lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistikover de kilo sorunu ve tüp bebek

Polikistikover de kilo sorunu ve tüp bebek

Polikistikover de kilo sorunu ve tüp bebek

 

Polikistikoverde kilo sorunu ve tüp bebek tedavisi konusunda Bursa Acıbadem Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu açıklamalar yaptı:

-Şahin Bey Polikistikover de kilo sorunu ve tüp bebek konusunda biraz bilgi verebilir misiniz?

Polikistikover denince ne anlıyoruz ilk önce onu ifade etmek istiyorum.
Polikistikover yumurtalıklarında çok fazla sayıda küçük küçük kistlerin olmasıyla karekterize bir hastalık .Aslında sanıldığından oldukça fazla yaygın gözüküyor. Günlük hasta pratiğimizin önemli bir bölümünü oluşturuyor.Çünkü bu hastalığın büyük bir bölümünde yumurtlama bozukluğu olduğundan dolayı ne yazıkki gebe kalamama gibi bir problemle karşı karşıya kalıyorlar.Buna eşlik eden şeyler var özellikle adet  görememe kıllanma artışı gibi bir durum var .

Bizi ilgilendiğimiz adet göreme gibi bir durumda  yumurta gelişememesi bunun sonunda gebe kalamama durumudur.Bu gruptaki hastalarda çok önemli beraber gelişen insülin rezistansı insülin direnci dediğimiz bir durum Buna bağlı olarak  da bu hastalarda kilo sorunu ortaya çıkıyor. Kilo sorunu bir kaskat şeklinde  yani kilo sorunu olduğu için insülin direnci artıyor. İnsülin direnci artınca polikistik overin belirtileri ve kilo verememe sorunu ortaya çıkıyor.Yaklaşık olarak şişman hastanın % 60 ila 80 kardır görünümüyle insülin direnci ile karşılaşıyoruz. Kilo verilmesi ile beraber insülin direnci kırılacağından dolayı bu polikistik overin belirtilerinde ciddi şekilde gerileme gözüküyor.

Dolayısı ile polikistikoverde yapabiliyorsak insülin direncini kırmak için kilo vermek hayati öneme sahip oluyor.Ama bu her zaman pratikte mümkün olamıyor, öncelikle bu hasta grubunun insülin direnci açısından tedavi edilmesi, hem bu direncin kırılması ,dolayısı ile kilo verimi için bir öncül olabilir. Özetle kilo verebiliyorsanız ne ala ama insülin direnci açısından kontrolunuz kesin yapılsın insülin direnciniz varsa da bununla ilgili tedavi alığınızda daha rahat kilo verdiğinizi göreceksiniz.

 

Çok teşekkür ederiz.

Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Bizi facebooktan ve instagramdan da takip edebilirsiniz.

 

Polikistikover de kilo sorunu ve tüp bebek konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

Polikistikover de kilo sorunu ve tüp bebek

Polikistikover PCOS ve Kıllanma Sorunu

Polikistikover (PCO) Sorunu ve Komplikasyonları

 

 

 

.

Polikistikover ve tüp bebek tedavileriniz için Prof.Dr.Şahin Zeteroğlu danışma formu ile kendisine ulaşabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ