lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

 Endometriozis  sorunu nasıl belirti verir ?

 Endometriozis  sorunu nasıl belirti verir ?

Endometriozis belirtileri kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bir çok belirti gösterirken bazılarında hiçbir belirti göstermez  Biz size potansiyel risk faktörleri yazacağız. Bunlardan bir yada bir kaçını yaşıyorsanız doktorunuzla konuşmalısınız  .

Ağrılı Adet ve  Kramplar

Aylık regli döneminizde yaşadığınız kramların bir çok nedeni oldupu gibi endometriozisin de  bir işareti olabilir.  Gençlerde hafif kramplı regli çok yaygındır. Ancak, endometriozis nedeniyle oluşan kramplar, daha yoğun geçerek bazen bulantı, kusma, ve ishale neden olabilirler.

Adet dönemlerinin dışında genel Pelvik Ağrı

Endometriozis olan kadınların yaklaşık % 20’sinde regli döneminde dışında da pelvik ağrı hissedilmektedir. Ama bu hepsinde olacak demek değildir. Bazı çok şiddetli endomaetriozis soru nu çeken hanımlarda hiç pelvik ağrısı görülmemektedir.

Ağrılı Cinsel İlişki

Ağrılı cinsel birleşme endometriozisin  başka potansiyel belirtisidir. İlişkide sadece belirli pozisyonlarda ağrılı olabilir. Endometriozis ile Bazı kadınlar yumurtlama zamanında etrafında daha fazla ağrı var.

Ağır Adet Dönemleri ve endometriozis

Endometriozis olan kadınlar daha ağır kanama ve uzun ömürlü regl dönemi  yaşarlar .

Kısırlık ve endometriozis

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği göre, kısır kadınların  % 50′ sinde Endımetrıozis  bulunmaktadır..

Depresyon , yorgunluk ve endometriozis

Depresyon ve yorgunluk endometriozis neden olabilir, ve bunlar büyük olasılıkla hastalığın diğer belirtilerinin kaynaklanır. Örneğin, regl süresi boyunca yaşadığınız ağrı ile birlikte  kendinizi bitkin ve depresif hissedebilirsiniz. Kısırlık sorunu ve  ağrılı  zor bir cinsel yaşam depresyon ya da anksiyete neden olabilir.

Mesane Sorunları ve endometriozis

Endometriozis aynı zamanda idrarda kan ve ağrıya neden olabilir. Endometriozin  ciddi durumlarında, endometriyal doku mesane içinde çevresinde  gelişebilir. İdrar yaparken kanama yaşıyorsanız, doktorunuza başvurmalısınız.

Kabızlık  veya ishal endometriozis

Bazı hanımlarda kabızlık veya ishal ile endometriozis ile ilgilidir.Bağırsak hareketleri sırasında ağrı yaşanabilir.. Ağır vakalarda, endometriozis barsak içinde gelişebilir.

Genetik açıdan Endometriozis için  Aile Tarihinizi inceleyin

Endometriozisin nedeni  anlaşılamamışsa hastalığın genetik bir bağlantısı olabilir. Bazı uzmanlar endometriozisli bir anne ya da kız kardeşiniz varsa, hastalığa yakalanma şansınızı yaklaşık% 7 olduğunu söylüyorlar. .

Endometriozis sorunu olan kişiler ameliyat olduktan iki ay içinde tüp bebek tedavisi denemeleri önerilir. Bu 2 ay içinde endometriozisin tekrarlama durumu olabilir.

 

 

 

Endometriozis sorunu olduğunu düşünüyorsanız Prof.Dr Bülent Tıraş formu kullanınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 19 YORUM
BİR YORUM YAZ