Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor Cevapları -17-

Tüp Bebek  Tedavileri Hasta Soruları ve Doktor Cevapları -17-
Soru: Tüp bebek tedavisi ile hamileyim .İlaç alınca günde 1 kez alan kusuyorum ama reflü sorunum oluyor. bunun için de arada reinne tablet  alıyorum. Şu ana kadar sadece gebe kaldığım kilonun üstüne 2 kg aldım. Çünkü daha önce olmamasına rağmen hipertroidi de gelişmişti ve bu yüzden 6 kilo kaybettim. hipertroidi için probiycil başlanmıştı 4×1 ile başlandı en son endokrincim 1×1 e indirdi. troid tahlillerim normal seyrediyor. kendi doktorum bu durumun nadirde olsa görülebildiğini dramine kullanmamı öneriyor  ama ben bayağı tedirginim. bu ilacın bebeğe bir zararı var mı? benim durumumda yapılabilecek başka bir tedavi var mı? bebeğin ultrason gelişimi normal görünüyor. amniyosentez sonucunda da normal karyotip çıktı. bize de  kısırlık teşhisi kondu eşimde oligospermi vardı o ilaç kullandı normal yolla oluşan bir gebelik şikayetim olduğunda dramamini alınca zaten genelde kusmuş oluyorum o yüzden sonradan sıkıntı yaşamamak için önceden alıyorum dramamine almazsam hemen hiçbirşey yiyemiyorum ama.
Cevap: Doktorunuz verdiği ilaçlar gayet iyi ancak şikayetiniz olduğunda kullanın. Tiroit de kontrol altında,aydan sonra kilo rahat rahat alınıyor. hepsi geçecek. tüpler ateşli bir hastalıkta tıkanabilir. dramamin kullanmayın kafanız karışmasın. tek gen mutasyonları testi tespit etmek çok zor.Soru: Tüp bebekte genetik bozukluk riski yüksek midir? bana bir defa pgt yapıldı son denememde emb. az olduğu için yapılamadı bu durumlarda mecburen yapılmıyor pgt benim ne yapmam gerekiyor bundan sonra benim? denemeye devam mı sayı az olsa da.
Cevap: Tüp bebekte genetik bozukluğa neden olmaz. genetik bozukluğu olanları tedavi eder. az olan embriyo sayısında bende yapmıyorum. Sağlıksız olan embriyo tutmuyor. hasta isterse konuşup isteği doğrulttuğunda yapıyorum eğer sağlıklı embriyo yoksa transfer edilmiyor. deneyin tabi.

Soru: Beni 2 aya yakındır nedenini bilemediğim kanamam başladı geçer diye bekledim fakat henüz geçmedi daha önce hormon tedavisi gördüm yaşım 31 ve 8 yıllık evliyim.
Cevap: Uzun suren kanamalar iyi değil. hemen bir kadın doğumcuya gıdın.

Soru: Benim düşükten sonra göğsümde süt geliyor acaba prolaktin yüksek olursa mikroda şans azalır mı ?
Cevap:
tedaviye başladığınızda prolaktin yüksekliğinde doktorunuz ona göre ilaç verecektir. 21. günü yumurtlamayı bastırmak üzere verilen ilaçlar bu duruma yardımcı olabilir. prolaktin ıle ıcsı nin bir ilişkisi yok.. tedaviye başladığınızda bütün hormonlarınız kontrol altına alınıyor. bu nedenle basarının prl ilişkii yok.

Soru: Sizce nedeni ne olabilir az az hani adet başlangıcı olur ya işte öyle kanamalar bazen korkuyorum çünkü ben son 1 senedir 2 ya da 3 ayda bir adet görüyorum doktora gittim adet düzensizliğiyle ilgili bütün tetkiller yapıldı normal dedi?
Cevap: Adet düzensizliğini gidermeniz gerekli. bu konuları kadın doğumcunuzla danışın. yada 3 ayda bir adet görmek normal değil.. adet düzensizliğinde doğum kontrol hapı kullanılıyor. bu da tüp bebek tedavisine biz bu şekilde başlıyoruz.

Soru: 8 aylık evliyim çocuğumuz olması için eşimin yumurtalarını iki kez çatlattırdık. Yumurta çatlatma hakkın da önerileriniz.
Cevap: Yumurta çatlaması eşinizin hormonları yeterli ise kendi kendine çatlar. yanı yumurtalıklardan tüplere geçer. eğer yeterli progestron hormonu yoksa ilaç kullanmak gerekli. sizin bir ey yapmanız gerekmez. dr. usg ile bu durumu tespit eder.

Soru: Aşılama yaptırırken 3 defa yaptırmak şart mı , 2 defa yaptırıp sonra micro olmaz mı , yanı şart değil öyle mi?
Cevap: Hayır bu sızın isteğinize bağlı. yalnız sağlık bakanlığı tüp bebek yaptırmadan en az 3 kez aşılamayı öneriyor. tabi sayı 20 milyon ve hareketlilik % 40 üzeri ise. tabi olabilir. ben hastalarımla konuşup öneride bulunabiliyorum. tabi bu sızın isteğiniz. evet değil. aşılama hem ucuz ve kolay bir yöntem..

Soru: Pazartesi günü bana aşılama yapıldı sonucunu en erken ne zaman öğrenebilirim ?
Cevap: Adet tarihiniz geçtikten sonra adet olmazsanız kanda beta hcg yaptırın.

Soru: 3 mikro denmemiz oldu eşimin sprem sayısı 1mio acaba biyobsi ile sprem alınması daha etkili olabilir mi?
Cevap:
Eşinizin ejakulatındakı spermler daha olgum spermlerdir. bu nedenle biz genelde ejakulatı tercık ederiz. çok özel durumlarda tüp bebek başarılı 3-4 kez olunmadı ise testıs bıopsısı deniyoruz.

Soru: Benim rahmimde sol arka duvarda 25×29 boyutlarında miyomum var? bu düşüklere yol açabilir mi? çünkü bebeğin yerleşeceği yere 3 mm uzaklıktaymış alınması gerekli mi? bu konuda dr lar görüş ayrılığında kafam karıştı?
Cevap: Myom olayı rahim içinde ise sonucu etkiliyor.

Soru: Ben 5 yıllık evliyim sorunum sebepsiz 2 ay klomen tedavisi gördüm sizce direk tüp mü denemeliyim yoksa aşılamamı , 29 yasınız önemli. yas 35 in altında ise aşılamayı deneyin.
Cevap: Eşinizin sperm durumu iyi ise kontrollü bir şekilde aşılamayı öneririm. klomen tedavisinde usg kontrolü yapıldı mı? bu nedenle kontrollü tedavi yapılmasını önerdim. eşinizin sperm durumu iyi ise.. hayır yapılmadı fakat daha önce yaptırdım ovülasyon takibi her şey normaldi yasınız önemli. çok gençsiniz. bence yumurta takibi ile gebe kalmanızı öneririm. eşinizin sperm durumunu iyi ve güvenli bir merkezde yaptırın.

Soru: Erken menopoza girdi Kıbrıs’ta yumurta bağışı yaptıracaklar yaşı 38. 10 yaşında kendi kızı var sağ overi operasyonla alınmış kaynımın sperm değeri de 1 milyon civarı falan prostat sorunu var.Hamilelik şansı ne kadar olabilir?
Cevap: Yumurta bağısı ile oluşan gebelik sansı % 70.

Soru: Eşimin spermi 20 tane çıkıyor tese olacak ancak çıkan spermler morfolojik anomali immotil morfolojik anomali olarak yani bozuk bu şekilde mikroenjeksiyon uygulanabilir mi?
Cevap: Ejakulatda sperm şekli bozuk ise testıstede farklı çıkacağını zannetmiyorum. fakat ejkulatda hareketsiz olup canlılığından şüphe ettiğiniz durumda tese spermi % 75 canlıdır. iyi sanlar. belki 1-2 adet normal sperm çıkabilir.

Soru: Ocak ayında micro denedik 4 yumurta oluştu. o zamanki fsh değerim 23,12 idi bu değer yüksek bir değer midir.
Cevap: fsh 23 çıktı ise yumurtalıklarınızda yumurta kaliteyi ve rezervı azalmış demektir. bu nedenle sansınız azda ola iyi şanslar diliyorum.

Soru: Benimde yumurtam çatlamıyor 4 aydır çatlama iğnesi de kullandık neden çatlamıyor , 4 aydır çatlama iğnesi de kullandık neden çatlamıyor?
Cevap: Yumurtaların çatlaması hormonal eksiklikten dolayı

Soru: Ben 10 yıllık evliyim ve eşimin sperm sayısı düşük olmasından dolayı çocuğum olmuyor.2 kere aşılama ve 1 kere mik.enj. denedim mik.enj.canım çok yandı. başka ne yöntem uygulana bilir?? O kadar çok yandı ki korkudan çocuk istemiyorum artık.
Cevap: Mıkro enjeksiyonda canınızın yanmaması gerekli.. Tüp bebekte canınızın yanmaması gerekli. merkezinizi değiştirin.
Soru: Derecesi 2 cm sğ yumurtalıkta doktorum cerrahi tedavisine gerek olmadığını söyledi bu şekilde bir engel olmadığını söyledi gebe kalabilirmişim deneyeceğim benim öğrenmek istediğim tutar mı acaba?
Cevap: O zaman tüp bebeği tekrar deneyin , şans tüp bebekte her sefer için % 30 olduğuna göre 2. kez deneyin.

Soru: 5ay yumurtlama ilacı kullandım yumurtalar 19-22 mm oluyordu ben bu tedaviyi yeniden yapabilir miyim?Cevap: Tabi deneyebilir siniz. yumurta çatlatma iğnesi versin doktorunuz.

Soru: Laparoskopi epidurel aneztezi ile yapılabilir mi anestezi riski var mıdır ben aneztezi korkumu yenemiyorum o yüzden ne yapmam lazım?
Cevap: Hayır. damardan verilen bir ilaçla uyuyorsunuz. ılacı kesınce uyanıyorsunuz. artık anestezı eskısı gıbı değil. uyanmama riski yok

Soru: Esim azosperm ama kan ve hormon tahlilleri normal cıktı ne yapmamız lazım sansımız ne kadar?
Cevap: Destek ılac kullanarak tese deneyin.

Embr.Dr.Sevinç Ege Online Sohbeti

 

..

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşın ve daha uygun koşullarda tedavi olun.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rana toprak dedi ki:

    Slm hocam moralim çok bozuk ve 1 yıldır bebek sahibi olmak istiyorum ama daha önceleri adetim çok düzensizdi göğüslerimde kist vardı ameliyat oldum fakat adet düzenim kullandığım ilaçlardan dolayı çok değişti çok şükür sevindim 3’üncü aydan bu yana düzenli bir adetim oldu derken bu ayın yani 14.06.2015 de adet olmam lazım ken olmadım tam üzerinden 12 gün geçti idrar testi yaptım ve ikinci çizgi silik çıktı ama göğüslerim çok ağrıyordu dolgunlaşmıştı baya ve kasıklarımda ağrı oluyordu derken emim olamadım test sonucundan bir kaç gün sonra tekrar deneyeyim derken bugün adet oldum ama çok kötüyüm hamilelik beklerken hüsrana uğradım ama neden böyleee… Derken yine bu ay adetim 5 gün geçti ve adet oldum tekrar ama en başta çok siyah akıntı ile başladı ve akşama doğru normal adet rengine döndü her defasında hamilelik beklerken umutlanıyorum ama olmuyor doktor hiçbir sorunumun olmadığını söylüyor adetîm 04.08.2015 te başladı 05.08.2015 de bitti sadece iki gün sürdü.. 6.aydan bu yana olan düzensiz adetim 38-45 gün aralıklarla gelmeye başladı…ben ve eşim doktorun verdiği bütün tahlil sonuçlarını yaptık ve hepsi temiz çıktı.. Bu ayın 20.10.2015 te adet oldum 3 gün sürdü ve 8.inci günü doktorun tavsiyesi üzerine ekografi ye girdim muayene sırasında rahim içini kontrol ettiler ve içine sıvı birşey enjekte ederek muayene oldum sonuçlar çok iyi ve sorumsuzdur ama bunekografiye girmedn 2 gün önce fitil ve antibiyotik kullandım 1 haftalıktı kullandığım antibiyotık..ama neden hamile kalamıyorum hocam herşey böyle düzenli iken… Lütfen en kısa zamanda beni aydınlatırsanız çok sevinirim yurt dışında yaşadığım için doktorlar geç randevu veriyor halen beklemedeyim ama beni aydınlatırsanız çok sevirim… ve hocam bu 10.uncu ayda adet oldum 27.sinde egografiye girdim sulu ultrasona ama bu son 3 gündür hafif pembe bir akıntım oldu ve 3 gündür ara ara geliyor biraz pembe bazende kahverengi ne olur hocam acil cevaplarsanız çok sevinirim saygılarla..

BİR YORUM YAZ