Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık tedavisinde önemli bir aşama :Aşılama

Kısırlık tedavisinde önemli bir aşama :Aşılama

 

Aşılama tedavisi aslında spermle yumurtanın buluşma şansını arttırmak üzere fizyolojiyi desteklemek amacıyla yapılan bir işledir.
Kadına verilen hap ya da iğnelerle her ay kendiliğinden oluşan bir adet yumurtanın sayısı iki ya da üçe çıkarılır Bu tedavi sürecinde 2-3 günde bir kadının hekim tarafında görülmesi ve ultrasonografi ile yumurtalıklarının değerlendirilmesi gerekir. Bu şekilde hekim, bayanın kullanması gerekli ilaç dozunu uygun bir şekilde ayarlayacaktır. Aynı şekilde bu tedavinin sonunda erkeğin spermleri de özel bazı yöntemlerle yıkanıp hazırlanır. Böylelikle spermlerin hareketli olanları küçük bir hacimde yoğunlaştırılmış olur. Verilecek çatlama iğneleri ile yumurtaların çatlama zamanı da ayarlanarak hazırlanmış olan spermler rahim içersine özel bir plastik borucuk vasıtasıyla bırakılır ve böylelikle gidecekleri yol da kısaltılarak yumurta ya da yumurtalara kolayca ulaşmaları sağlanır. Amaç gebeliği sağlayacak olan yumurta ve spermin buluşmasını kolaylaştırmaktır.

Elbette bu işlemin yapılabilmesi için en az bir kanalın/tüpün açık olması şarttır. Dolayısıyla aşılama işleminden önce rahim filmi çekilmesi gereklidir.

Unutulmamalıdır ki aşılama işleminin başarısı her bir deneme için % 10-15’ler civarındadır. Genellikle 3 yada en fazla 4 uygulamadan sonra gebelik oranlarının artmadığı bilindiğinden daha fazla aşılama tekrarlamaya gerek yoktur. Aşılamanın da, her ne kadar basit bir işlem gibi görülse de mutlaka bu konuda tecrübeli bir jinekolog tarafından yapılmasında fayda vardır.

İyice bilinmelidir ki her çocuğu olmayan kişiye aşılama yapılamaz..

Eğer erkeğin spermlerinin sayı ve hareketi çok düşük ise aşılamadan beklenecek fayda çok azdır..!Bu sayı ve hareket konusunda tam bir fikir birliği olmasa da genellikle kabul gören görüş erkeğin spermlerine yıkama işlemi uygulandıktan sonra ileri doğru hareketli sperm oranının en az ml’de 1 milyonun üstünde olması gerektiğidir.! Bu rakamın altındaki değerlerde aşılama ya da başka tedavilerle vakit kaybedilmeden tüp bebek (mikroenjeksiyon) yöntemine yönelmek gerekir..
Diğer önemli bir konu da spermlerin şekil bozukluklarıdır. Aşılama öncesinde sperm şekilleri de boyanmış örneklerde bu konuda tecrübeli kişilerce detaylı olarak değerlendirilmeli ve normal görünümlü sperm sayısının en az % 4-5 olması gerekmektedir.
Normal şekilli olmayan spermlerin sayı ve hareketleri iyi olsa bile yumurtanın kabuğunu delip içersine girmelerinde problem olabilir.

Aşılamadan fayda göreceği düşünülmeyen ya da 2- 4 kez aşılama yapılmasına rağmen gebelik oluşmayan kişilerde mutlaka tüp bebek tedavisine geçilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ