lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek transferi öncesinde ,sırasında ve sonrasında nasıl beslenmeli ?Tüp bebek Tedavileri Soru ve Doktor Cevapları -85-

Tüp Bebek transferi öncesinde ,sırasında ve sonrasında nasıl beslenmeli ?Tüp bebek Tedavileri Soru ve Doktor Cevapları -85-

Bu bölümde tüp bebek tedavileri öncesinde sorasında ve sonrasında nasıl beslenmemiz gerektiği konusunda deoktorlarımızın verdiği cevaplar var. Sizde de çok yardımcı olacağını umuyoruz.

Soru: Embriyo transferi yapıldıktan sonra protein ağırlıklı beslenmek gerektiği konusunda bir şeyler okudum fakat nasıl beslenmek gerektiği konusunda bilgi verir misiniz acaba? özellikle embriyo transferi sonrası dikkat edilecek konular var mıdır?
Cevap: Tüp bebek tedavisinde transfer sonrası ve devamın da  beslenmenizin düzenli ve dengeli olmasına her türlü yiyecekten tüketmeye dikkat etmelisiniz özellikle sadece proteinden zengin beslenilmesi değil her şeyi dengeli almak gerekiyor.

 

Soru: Eşimde sperm hareketsizliği ve şekil bozukluğu var spermlerde iki gün önce bal polen ve bir sürü bitkiden oluşan bir karışım ve artı keçiboynuzu pekmezi ve e vitamini ve arı sütü vermeye başladım acaba bu konuda beni bilgilendirir misiniz?
Cevap: Bütün karışımlar her zaman beklediğiniz sonuçları vermeyebilir fakat vitamin ve mineraller sperm sağlığı ve sayısı açısından önemlidir yeterli tüketilmesi gerekir.

Soru: Ben bitki çayları duyuyorum, aslan pençesi, civan perçem,karanfil vs  gibi bu tür şeyleri içmek faydalı mıdır ? vücuda herhangi bir zararı var mıdır?
Cevap: Bitki çaylarını çok tüketmeyi önermiyoruz günde 2 fincandan fazla tüketmeyiniz.

 

Soru:Demir ve kalsiyum eksikliğini gidermek açısından ilaç dışında hangi besinleri tüketmeliyiz.Bu konuda bilgilendirir misiniz. 
Cevap: Demir eksikliği için kırmızı etler yumurta sarısı kuru baklagiller ve yeşil sebzeler tüketilmeli kalsiyum için süt yoğurt peynir tüketilmelidir.

 

Soru: Ben yaptırdığım testte sperm sıvılaşma süresinin uzun olduğu, 10-15 lökosit teşhisi koyulmuştu. sperm sayısı 60 000 000 totalde 150 000 000. herhangi bir tedavi görmedim doğal yollardan tedavi olma imkanım var mı ilaçla yada doğal yollardan olabileceği söylenmişti.
Cevap: Bu konuyu önce doktorunuzla konuşun ama beslenme açısından sigara ve alkol içmemeniz gereklidir.

 

Soru: Aşırı yemek çok seçiyorum örneğin soğan,sarımsak,biber,turşu gibi  daha ne olabilir diyeceksiniz ama içim almıyor?
Cevap: Bu yiyecekler beslenme açısından oldukça önemlidir. Özellikle soğan sarımsak c vitamini ve antioksidanlardan zengindir. Tüketilmesini genellikle öneririm. Hiç yiyemiyorsanız diğer sebze ve meyvaları bol tüketmenizi öneririm.

 

Soru:  Sperm sayı ve morfoloji problemi var sadece Evicap ve Klomen ilacı kullandım ama Üroloji dokorları  bazı arkadaşlara değişik iğneler çinko vs veriliyor bunun sebebi merak ediyorum.
Cevap: Çinko tüketimi sperm sağlığı açısından önemlidir ama bunu yiyeceklerle de alabilirsiniz.

 

Soru: Bu yiyeceklerin proteinlerini ilaçlardan alabilir miyim. örneğin çinko gibi.
Cevap: İlaç olarak alabilirsiniz ama bütün vitamin ve mineralleri dengeli olarak tüketmek vücutta kullanımları açısından önemlidir . Bu yüzden dengeli beslenmek gereklidir.

 

Soru: Transfer sonrası varsa tutunan embriyo daha da iyi tutunması  açısından yenilmesi gereken özel bir şeyler var mı ? mesela ananas veya karanfil deniyor doğru olabilir mi ?
Cevap: Maden suyunda kalsiyum sodyum potasyum gibi mineraller bulunmaktadır ama bunlar sizin ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetmez. Sadece bu gıdalara bel bağlamayınız. Önce ki yazılarımda belirttiğim gibi dengeli beslenmek önemlidir.

 

Soru: Soyayağı, ayçiçek, çotanak, fındık, zeytinyağı, mısır-özünü karıştırıp yemeğe öyle kullanıyorum. Bunlar gerçekten faydalı mı?
Cevap: Hepsi oldukça faydalı yağlardır. İçeriklerinde farklı yağ asitlerini ihtiva ederler .Karıştırarak kullanmanız uygundur

 

Soru: 9 ay önce tüp bebek  denedik 2,5 aylıkken karnımda öldü bu arada hastanede yattım OHSS olmuşum yani yumurtalıklarım şişmiş bunu indirdiler indirmek içinde günde 4 tane serum yedim toplam 50 tane bunlar bana önceden 55-56 kilodayken şuan 60-61 arasındayım kilomun zararı var mı yaşım 22 birde adet kanamam da düzenli geliyordu bu olaydan sonra azaldı ve birazda kansızlık var kürtaj olduğumda 40 gün kanamam geldi bununda etkisi var mıdır bana ne gibi bir şey önerirsiniz teşekkürler.
Cevap: Gebelik hazırlıklarında fazla kilolu olmamak gerekir .Kanamanın fazla olması senin kan sayımını düşürmüş olabilir .Bu yüzden tekrar bir hemogram baktırıp ona göre tedavini belirlemek gerekir.

 

Soru: Ben iki yıl ara ile 4 sefer tüp bebek  denendi fakat 3 tanesi kürtaj ile sonuçlandı bu kürtajlar benim vücudumda hangi değerlerin düşmesine sebep olur.
Cevap: Bu konuda ancak laboratuvar sonuçları gösterge olabilir.

 

Soru: 20 haftalık hamileyim ve ilk aylarda bulantı vs  yüzünden çok dikkat edemedim yediklerime.Şimdi de çalışma hayatından dolayı eski düzenim deki gibi yiyorum özel bir uygulama yaptığım yok.Hassasiyet göstermem özel bir gıda var mı sizce?
Cevap: Gebelikte süt yoğurt tüketimine önem vermelisin. Aynı zamanda proteinli gıdaları ve meyve sebze grubunu her gün tüketmelisiniz.

 

Soru:Ben gün  belli miktarlarda yoğurt süt tüketiyorum yeterli midir.
Cevap: Evet yeterlidir. Ama günde en az 4 su bardağı kadar süt tüketmeli sin.

 

Soru: Doktor hanım  kırmızı et vede tavuğu doğal olmadığı için yemiyorum. Doktorum köy tavuğu bulursan onu yiyebilirsin, etin yerine de kuru bakliyatı tercih et dedi. Ben 2 yıldır hiç et ve tavuk yemiyorum. Acaba yaptığım doğru mu? (Beslenme şeklimi tamamen değiştirdim bol sebze, süt ürünleri, kuru bakliyat yiyorum, birde her sabah 1 yemek kaşığı keten tohumu yiyorum.
Cevap: Kırmızı et özellikle demir ve çinko dan zengindir fakat bunun yerine kuru baklagil tüketmen bu açığı kapatabilir fakat her gün tüketmen gerekir. Haftada 1-2 defa balık yemen faydalıdır. Bunun dışında yaptıkların genel olarak doğru sayılır.

 

Soru: Eşimin boyu 1.80 kilosu 91 sperminin az oluşu buna etkili midir kilosunun fazla oluşu sigarada içiyor sizin görüşünüz nedir ayrıca şekil bozukluğu da var.
Cevap: Sigara içmesi sperm sayısını etkiler bu yüzden sigarayı bırakıp birazda kilo vermesini öneririm.

 

Tüp bebek tedavileri öncesi beslenme   sayfasında çok yararlı bilgiler bulabilirsiniz mutlaka linkleri okumanızı öneririz.

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ