lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Oligospermi nedir? Soruna neden olan 8 faktörü öğrenin.

Oligospermi nedir? Soruna neden olan 8 faktörü öğrenin.

Oligospermi,sperm hücrelerinin sayı bakımından azlığını ifade eden tıbbi bir terimdir. Oligospermi hastalarında, bulunan sperm sayısı 20 milyon/ml’den daha azdır.
Oligospermiye sebep olan nedenler aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

1.Bazı Genetik hastalıklar
2.Kalıtsal hastalıklar (inmemiş testis)
3.Bazı Hormonların eksiklikleri
4.Sperm oluşumunu bozan faktörler (kemoterapi tedavisi, radyoterapi tedavisi, bazı ilaçlar, aşırı ısı, ileri yaş, alkol almak, sigara kullanımı)
5.Enfeksiyon kapmak, torsiyon ve varikosel
6.Testisteki yolların tıkanıklığı
7.Cinsel Sertleşme sorunları
8 .Oligospermi Ve Gıda faktörler
Özellikle son yıllarda gıda insan sağlığında çok önemli bir etkiye sahiptir. Son yıllarda yükseliş gönderen ve gündem konusu olan GDO’lu gıdalar, doymuş yağ oranı fazla fast food yemekler, hazır ve katkı maddesi içeren gıdalar, sigara kullanımı, alkol kullanmak gibi besinlerden sperm sayısının azlığı olarak bilinen oligospermi veya semende hiç sperm bulunmaması yani azospermiye sebep neden olabilmektedir.
Oligospermi problemi ile yüzleşen hastaların, en çok merak ettiği sorulardan biri de bebek sahibi olup olamayacaklarıdır. Bu sualin cevabı kesin değildir. Sperm sayısı 2-3 milyon gibi oldukça az bir orana sahip olan kişilerin eşlerinde bile doğal gebelik gözlenebilirken, sperm sayısı 30-40 milyon arasında değişebilen fakat gebelik yaşanmayan hastaların varlığı da olabilir. Ama oligospermi hastalarının bebek sahibi olma konusunda söylenen net şey; sperm sayısı ne kadar az ise spontan gebelik şansının da aynı oranda düşüktür. En uygun tedavi yöntemi tüp bebek tedavisi dir

Oligosperm nedir

Erkek kısırlığın tahlil değerleri

Erkek kısırlığı hakkında  bilinmeyenler

Oligospermi ile ilgili  Danışma Formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ