Tüp Bebek  

Spermin yumurtayla birleşmesi ne kadar sürer?

Spermin yumurtayla birleşmesi ne kadar sürer?

İlişkiden sonra spermlerin yumurtalıklara ulaşması 10 dakika süre alır.

Kadın yumurtalarının ömrü ne kadardır? 

Yumurtaların ömrü çok kısadır ve sadece 24 saat yaşarlar.

Sperm kadın vücudunda kaç gün yaşar ?
Düzenli  olarak 28 günde adet gören sağlıklı bir hanımın normal olarak  adetin 14. gününde yumurtlama olması gerekir .Bu dönem içinde ilişki olup spermle buluşup döllenme gerçekleşirse embriyo oluşur ve bebek gelişir. Yumurta bu dönem içerisinde spermle birleşememiş ise kendiliğinden yok olur.  İlişkiden sonra spermlerin yumurtalıklara ulaşması 10 dakika süre alır .
Spermler kadın vücudunda, iyi ve kaliteli bir sperm ise ilişkiden sonra 48 ila 72 saat kadar yaşar. Adetin başladığı gün 1 gün olarak kabul edilir 14. gün sağlıklı olarak yumurtlamanın beklenen günüdür. Spermlerde de 48 ila 72 saat yaşadığı için çocuk sahibi olmak isteyen çiftlere adetin 10 gününden itibaren gün aşırı ilişkinin hamilelik şansını en fazla yükselteceğini düşünülmektedir.

Beyler Çocuk sahibi olmak istiyorsanız eşinizin yumurtlama günlerini sizde takip etmelisiniz. Kadınlar 28 ila 30 gün arasında adet görürler.
Hanımların yumurtlama dönemleri adetlerinin 12 .ci günü ile 17.ci günleri arasındadır . Bazen erken gelişme olup 10.cu günde de olabilir. Kadın yumurtası 24 saat yaşar , erkek spermi ise 3 gün yaşar.
Adetle beraber döllenecek yumurtalar yumurtalıklardan atılır ve rahime gelince ye kadar gelişmeye başlarlar. 12.günden itibaren olgunlaşıp döllenme için hazır olurlar. 17-18 güne kadar döllenmeyen yumurtalar rahim zarı birlikte bir sonraki döllenme hazırlık için bozulur ve bir sonraki adet başlar.

Yumurtanın döllenme günü  öncesi ilişki ve gün aşırı ilişki kadının hamile kalma şansını tabi dolayısı ile sizin de baba olma şansınızı artırır.  Adetin 10-12 ve 16 günlerine dikkat ederek o günlerde ilişkiyi gerçekleştirmeye çalışmalısınız.

 

 

 

Bu konularla ilgilenenler aşağıdaki sayfaları da okudular;

Tüp bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği ÇİDER e in Danışman Doktoru Prof. Dr.Bülent Tıraş  formunu doldurarak bize ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.
Anlaşmalı merkezlerden indirim fiyatlarımızı öğreniniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 26 YORUM
BİR YORUM YAZ