lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Rahim Anomalisi ne demek ?

Rahim Anomalisi ne demek ?

Rahim anormallikleri nelerdir?

Rahim, pelvis içinde sıkışmış, armut şeklinde bir organdır. Normal rahim yaklaşık 7.5 cm uzunluğunda, 5 cm genişliğinde ve 2.5 cm derinliğindedir. İçerisi kalın 1kas duvarları ile çevrili içi boş bir organdır. Rahimin vajina içindeki alt kısmına, dips veya serviks denir. Üst kısmı ise  fundus olarak adlandırılır. Fundus, döllenmiş yumurtanın yani bebeğin, içinde büyüdüğü parçasıdır. Az sayıda kadında  normal şekil ve yapısı farklı olan  uterus (rahim) görülür. Bu durum, rahim anomalilisi olarak adlandırılır.  Her 20 kadından birinde bu durum sözkonusu olabilir. Bunun farkına varmak zordur. Ancak, bebek sahibi olunmaya çalışıldığı dönemde öğrenmek mümkün olur. Kısırlık tedavisi gören her 13 kadından birinin rahminde anormallik görülmektedir.
Rahim anormalisi olan kadınların hamile kalması mümkün müdür?

Genel olarak rahim anormalliği hamile kalma ve doğum yeteneğinizi etkilemez. Ancak, bebeği dokuz ay boyunca bebeği taşımak daha zor olabilir. Bu dur5umdaki anne adaylarını daha yakından takip etmek gerekir.

İyi haber rahim anormalliği olan çoğu durumda bebek sahibi olmak mümkündür.  Uterus didelfis durumunda  rahim içinde iki iç boşluk vardır. Ve İki vajinal yol var  demektir. Her 350 kadından birinde sözkonusu olabilir.  hakkında etkiler .
Unikornuat rahim anomalisinde , rahim normal büyüklüğünün yarısı kadardır ve tek bir fallop tüpü vardır.
Şekli nedeniyle, bu boynuz rahim olarak da tanımlanmaktadır. Bu 1000 kadından birinde nadir olarak görülen bir durumdur.  Rahim oluşturan dokunun,  hayatın erken dönemlerinde  düzgün gelişememesi sonucu oluşur.  Eğer Unikornuat rahim söz konusuysa,  muhtemelen iki yumurtalık da  bir rahme bağlı olacaktır.

Bikornuat rahim  anomalisinde, rahim armut biçimli olmak yerine , üst kısmında derin bir girinti ile 3daha çok bir kalp gibi görünür. Bu şekli nedeniyle, iki boynuzlu bir rahim de denir. 200 kadından birinde  bicornuat uterus olduğu düşünülmektdir.

Septalı rahim: Rahim içinde kas veya lifli bir duvarla ayrılmış bölüme , septum denir. Yaklaşık 45 kadından birinde görülen bir durumdur.  Kısmi bölmeli rahimde, rahim içine sadece kısmen yol vardır. Ya da tam septal uterus  olarak da görülür. Kısmi bölmeli rahim daha sık görülen bir durumdur. Tam bölmeli rahim anomalisinde gebe kalmak daha zordur.

Arkuat rahim: Rahmin üst kısmında hafif bir girinti vardır. Oldukça normal bir rahim görüntüsü sergiler.Kadınların dörtte birinde yaygın olarak görülen bi4r anormalliktir.

Retrovert rahim: Rahim geriye omurgaya doğru yatmış durumdadır. Yaklaşık altı kadından birinde görülür. Bu anormal bir durum değildir.

 

 

Bu konuyu okuyanlar şu konuları da okudu :2

Tüp Bebek Tedavisinde başarı oranları nedir ?

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ