lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Embriyolardaki DNA bozukluklarının düzeltilmesi mümkün mü?

Embriyolardaki DNA bozukluklarının düzeltilmesi mümkün mü?

Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın bu sorumuzu cevapladı ;

Bu bahsedilen konu aslında tıpta muhtemelen ileride karşılaşacağımız çok daha güzel ,insan genetiğinden oynama aşamasına gelinen belki de  çok farklı bir boyuta insanoğlunun bilim vasıtası ile gittiğinin bir göstergesidir .  Bu teknolojinin ismi Crisper dediğimiz genetik makas ile embriyolardaki bu detektif ( yani hastalıklı bozuk bölümün) kopartılıp kendi normal şekilde onarması ve oradaki genetik defektin ortadan kaldırılmasına dayanıyor temeli. Bununla ilgili bir çok hayvan deneyleri var fareler üzerinde yapılan ve bunlarda çok güzel sonuçlar var tabi istenmeyen sonuçlarda var ama genellikle pozitif sonuçlar daha çok heyecanlandırıyor. Muhtemelen bir miktar sonra daha selektif yapılıp en azından bu olumsuzlukları ortadan kaldırılacaktır .Ama şu an için bunların  pratikte kullanılırlığı olmayacak ama bu genetikteki bu gelişmeler muhtemelen 20-30 yıl   beklide 10 yıl sonra çok daha fazla hayatımıza girecek .Bir takım özel hastalıklarda bazen bir embiyoyu tamamen imha etmek yerine bu genetik  defekti onarıp ondan sonra embriyoyu transfer etme yoluna gidilebilir.

 

Embriyolardan kanser mesela kesilip yok edilebilir  mi?
Eğer bir genetik bölüm ileride kanser oluşmaya neden bir hastalığın sebebi ise BRC mutasyonu olabilir, yada şu anda afaki konuşuyorum retinoblastoma gibi bir takım genetik hastalıklarla devam eden hastalıklar varsa kanser oluşturacak potansiyeldeki genetik anormallikler varsa DNA da bunlar  belkide düzeltilip  hastanın o kansere yakalanması engellenebilir.

Ama şu an bunun için pratikte kullanımı yok daha çok hayvan deneyleri yapılıyor muhtemelen bir miktar sonra insan deneyleri ile ilgili de çok iyi sonuçlar alınacağını düşünüyorum ama bu çok heyecan verici bir gelişme ..

 

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

Acıbadem Atakent Üniversitesi Tüp Bebek Merkezinde SGK anlaşması bulunmaktadır ev aynı zamanda koşulları uygun olan çiftlere tüp bebek raporu verilebilmektedir.

 

Tüp bebek tedavileriniz için Yrd.Doç.Dr.Turgut Aydın doktor formu ile kendisine  ulaşabilirsiniz.

 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ