lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebekte genetik hastalıkların tedavisi (PGT)

Tüp bebekte genetik hastalıkların tedavisi  (PGT)

Tüp bebek tedavilerinde Prenatal Tanı (PGT) nedir

Genetik hastalıklarda tanı konması, nedenlerinin belirlenmesi, görülme risklerinin araştırılması, hastalığın prenatal (doğum öncesi) –
preimplantasyon ( rahime yerleşme öncesi) tanısı ve eğer varsa tedavisi ile ilgili bilgilerin kişinin kendisine, ailesine ya da yakınlarına aktarılması genetik danışmanlık olarak bilinmektedir. Şiddetli erkek kısırlığı veya kadında yaş faktörü saptandığında bir çok merkez tarafından çiftlere danışmanlık verilmektedir.Hamileliğin ilk ve ikinci 3 ayında biyokimyasal ve oltrasonografik incelemeler anomali tarama açısından oldukça önemlidir.

Ultrasonografi, hamileliğin her döneminde anneye ve bebeğe herhangi bir zarar vermeden kolaylıkla uygulanabilir.Hamilelik süresinin saptanması, çoğul gebelik teşhisinin konması, bebeğin gelişiminin ve yerleşiminin izlenmesi ve doğumsal anomalilerin araştırılmasını sağlar. Tüp Bebek tedavileri ve Yardımcı Üreme Teknikleri ile elde edilen çiftlerin sperm özellikleri, ilerlemiş kadın yaşı ve çoğul gebelik oranlarının yüksek olması gibi faktörler göz önüne alındığında, hastalara gerekli görüldüğünde prenatal tanı girişimleri (amniosentez, koryon villus biyopsisi) önerilmektedir. Koryon Villus Biyupsisi (CVS) gebeliğin 11. – 14. haftaları arasında plasenta’dan iğne ile hücre örneklerinin alınması işlemidir.

Amniyosentez :Plasenta hücreleri bebeğin hücreleri ile aynı kromozom yapısını taşıdığından prenatal tanı imkanı sağlar. Amniosentez, bebeğin rahim içinde yüzdüğü sıvıdan örnek alınarak inceleme yapılmasıdır. 15-19. haftalarda; annenin 35 yaşının geçmiş olması, ailede doğumsal anomali bebek doğumu öyküsünün varlığı ve ebeveynlerle ilgili bilinen genetik taşıyıcıların söz konusu olduğu (dengeli translokasyon, inversiyone kromozom vs) uygulanır.

Ayrıca kan uyuşmazlığında (RH uygunsuzluğu) 2. – 3. trimestlerde hem tanı hem de tedavi amaçlı uygulanabilir.Amniosentez ile 3. ayda bebeğin akciğer gelişimi ile ayrıca kan uyuşmazlığında (RH uygunsuzluğu) 2.-3. trimesterlerde hem tanı hem de tedavi amaçlı uygulanabilmektedir. Amniosentez ile 3. ayda bebeğin akciğer gelişimi ile ilgili bilgi elde edilmesi sağlanmaktadır. Amniosentez ayrıca embriyolarda gerçekleştirilen genetik tanının doğrulanması amacı ile yapılmaktadır. Ayrıca geç başlayan ve geç bulgu veren genetik hastalıklarda bireyler taşıyıcı olup olmadıklarını öğrenmek isteyebilirler. Bu durumda bebek doğduktan sonra hastalık araştırılabilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ