lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tiroid Nedeni ile Kısırlık

Tiroid Nedeni ile Kısırlık

Tiroid Nedeni ile Kısırlık

Tiroid Nedeni ile Kısırlık. Kadınlarda beyin ve tiroid ile yumurtalık arasında, erkeklerde ise beyin ve tiroid ile testis arasında bir ilişki olduğu yönünde bilimsel bulgular elde edilmiştir. Bu ilişkiye kadınlarda hipofizyo-tiroideal-overyel eksen, erkeklerde ise hipofizyo-tiroideal-testiküler eksen adı verilmektedir.

Bu ilişki bir noktasından bozulduğunda, örneğin tiroid hormon düzeyi arttığında veya azaldığında, hem kadınlarda kadınlarda yumurta üretimi, erkeklerde ise sperm üretimi bozulmaktadır. Üreme hücrelerinin üretimindeki bu bozulma sayı veya kalite açısından olabilmektedir. Halbuki bu dönemde yapılan östrojen, progesteron ve testosteron hormonlarının ölçümü hem kadınlarda hem de erkeklerde normal olarak bulunmaktadır.

Kadınlarda Kısırlık ve Tiroit Hastalıkları
Tiroid hormon bozuklukları olan kadınlarda yumurtlama fonksiyonunu bozulur, adet düzensizleşir ve kısırlık oluşabilir. Hem tiroid hormon fazlalığında (zehirli guatr) hem de tiroid hormon yetmezliğinde kadınlarda doğurganlık bozulur.
Ayrıca, tiroid hücrelerine karşı antikor (oto-antikor) gelişmesi sonucu oluşan tiroid hastalıklarında kısırlık çok daha yaygındır. Tiroid oto-antikorlarının gelişimi, Haşimato hastalığı (tiroidit) ve zehirli guatrda (hipertiroidi) görülebilir.

Erkeklerde Kısırlık ve Tiroit Hastalıkları
Erkeklerde görülen tiroid hastalıklarında sperm olarak adlandırılan erkek üreme hücrelerinde hareket bozuklukları (motilite) saptanmıştır. Sperm hareket bozuklukları ise erkeklerde kısırlık nedeni olabilmektedir.
Tüp Bebek öncesi bu nedenle kısırlık olan hastalarda tedaviye başlamadan önce kapsamlı tiroid muayenesi ve araştırması yapılmalıdır.

 

 

Tiroid Nedeni ile Kısırlık konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Kadın üreme hormonları nelerdir?

Erkek Hormonları nelerdir ? Nasıl Dengelenir? Hormon dengeniz için beslenme ve yaşam

Erkek Kısırlığında Beyinde salgılanan Hormon Eksikliğinin tedavisi (hipogonadotropik hipogonadizm)

FSH Folikül uyarıcı hormonun Erkek ve kadında değerleri ve problem nedenleri

 

 

Bizi instagram ve facebooktanda takip edebilirsiniz.

 

 

.. Tiroid Bozukluğu nedeniyle tüp bebek tedavilerinizde Çocuk İstiyorum  formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
BİR YORUM YAZ