Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüplerin kapalı olması

Tüplerin kapalı olması

Tüplerin kapalı olması

Tüplerin kapalı olması (Yumurtalık Kanalları -fallop tüpleri) hakkında bilmeniz gerekenler

Yumurtalık tüpleri (yumurtalık kanalları -fallop tüpü ) ne demek ?

Uterusun üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanan, her biri yaklaşık 10 cm uzunluğunda iki borudur.

Yumurtalık tüpleri  (yumurtalık kanalları – fallop tüpleri)  nerededir ?

Sağ ve sol yumurtalıkla komşu olarak başlayan ve döl yatağının (rahim) her iki yanında, üst yan köşelerde sonlanan borucuklardır.

Yumurtalık tüpleri ( Yumurtalık Kanalları – fallop tüpleri)  tıkanıklığı nasıl anlaşılır

Her iki tüpün de kapalı olduğundan emin olmak için laparoskopi (karın içerisine kamera ile bakılması ameliyatı) yapılması gerekir.

Yumurtalık tüpleri ( Yumurtalık kanalları  -fallop tüpleri)  neden tıkanır?

Yumurtalık tüplerinin tıkanmasında etkili en önemli üç faktör enfeksiyonlar, endometriozis hastalığı ve geçirilmiş cerrahiler sonrası oluşan travma veya yapışıklıklardır

Yumurtalık tüpleri ( yumurtalık kanalları –  fallop tüpleri iltihabı belirtileri

Akut salpenjitte, karnın alt bölümünde, her iki yanda, ağrı, sık idrar yapma (bazen ağrılı), vaginal akıntı ve menoraji vardır. Kronik salpenjitteyse, belirtiler aynı fakat daha hafiftir.

İvegen salpenjitin belirtileri ateş, bölgesel şiddetli ağrılar, sık sık idrara çıkma gereksinmesi, bazen de adet kanaması günlerinde ya da cinsel birleşmeden sonra bulantı ve kusmadır.

Yumurtalık tüpleri  (yumurtalık kanalları – fallop tüpleri) olmadan hamile kalınır mı?

Fallop Tüpleri olmadan da hamile kalınabilir ama bu ancak tüp bebek tedavileri ile yapılabilir. Aslında tüp bebek tedavisi kanalları tıkalı kadınlar için bulunmuş bir tedavi şeklidir. Eğer kadının başka sorunu yok ise en kolay hamile kalabilecek hasta tipidir.

Yumurtalık tüplerini ( yumurtalık kanallarını -fallop tüplerini) bağlatmak

Hamilelik oluşabilmesi için erkekten gelen sperm ile kadından gelen yumurtanın fallop tüplerinde bir araya gelmesi gerekir. Tüplerin geçirgenliğinin bilinçli olarak engellenmesi ise bir doğum kontrol yöntemidir ve cerrahi sterilizasyon olarak adlandırılır. Bu şekilde sperm yumurtaya ulaşamaz ve onu dölleyemez

Yumurtalık kanalları (yumurtalık kanalları – fallop tüpleri) ve  dış gebelik

Dış gebelik (ektopik gebelik), sperm ile oosit (yumurta hücresi) birleşmesi sonucu oluşan gebelik ürününün normal yerleşim yeri olan rahim içi yerine başka bir yerde ve sıklıkla fallop tüpünde yerleşmesi ve burada gelişmesi sonucu oluşan normal dışı bir gebelik durumudur ve erken aşamalarda saptandığında ameliyatsız tedavisi mümkündür

Yumurtalık tüpleri ( yumurtalık kanalları – fallop tüpleri) enfeksiyonu

Yumurtalık tüplerin tıkanmasına yol açan etmenlerin en bilinenleri enfeksiyonlar yani tüplerdeki iltihabi reaksiyondur. Özellikle klamidya ve ureoplazma gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar başta olmak üzere, tüm genital sistem enfeksiyonları  yumurtalık kanallarında  kalıcı hasar veya tıkanıklık yapabilir.

Yumurtalık tüplerinin  ( yumurtalık kanalları )  yapışıklığı

Yumurtalıklarda Tüpteki tıkanıklık genital yolla tüpe ulaşan enfeksiyonlardan (Chlamidia gibi) kaynaklanabileceği gibi “apandisit” gibi karın içindeki enflamasyon sonrası yapışıklıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Ayrıca dış gebelik sonucunda hasta tüplerinden biri veya her ikisi de yitirilmiş olabilir.

 

 

Bizi Facebooktan da takip edebilirsiniz.

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler ;

Kısırlık Sorununda Yumurtalık Kanallarının Araştırılması

Tüplerde tıkanıklık belirtileri nelerdir.?

 

 

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili  Doç.Dr.Turgut Aydın Danışma formu ile bize ve kendisine ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
BİR YORUM YAZ