lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Cinsel Enfeksiyonlar ve Kısırlık

Cinsel Enfeksiyonlar ve Kısırlık

Cinsel Enfeksiyonlar ve Kısırlık

Günümüzde özellikle gençlerde birden fazla cinsel partnerin bulunması ve korunmasız cinsel ilişki yaşanmasına oldukça sık rastlanıyor. Orta ve ileri yaştaki kişiler de cinsel yolla bulaşan hastalıkları gençlik dönemine özgü sayıyor ve korunmalı cinsel ilişkiye gereken önemi vermiyor. Oysa cinsel yolla bulaşan hastalıklar birden çok cinsel partneri bulunan genç jenerasyonda fazla olsa da çok daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabiliyor.
Cinsel yolla bulaşan hastalıkların bu kadar önemli olmasının sebebi bu hastalıkların sadece genital bölgelerle sınırlı kalmaması, kısırlık, dış gebelik, kanser veya düşük gibi başka sağlık problemlerine de yol açması hatta anneden bebeklere de geçiş göstermesidir. Bu nedenle cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korunmak, şikayetler ortaya çıktığında acilen tedavi olmak çok önemlidir. Peki cinsel yolla bulaşan hastalığınız olduğunu nasıl anlarsınız ve hangi adımları izleyerek tedavi planına ulaşırsınız?

İlk neden korunmasız cinsel ilişki

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en önemli nedeni korunmasız cinsel ilişkidir. Korunmanın buradaki anlamı doğum kontrol yöntemleri değildir. Basitçe prezervatif kullanarak cinsel ilişkiye girilmesidir. Öncelikle şunu belirtelim: Ne kadar çok cinsel partneriniz olursa o kadar fazla risk altındasınız. Ayrıca tek partneriniz bile olsa bazı enfeksiyonlar vücutta belirti vermeden uzun süre kaldığından bu enfeksiyonlara yakalanabilirsiniz.
Korunmasız cinsel ilişki dışında cinsel yolla bulaşan hastalıkları katabileceğiniz yollar da var. Kan veya kan ürünleriyle temas ve nakiller yoluyla da bu hastalıklar bulaşabilir. Ayrıca tedavisi yapılmamış cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan hamile kadınların, doğum öncesi veya hemen doğum sonrası dönemde, bebekleri de risk altındadır. HIV enfeksiyonu, hepatit B, sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), herpes ve klamidyoz adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabilir.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Cinsel Enfeksiyonlar ve Kısırlık

Enfeksiyonlar Nedeni ile Kısırlık

Jinekolojik Enfeksiyonlar: Vajinit

Rahim girişinde tıkanıklık ,transfer sonrası yatma , kime kaç aşılama yapılmalı ,hpv virüsü ve kısırlık ,Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları

Erkekte Sperm Üretimi Normal olsa da kısırlık olabilir

Kadında İleri Yaş Nedeni İle Kısırlık

Rahim İçi ve Dışı Enfeksiyonlar ve Tüp bebek tedavileri

Kadında kısırlık oluşturabilen riskler nelerdir ?

Kısırlık ve Tüp Bebekle İlgili En Çok Merak Edilen Konular

Erkekte Kısırlık Sorunu

Kısırlık Nedir?

Hanımlar Düşük Yapmaktan Nasıl Korunabilir?

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri Nelerdir?

Kısırlığın İlk 3 Nedeninden Biri Endometriozisi İyi Tanımalıyız.

Hanımlar Düşük Yapmaktan Nasıl Korunabilir?

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi

Sperm Yetmezliği, Sperm Azlığı Ne Demektir? Sperm Ne kadar olmalıdır ?

Kadında ve Erkekte Hipogonadizm Hipo Nedir? Nedenleri ,Türleri, Belirtisi ve Tedavisi

Erkek kısırlığı genellikle hiçbir belirti göstermez

Doğum Kontrol hapı doğal ne kullanıyorsunuz? Stres mi?

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ