lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Azosperm ve tüp bebek tedavisi

Azosperm ve tüp bebek tedavisi

Azosperm ve tüp bebek tedavisi

Azosperm ve tüp bebek tedavisi .Kısırlık hastalarının % 60lık kısmını oluşturmaktadır. Sperm üretilmesinin engellendiği durumlar olabilir. Üretim yapılamamasından dolayı spermler dışarı atılamamakta.

Tüp bebek tedavilerinde azospermi değerlendirilecekken önemli olacak durumlar;
Baba adayından detaylı olarak geçmiş dönemlerdeki hikayesi istenecektir. hikayede sorulacak olan durumlar;
Geçirilmiş olan enfeksiyonlar, travmalar , ailenin diğer bireylerinde bu tip sorunların olup olmadığı,
kemoterapi gib bir tedavinin geçirilip geçirilmediği gibi durumlar sorgulanacaktır.

Tüp bebek öncesi  fiziki değerlendirme
Tüp bebek tedavisiden önce hekim hastasını fiziki olarak değerlendirecektir. Anatomik olarak problemler, kitle oluşumları var mı sorgulanıp ve hastalık detaylara inilecektir.

Gerekli görülürse hastalara testosteron hormonu ve FSH hormonu ölçümleri yapılır ve tüp bebek tedavisi uygulanmadan önce bu işlemlere gerek olabilir.Tüp bebek tedavilerinin olumlu olması için ilk etapta azosperminin kaynağının tespit edilmesi gerekir. Ama yapılacak hormon tedavisi ile kaliteli spermler oluşturulabilirse tüp bebek yöntemiyle tedavi bu yönde ilerleyecektir.
Bazı tıkanıklıklar için de TESA, TESE ile yapılacak yöntemlerle spermlere ulaşılabilir. Elde edilmiş olan spermler azospermi hastalığında çok önemlidir. İleriki dönemler için de kullanılması için sperm dondurma yapılması düşünülebilinecektir. Tüp bebek tedavisi bile olsa kaliteli sperme gerek vardır. Tek sperm bile döllenme için yeterli olabiliyor. Elde edilen spermlerden kayıp olmaması için detaylı olarak ayırmak, dondurmak ve saklamak lazımdır.

Tüp bebek tedavilerinde;

Azospermi problemi kaynakça tespiti yapıldıktan sonra yöntemlerden uygun olanı ile baba adayından sperm örnekleri alınacaktır. Uygun olarak ayırma işlemi yapılacak olan spermlerden döllenmeye uygun kalitedekiler seçilip işleme alınacaktır.Spermlere ulaşılmışken beraberinde anne adayında lazım olan tüp bebek tedavi aşamaları birlikte yürüyecektir. Kliniksel bakımdan anne adayında var olabilecek problemleri ortadan kaldırılmalıdır. Her iki tarafta da sorunun varlığında aynı zamanda tedavi süreci ilerlemektedir. Problemlerin en büyüğü olan spermin bulunmayışıı cerrahi operasyonlarla ortadan kaldırıldıktan aşamalar daha kolay olacaktır.
Normal tüp bebek tedavisinde ilerleyen süreç anne için sürecektir. Annede hormon değerleri kontrolü, yumurtlama, yumurtanın çatlaması, olgunlaşma aşaması, toplanması işlemleri yapılır. Daha sonra erkeğe ait sperm ve anne yumurta hücresi laboratuvar ortamında birleştirilir.Elde edilmiş sperm örneği dondurulma yöntemiyle saklanmışsa tedavi yapılacağı zaman uygun koşullarda çözülecek ve döllenme olayı için kullanılacaktır. Azospermi hastalığı bulunduğunda elde edilmiş sperm ve yumurta hücresi normal tüp bebek tedavisinde olduğu gibi aynen döllenme olayının olması beklenir. Vakit ilerlemeden kaliteli olan embriyo anne rahmine dahil edilir. Aşamaların bitiminden sonra geçecek zaman eşler için uzun gibi görünsede 12 gün sonra hamilelik testi yapılmalı ve gerçekleşip gerçekleşmediğine bakılmalı.

 

Bizi facebook ve instagramdan da takip edin.

 

Azosperm ve tüp bebek tedavisi  konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Azosperm nedir ? Azospermi olan erkekler nasıl bebek sahibi oluyor?

Azosperm hastalarına uygulanan tedaviler neler?

 

 

Azosperm ve tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma Formunu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz.

 

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
BİR YORUM YAZ