merhaba, 43 yaşında yumurtalıklar iyi dahi olsa sağlıklı embryo gelişme şansı çok düşüktür. Rahim filmi çekilebilir, belki de doktorunuz ultrasonografide çok iyi görüntü aldığı için gerek duymamış olabilir. Tekrar denemeniz ve gerekirse preimplantasyon genetik tanı(PGT) yapılması ve sağlıklı emriyo bulunursa gebelik şansı çok daha yüksek olacaktır.

 

Troid sorunumun hamilelikte bebege zararı olur mu?

Iyi günler hocam tüp bebekle hamileyim trioid sorunum çıktı troit hızlı çalışıyor diyor doktorlar Troid sorunumun hamilelikte  bebege zararı olur mu  hocam?

Troid bezinin hızlı çalışması uzun dönemde gebeliğe zarar verebilir fakat troid ilacı kullanırsanız sorun çözülmüş olur.


Yumurta kalitesini artırıcı bir şey var mı?

Rezervi az olana yumurta kaliteli olması için bu hastayı Tüp bebek te nasıl hazırlarsınız yumurta kalitesini artırıcı bir şey var mı?

Merhaba, Rezerv az olsa da,  asıl yumurta veya embriyo kalitesini belirleyen en önemli faktör yaştır. Yaşınız genç ise kaliteli embryo bulunabilir. Kulllanılan bir çok yumurta kalitesi artırıcı destekleyici tedaviden bahsedilse de bunların hiçbirisinin kanıtı yoktur. Ne kadar çok denerseniz şansınız o kadar çok olur.

Yumurta rezervi az ve kaliteli olması için ne yapmak gerekir ?

36 yaşındayım yumurta rezervi az ve kaliteli olmasi için ne yapmak gerekir ? Ve Türkiye’de bunun bir tedavisi var mı?

Bu durumun bir tedavisi yok.  Adet dönemlerinde senkronize follikül çaplarının olduğu dönemde tedaviye başlanırsa gebelik şansı  o kadar yüksek olur. Yaşınız rezerv kötü olsa da gebelik için uygun bir yaştır.

Her şey iyi ama hamile kalamıyorum.Doktorum rahim filmi istedi ?

İyi günler tedavi öncesi rahim filmi şart mı 42 yaşındayım daha önce 1.5 sene femera ve klomen uygulandı 2 senedir tedavi olmuyorum 12 yaşında bir oğlum 4 yıl öncesi bir kaybım oldu eşimin sperm tahlili iyi ama yumurtlama var, çatlama da var tutmuyor yeni görüştüğümüz doktor bey rahim filmi istiyor.

Merhaba, Rahim filmi çektirebilirsiniz belki doktorunuz hidrosalpings gibi gebeliği engelleyen bir sorundan şüphelenmiş olabilir.

İlk bebeğime normal hamile kaldım.İkincisi 3 yıldır olmuyor .Neden olabilir?

Benim ilk bebeğim kendiliğinden 8 aylık evliyken hamile kaldım 4 yaşında oğlum var ve ikinci çocuğu istiyoruz olmuyor hiç bir sıkıntı Yok dedi dr lar ama 3 yıldır istiyoruz nedeni nedir acaba

Burada bazen kadınlarda çikolata kisti ortaya çıkıyor ve sekonder infertilite sebebi olabiliyor. Bazen sonuçta sezeryan oluyor hastalar buda bazen infetilite nedeni olabiliyor. Bazen bu zaman zarfında sınırda olan bir sperm değeri varsa daha da bir miktar daha düşüyor buda gebelik olmasını engelliyebiliyor.

Örneğin dün bir hastanın ( daha önce tüp bebek yapılmış) hidrosalphings olduğunu gördük. Çok sağlıklı normal yoldan gebe kalmış daha sonra hidrosalphinks olmuş .. Yani bu gibi durumlarda rahim filmini gerekiyorsa tekrar çekip tüplerle ilgili bir problem var mı yok mu bakmak lazım.Over rezervine bakmak lazım ve erkeklerde sperm değerlerinin tekrar kontrol etmekte fayda var.

Çocuk oldu diye her şey tamam diye bakılmaması gerekiyor  değil mi?

Tabi mevcut durumdaki gebelik potansiyeli bozulmuş olabilir.


(Hidrosaphinks nedir? : Yumurtalık kanallarından  birinin veya her ikisinin uçlarının tıkanması sonucu içlerinde sıvı birikmesi durumuna hidrosalpinks denir.)


Tüp bebek Transferinden sonra kasık ağrısı normal mi? 

İyi günler  transferim yapıldı 9 günde sol kasık ağrısı var.Normal mi?

Merhaba, Olabilir. gebelik olunca veya olmadığında bu şikayetler olabilir.

Tüp bebekten sonra aşılama yapılır mı?

Ben özelde tüp bebek yaptım olmadı maddi durumdan dolayı araştırmaya gidiyorum orasında aşılama dedi sorum su tüp bebekten sonra aşılama olursa tutma şansı var mi lütfen sorumu cevaplayın şimdiden teşekkürler.

Merhaba, aşılama,  şansı çok yüksek bir tedavi alternatifi değildir. Sebebi bilmiyorum fakat,  Benim önerim tüp bebek tedavisi olur.

 

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Dondurulmuş Embriyo ve dokular Kanser Tedavisi Olan Hastaların Doğurganlığını Koruyor. Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Sekonder İnfertilite neden yaşanıyor? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Sürekli hamile kalıp düşük yapma, sebepsiz kısırlık, AMH değeri değişkenliği. Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Dış gebelik, pco ile tüp bebek , değişken AMH , çikolata kistleri, erken menapoz tedavileri ; Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Kromozom bozuklukları, transfer sonrası, OHSS ,Yumurta Kalitesi, sperm morfolojisi %2, AMH, Azosperm sorularına Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın Cevap verdi.

Tüp bebek tedavisinde transferden sonra kaç gün yatmalı? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Tekrarlayan Tüp Bebek tedavilerinde aynı doz ilaçlar ,Tüp Bebekte havuz yöntemi? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Crinone , Gonal-F ,Lucrin kullanımları, Kürtaj sonrası tüpbebek ve tedavi sonrası Adet gecikmeleri. Yrd.Doç.Dr. Turgut Aydın

Tüp bebekte ideal rahim kalınlığı, Yüksek E2 , Myom Ameliyatı ,Prolaktin Sorunları.Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Tese sonrası sperm sağlığı, döllenmede gecikme, troid ve prolaktin ilaçları ve tüp bebek.Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Rahimin yarım olması, Tüp bebekte kimyasal döllenme, Rahime çizik atmak ..Yard.Doç.Dr. Turgut Aydın

İnmemiş testis sorunu,Histereskopi tedavide etkili mi ,Başarısız tüp bebekten sonra ne yapılmalı ? Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın

Rahim kalınlaşması, Premenstrüel Sendromu, Estrofem , AMH Hormonu ve Kimyasal Gebelikler .Op.Dr.Turgut Aydın

 

 

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Doç.Dr.Turgut Aydın  danışma formu ile kendisine ulaşabilir, dernek indiriminden yararlanabilirsiniz.
 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ