lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tekrarlayan gebelik kayıpları -Düşükler

Tekrarlayan gebelik kayıpları -Düşükler

Tekrarlayan gebelik kayıpları- Düşükler

Tekrarlayan gebelik kayıpları- Düşükler .Bir bayanın 8.gebelik haftasından önce 2 kez düşük yapmasına erken gebelik kayıpları denilmektedir. Bu istenmeyen sonuçtan kurtulabilmek teknik olarak mümkündür.

Bu amaçla öncelikle nedene yönelik tedavi yapmak gereklidir. Bu amaçla erken dönem gebelik kayıplarını mercek altına almakta yarar görülür

Bu düşüklerin en önemli nedeni genetik faktörlerdir. Genetik olarak anormal olan bir embriyoyu vücut bizlerden daha erken tanımlayabildiği için; rahimden atmaya çalışır ve düşük gerçekleşir. İkinci en sık neden rahim içi doğuştan mevcut olan yapısal bozukluklardır. Rahim içinde perde (septum) veya myom, boyutu fazla olan polip tarzı istenmeyen ve yer işgal eden yapılar erken dönem düşük nedenidir. Bu tip yapıların damarlanması az olduğundan embriyo anneden yeteri kadar beslenemez ve düşük gerçekleşir.

Annede var olan pıhtılaşma bozuklukları da erken dönemde bebek kalp atışlarını durdurarak düşüğe yol açabilmektedir.

Annenin immun sisteminin bebeği yabancı bir doku olarak algılaması da erken dönemde embriyonun rahimden atılmasına neden olacaktır.

Tedavi seçeneği olarak nedene yönelik tedavi yöntemini uygulamaktadır.

Genetik nedenlere bağlı olan erken dönem düşüklerde; öncelikle anne ve babanın genetik incelemesi yapılır sonrasında, embriyolar tüp bebek yöntemi ile elde edildikten sonra embriyolarda genetik inceleme yapılarak normal kromozomal yapıya sahip olan embriyonun rahim içerisine transferi ile gebelik elde edilir ve genetik nedenlere bağlı düşükler bu yöntemle engellenmiş olur. Bu yönteme preimplantasyon genetik tanı yöntemi denmektedir..Ayıklanmış olan embriyolar genetik faktörlere bağlı düşükleri engellememize yardımcı olmaktadır. Unutulmamalıdır ki anne ve babanın kromozomal yapılarının normal olması bebeğin genetik olarak normal olacağı anlamına gelmez.

Tekrarlayan gebelik kayıpları -Düşükler de Rahim içinde yer işgal eden myom, polip, septum gibi istenmeyen oluşumlar histeroskopik yöntem ile ; rahim içinden ışıklı bir aletle girilerek özel dizayn edilmiş elektrotlar ile bu yapıların tamamen çıkarılması mümkündür.

Pıhtılaşma bozukluğuna bağlı olan erken dönem gebelik kayıplarında pıhtılaşmayı azaltıcı medical tedavi uygulayarak başarılı olmak mümkündür.

İmmun sistem düşükleri ise; düşük doz kortikosteroid tedavisi ve immunglobulin uygulamasıyla başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Böylece babadan gelen ve anne tarafından yabancı doku olarak algılanan proteinler kabul edilebilir hale getirilmektedir.

Sonuç olarak erken dönem gebelik kayıpları eğer neden ortaya konulabilinirse başarılı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Genetik inceleme, histeroskopik cerrahi ve medikal tedavi bu sorunu çözmede bize yardımcı olmaktadır.

 

Bizi facebook’tanda takip edebilirsiniz.

 

Tekrarlayan gebelik kayıpları -Düşükler konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Tüp Bebek Tedavisi ve Düşükler

Hamileliğin ikinci 3 ayındaki düşüklerin sebebi  

Anne adaylarının yaşı ile doğurganlık ve düşükler arasındaki yakın ilişki

Düşükler Hakkında Merak Ettikleriniz

Tekrarlayan Düşüklerde Yapılması Gereken İncelemeler

 

 

 

Gebelik kayıplarınızın tekrarlanmaması için  Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle irtibat kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
BİR YORUM YAZ