lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Döllenme Hakkında 9 Önemli Bilgi

Döllenme Hakkında 9 Önemli Bilgi

Döllenme Hakkında 9 Önemli Bilgi

Döllenme Hakkında 9 Önemli Bilgi.

Döllenme nedir?

Döllenme, bir sperm hücresi, fallop tüpündeki bir yumurta hücresini başarıyla karşıladığında gerçekleşir. Döllenme gerçekleştiğinde, bu döllenmiş hücreye zigot denir.

Döllenme ve hamilelik hakkında birçok yanılgı var. Birçok insan döllenmenin nasıl ve nerede gerçekleştiğini veya bir embriyo geliştikçe ne olduğunu anlamıyor.

Döllenme işlemi karmaşık bir süreç gibi görünse de, bunu anlamak sizi kendi üreme sisteminizle ilgili bilgiler alabilir bir çok şeye karar vermeniz daha kolay olur.

Döllenme işlemi ile ilgili bilinmesi gereken 10 konuyu daha yakından inceleyelim.

1. Döllenme Fallop tüplerinde meydana gelir

Birçok insan döllenmenin rahim veya yumurtalıklarda meydana geldiğini düşünmektedir, ancak bu doğru değildir. Döllenme , yumurtalıkları uterusa bağlayan fallop tüplerinde gerçekleşir .

Döllenme, bir sperm hücresi, fallop tüpündeki bir yumurta hücresini başarıyla karşıladığında gerçekleşir. Döllenme gerçekleştiğinde, bu döllenmiş hücreye zigot denir. Buradan, zigot, fallop tüpünden aşağıya ve rahim içine doğru hareket eder.

Zigot daha sonra rahim zarına girer. Buna implantasyon denir. Zigot yerleştiğinde  blastosist denir. Rahim astarı, sonunda bir fetusa dönüşen blastosisti “besler”.

Bu kuralın bir istisnası, tüp bebek tedavisi ile olur. Bu durumda, yumurtalar laboratuarda döllenir.

Eğer fallop tüpleriniz tıkanmış veya bir takım nedenlerden dolayı yok olmuşsa , döllenme vücudunuzun dışında gerçekleşeceğinden, tüp bebek tedavisi yoluyla hamile kalmak yine de mümkündür. Tüp bebek yöntemi ile r embriyo döllendiğinde rahim içine transfer edilir.

2. Yumurtladığınızda bile döllenme her zaman gerçekleşmez.

Yumurtlama , olgun bir yumurta yumurtalıklarınızdan birinden salındığında gerçekleşir.  Eğer bir sperm hücresi yumurtayı dölleyemezse , yumurta fallop borusundan ilerleyerek adet ile dışarı atılır..

Döllenmenin gerçekleşmemesinin birkaç nedeni vardır. Bu, doğum kontrolü veya  kısırlık sorunu içerir . Hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız ve bu konuda bir yıldan fazla bir süredir çalışıyorsanız (veya 35 yaşın üzerinde ise altı aydan fazla), bir tüp bebek ve kısırlık sağlık uzmanınızla konuşun.

3. İkiz gebelik, yumurtlama sırasında iki yumurta salındığında ve her iki yumurta da döllendiğinde meydana gelir.

Genellikle, yumurtlama sırasında sadece bir yumurta salınır. Ancak, yumurtalıklar bazen aynı anda iki yumurta salmaktadır. Her iki yumurtanın iki farklı sperm hücresi tarafından döllenmesi mümkündür. Bu durumda ikizlere hamile olabilirsiniz.

Bu ikizler, çift yumurta ikizleri olarak da bilinir (ayrıca özdeş olmayan ikizler olarak da bilinir). İki ayrı yumurta hücresinden ve iki ayrı sperm hücresinden geldiklerinden, aynı DNA’ya sahip olmayacaklar ve aynı görünmeyebilirler.

Uzmanlara göre IVF gibi doğurganlık tedavileri çoklu doğum olasılığını artırabilir . Bunun nedeni, doğurganlık tedavilerinin genellikle hamilelik şansını artırmak için bir seferde birden fazla embriyonun uterusa aktarılmasını içermesidir. Doğurganlık ilaçları ayrıca yumurtlama sırasında birden fazla yumurtanın salınmasına neden olabilir

4. İkiz gebelik, döllenmiş yumurta böldüğünde ortaya çıkar.

Bazen tek bir embriyo döllendikten sonra bölünerek ikizlere neden olur. Her iki hücre de aynı yumurta hücresinden ve sperm hücresinden geldiğinden, tek yumurta ikizleri aynı DNA, aynı cinsiyete ve neredeyse aynı görünüme sahip olacaktır.

5. Döllenmiş yumurtanın rahime yerleşmesi

Yumurtlama zamanı rahim duvarı kalındır.  döllenmiş yumurta (embriyo), kalınlaşmış uterus duvarına “yapışarak” rahim içine yerleşir.İmplantasyon gebeliğin başlangıcını işaretler.

6. Döllenmiş yumurta bazen rahimin dışında bir yere yerleşebilir. Buna Dış Gebelik Ektopik Gebelik de denir .

Döllenmiş yumurta uterus astarından başka bir yere yerleşirse, buna ektopik gebelik denir . Ektopik gebeliklerin yaklaşık yüzde 90’ı embriyo fallop tüplerinden birine yerleştiğinde ortaya çıkar. Aynı zamanda rahim boyuna veya karın boşluğuna da yapışabilir.

Ektopik gebelikler rahim kanallarında hasarın önlenmesini gerektiren acil tedavi gerektiren tıbbi bir durumdur.

 7. Hamilelikte hCG değeri idrar veya kanda tespit edilir.

Embriyo rahime yerleştikten sonra plasenta oluşur. Bu noktada vücudunuz insan koryonik gonadotropin hormonunu (hCG) üretecektir. Uzmanlara göre , hCG düzeyleri gebeliğin erken evrelerinde her iki veya üç günde bir iki katına çıkmalıdır.

Hamilelik testleri vücudunuzdaki hCG’yi tespit ederek çalışır. Evde hamilelik testlerinde olduğu gibi idrarınızı test edebilir veya kanınızı sağlık hizmeti sağlayıcınız aracılığıyla test edebilirsiniz. İdrarınızı evde hamilelik testi ile test ediyorsanız, testi ilk sabah yaptığınız gibi, idrarınızın en yoğun olduğu saatte yapın. Bu, testin hCG seviyelerinizi ölçmesini kolaylaştıracaktır.

8. Hamileliğin 1. haftası döllenmeden değil, adetinizin ilk gününden itibaren sayılır.

Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, doktorunuz , hamileliğinizin gebelik yaşını, haftalık artışlarla sayabilirsiniz. Çoğu bebek 39 veya 40. haftalarda doğar.

Birçok insan gebelik süresi döllenme ile başladığını ve “1. haftanın” hamile kaldığınız hafta olduğunu düşünür , ancak durum böyle değildir. 1. hafta aslında geçmiş son adetinizin ilk gününden itibaren sayılır .
Yumurtlama genellikle adet döneminin ilk gününden yaklaşık 14 gün sonra gerçekleştiğinden, döllenme genellikle gebeliğin 3. haftasında gerçekleşir.

Yani, gebelik döneminin ilk iki haftası aslında hamile değilsinizdir..

9. Gebeliğin 9. haftasından itibaren embriyo fetus olarak kabul edilir.

Gebeliğin 8. haftasının sonuna kadar döllenmiş yumurtaya embriyo denir. Tıbbi açıdan, 9. haftanın başından itibaren fetus olarak kabul edilir.

Bu dönemde, fetusta tüm ana organlar gelişmeye başlamıştır ve plasenta hormon üretimi gibi birçok işlemi devralmaktadır.

 

Derleyen Aliye Sibel Tuzcu

 

Bizi facebook’tan da  takip edebilirsiniz.

 

Döllenme Hakkında 9 Önemli Bilgi konusunu okuyanlar aşağıda ki konuları da incelediler ;

Embriyonun Döllenme Sorunları

Tüp bebek başarı hikayeleri ; Döllenme haberini beklemek hayatımda geçirdiğim en zor 24 saatti.

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için  Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ