lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Mikroenjeksiyon Nedir? Neden Hepsine Tüp Bebek Tedavisi Denir?

Mikroenjeksiyon Nedir? Neden Hepsine Tüp Bebek Tedavisi Denir?

Gebeliğin oluşmasında ilk aşama kadın üreme hücresi oositin (yumurta), erkek üreme hücresi sperm tarafından döllenme sidir. Doğal yollarla gerçekleşen döllenme esnasında sperm kuyruk hareketleriyle yumurta hücresini çevreleyen zarları delerek yumurta hücresinin içine girer.

Tüp bebek vücut dışında laboratuvar koşullarında kadın üreme hücresi oositin (yumurta) erkek üreme hücresi olan spermle döllenmesi sırasında yapılan işlemlerin genel ismidir. Bu dölleme işlemi iki yolla yapılır.

1. KLASİK TÜP BEBEK

Erkeğin sperm tahlilinde sayı, hareket ve şekilde ciddi problem yoksa spermler ve yumurta hücresi özel besi yerinde beraberce bekletilir ve spermlerden 1 tanesinin yumurta hücresini kendinden döllemesi beklenir . Buna klasik tüp bebek yolu de denilmektedir.

2. MİKRO-ENJEKSİYONLA TÜP BEBEK

Spermler deki hareket veya yapı bozukluğu yumurtayı dölleme sine engelse bu vaziyette mikroskop altıda bu spermlerden en uygun olanlar seçilerek pipet isimi verilen çok ince cam iğne içine alınır. Bu iğne ile yumurtanın içine girilerek sperm buraya bırakılır (enjekte edilir.). Bu işleme mikroenjeksiyon isimi verilir.
Mikro-enjeksiyon  yumurtanın değişik bir şekilde döllendiği bir tüp bebek şeklidir.Tüp bebekten farklı bir metot değildir.

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
BİR YORUM YAZ