lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Merkezinde Embriyo Kalitesini Etkileyen Faktörler Neler?

Tüp bebek Merkezinde Embriyo Kalitesini Etkileyen Faktörler Neler?

Tüp bebek Merkezinde Embriyo Kalitesini Etkileyen Faktörler Neler?

Tüp bebekte en önemli şey iyi bir ekip çalışmasıdır. Tüm elemanların uyumlu, dikkatli ve özverili olması gerekir. Laboratuar ısısı, havalandırması, embriyoların korunduğu cihazların gazı, sıcaklığı ve nemi embriyo kalitesini etkiler.

Vaka seçimi, tedavi hazırlığı, yumurtlama uyarıları, bu sırada kullanılan ilaçlar da yumurta kalitesini etkilemektedir. Amacımız en yüksek oranda döllenme ve gebelik sağlamak, sonuçta gelen çifti kucağında bebekle evine göndermektir. Bu yüzdendir ki bu işlem sırasında kullanılan tüm kimyasallar (besi yerleri, sperm yıkama sıvıları vs.) yumurta, sperm ve embriyolarla temas eden kapların kalite ve temizliği önemlidir. Bu arada embriyoloğun deneyimi ve becerisi son derece önemlidir.

Bir mutfak için iyi bir aşçı neyse bir laboratuar için embriyolog odur, malzeme ne kadar (yumurta ve sperm) kaliteliyse o kadar iyi ürün elde edilir hatta bazen iyi bir embriyolog en iyi kaliteli spermi seçerek beklenenden daha iyi embriyo elde edilebilir.

Dış etkenlerden ilk akla gelen hava olmalıdır, taze ve temiz havalandırma şarttır ve bu özel filitrelerden geçirilip uygun ısıya getirilen hava ile mümkündür. Hava da bulunan aktif karbonlar, aldahitler, alkoller ve benzeri kimyasallar embriyoya toksik (öldürücü) etki eder. Laboratuara herhangi bakteri bulaşıklığı olan materyal alınmamalı, tüm enfeksiyon, bulaşıklıkları başarı ve gebeliği çok azaltır, dolayısıyla kullanılan tüm malzemeler temiz ve mikropsuz olmalıdır.

İkinci etken kullanılan besi yerleridir. Embiryonun gereksinimi olan dengeli tuz çözeltilerine aminoasitler gerektiğinde glukoz gibi karbonhidratlar ve vitaminler eklenerek mükemmel medyumlar üretilmektedir. Her üretimde bu medyumlar önceden test edildiği için rahatlıkla kullanılmaktadır. Embriyo için dış etkene maruz kalma süresi de önemlidir. Özellikle tüp bebek hazırlığı ve uygulaması sırasında yumurta dış ortama maruz kalmaktadır, bu sürenin kısa olması embriyoloğun deneyimi ve becerisine bağlıdır. Ne kadar kısa sürede ve iyi enjeksiyon yapılabiliniyorsa başarı şansı o kadar artar bu arada çok az da olsa embriyo dondurma sistemiyle bütünleşir.

Öncelikle embriyotransferinden sonra yeterince dondurmaya yetecek sayı ve kalitede embriyo elde edilmeye çalışılmalı, daha sonra ki uygulama için çözme işleminden sonra transfer edecek kalitede embriyo sağlanmalıdır. Embriyo takibi , kalite kontrolü ve seçimi embriyoloğun en önemli işlerinden birimdir. Hangi gün embriyonun transfer edileceğini, hangilerinin dondurulacağı ve bu sırada kullanılacak araç ve yöntemler embriyoloğun deneyimi ile bütünleşir.

Gebeliğin önemli bir adımı da bu kadar dikkat ve özenle geliştirilen embriyoların rahim içine özel bir katater (embriyo taşıma aracı) ile yerleştirilmesidir. Embriyo kalitesi kadar bu sırada kullanılan katetere embriyoların yerleştirilmesi ve bunun uygun şekilde rahim içine transferi de önemlidir. Bu aşamadan sonra ki olay embriyolarla anne arasındaki ilişkiye bağlıdır. Embriyonun rahime tutunması rahim duvarının uygun dönemde ve iyi kalitede olmasının yanı sıra bağlanmayı sağlayacak kimyasallar ada bağlıdır. Şimdilik buraya müdahale edemiyoruz, fakat tüp bebekteki bu hızlı yenilik ve gelişmeler sonucu yakın bir gelecekte implantasyon dediğimiz embriyonun rahim içine bağlanmasına neleri etki ettiği saptanıp gerekli önlemler alınabilecektir.

 

 

Bizi facebook ve instagramdan da takip edebilirsiniz.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da izlediler;

hCG değeri nedir, hCG değerleri ne anlatır ? Tüp bebek transferinden sonra hCG Düzeyi takibi

Önceden yapılan Kürtajın doğurganlığa etkisi var mıdır?

Tüp Bebek Tedavilerinde Doğan Bebeklerde Risk Var mı?

Sperm Testinizi Evde Yapın

Tüp Bebek Sonucu Kan Testi Değerleri

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
BİR YORUM YAZ