lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Azosperm, Behçet hastalığı, PCO, Dondurulmuş Embriyo Soru cevapları -38-

Tüp Bebek Tedavileri Azosperm, Behçet hastalığı, PCO, Dondurulmuş Embriyo Soru cevapları -38-

Soru:  Azospermi hastası. 2009 yılında kemoterapi görmüş  kanserden dolayı testislerden ameliyat olmuş biri alınmış ama renkli dopplerde her şey normal çıktı. Devlet hastanesinde doktor hormonlar düzelince sperm çıkışı baslar demiş. Şu anki sonuçlar nedir sizce? Umut var mi? Dipnot: hamd olsun ben kendim için kontrole gittiğimde doktor her şeyin normal olduğunu söyledi hem kan hem usg olarak..
Cevap :
Olabilir iyi bir ürolog ile takip öneririm.İsterseniz isim verebiliriz

Soru: Merhaba ben 8 senelik evliyim. Evliliğimin ilk sıralarında eşimin spermlerinde az sorun vardı. İlaç kullandı ve oğluma hamile kaldım. Doğum yaptım. 4 senedir tekrar çocuk istemekteyiz. 4 senede iki defa tedavi ile hamile kaldım. Biri 9 haftalıkken kalbi durdu. Diğeri de 4, 5 haftalık iken kürtaj oldum. Kese bozuldu. En son eşimin sperm tahlilinde 150 milyon sperm. Yıkama sonrası eşimde ileri hareketlilik oranı % 5 dir. Bu durumda tekrar normal yolla hamile kalmam olabilir mi?
Cevap : Hareket az gibi duruyor , sperm analizini tekrar edip iyi bir ürolog ile görüşmenizi ve rahim filmi çektirmenizi öneririm

 

Soru: Behçet hastasıyım polikistikoverim PCO var eşimde yada bende bu durumlar hariç bir sıkıntımız yok doktorlar tüp bebeği önerdi yaptıracağız adetim hep düzensiz şuan kahverengi şekilde çok az geliyor tam geldiği anda mi tüp bebek için merkezine gitmeliyim ?
Cevap :
Evet kanamalı ya da lekelenme esnasında o donemde hormonlara bakılıp tedaviye geçilebilir.

 

Soru: Merhaba ben iki kez tüp bebek yaptırdım ikisi de tuttu ama yumurta şekil bozukluğu var ikisi de düşük yaptım bunun bir tedavisi var mı acaba şimdiden teşekkür ederim bu arada 39 yaşındayım.
Cevap:
Muhtemelen rezerv azlığı söz konusu, bu durumda ne yazık ki deneme sayısı artıyor,adetler düzenli ise tekrar denenebilir

 

Soru: Merhabalar ilk tüp bebek denemeden bir tane kızım var simdi dondurulmuş için ilaç kullanıyorum pazartesi hastaneyi arayacağım dondurulmuş çözülecek önceden sağlam olup olmadığımı belli olur mu? O kadar ilaç kullanıyorum sonuçta.
Cevap :
Çözülünce kalite belli oluyor.

 

Soru: 16 yıllık evliyim 34 yaşındayım evliliğim sürece korunmadık çocuk istemediğimiz için de doktora da gitmedik diyebilirim 1 2 defa gittik arkasını getirmedik eşim sperm tahlili vs verdi spermler normal çıktı ilk gittiğimiz dönemlerde benden rahim filmi vs istedi yaptırmadım ve en son çocuk için karar aldık ve iş hayatıma son verdim çünkü çalıştığım sürece bebek olayını hep erteledik 22 martta doktora gittik en son gittiğimizde eşimde sperm hareket sorunu çıktı benimde yapışıklık varmış biraz ilaçla açıldı ve AMH düşük FSH yüksek çıktı 7 nisan da rahim filmi çekildim bu şekilde normal yolla hamile kalma ihtimali var mı ve önerileriniz nelerdir.
Cevap :
AMH düşük ve FSH yüksek ise evlilik süresi de uzun olduğundan beklemenizi önermem

 

Soru: Hocam merhaba; hormon tahlillerimde LY hormonum 48 çıktı bunun yüksekliği riskli bir durum mu ? cd 56 sonucum da %9.32 çıktı hocam bağışıklığım yüksek mi? düşük yapmıştım bu sonuca göre risk var mı?
Cevap :
Bu testler doğrudan düşük sebebini ortaya koymaz,  iyi bir dahiliye uzmanı mümkünse immünoloji uzmanı ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 

Soru: Transferimin üçüncü günü kanama başladı bu neden olabilir. Önce kahve rengi daha sonra kan seklinde geldi. Doktora gittim rahimden geliyor dedi adet içinde tutunma kanaması içinde erken dedi beklemeniz gerekiyor dedi. Düşük iğnesi ve progestan verdi şu an kanama kesildi bu neden olabilir.
Bu arada eşimin sperm hareketinde sıkıntı var . 18 yumurtadan 4 tane embriyo oluştu. İlk denemede 2 ikincide iki transfer edildi .Şu an ikincinin 5. günündeyim. Kanamam 2. Denememde oldu. Nasıl bir yol izlemeliyim lütfen yardımcı olun.
Cevap :
Zaman zaman rahim ağzından da kaynaklanabilir leke tarzı kanamalar,  devam etmiyorsa sorun yoktur bekleyelim iyi şanslar

 

Soru: Merhabalar bizim sorunumuz bir tüp bebek denedik 13 yumurtadan sadece birisi döllendi o da tutunmadı esimin sperm sayısı 36 milyon ama hareketli /50 hareketsizde /50 ve bize tesa önerdiler siz ne önerirsiniz.
Cevap :
Yumurta maturasyonu ile de ilgili sorun olabilir , takiplerde ilaç dozları dikkatli ayarlanmalı çatlatma iğnesi çok önemli ve sperm için tekrar bir sperm analizi verebilirler.

 

Soru: Ben 4 yıllık evliyim 40 yaşındayım esim de 66 yaşında 1 tüp bebek denedim tutmadı bende kilo sorunu var veremiyorum lütfen bu yok gösterin.
Cevap  :
Tedaviyi iyi bir diyetisyenle birlikte götürmenizi öneririm , iyi bir tüp bebek hekimi ile birlikte tabii ki.

 

 

..

Doç.Dr.Banu Kumbak  Aygün nün Facebook Tüp Bebek Tedavileri ÇİDER Grubunda yapılan soru cevap programından derlenmiştir.

..

Doç.Dr.Banu Kumbak’ ın önceki soru cevap makalelerinin bulunduğu  bölümleri ;

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları -30-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor  Cevapları -31-
Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve  Doktor Cevapları -32-
Kısırlık Tedavilerinde Aşılama, Hipo, Prolaktin,Azosperm Soruları ve Doktor Cevapları -35-
Kısırlık Tedavileri Azosperm tedavisi , Rahim kalınlığı, Sperm Morfolojisi Soruları ve Doktor Cevapları-36-

 

Daha önceki tüp bebek tedavileri hastaların soruları ve doktorların cevapları bölümlerini okumak isterseniz burayı tıklayınız

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ