lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır?

Tüp Bebek Tedavisi Hangi Durumlarda Uygulanır? Normal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftlerin yumurtalıkları ile sperm hücrelerinin uygun laboratuvar şartlarında birleştirilerek döllenmenin sağlandığı, oluşan embriyoların tekrar anne rahmine yerleştirilmesiyle gebeliğin oluşmasını sağlayan uygulamaya tüp bebek denir.

Hangi durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanır?

Tüp bebek tedavi yöntemine bağlı olarak, değişiklik gösteren bazı faktörler bulunmaktadır. Örneğin, kadınların rahme giden kanallarının tıkalı olması durumunda veya yumurtlama fonksiyonunun bozukluğu olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir.(bu aşırı veya daha az olabilir)

Diğer bir grup ise erkeğe bağlı faktörler olabilir. Burada erkekteki sperm sayısının azlığı veya sperm hareketliliğinin azlığı, kaliteli sperm bulunmaması durumunda yani ağır şekil bozukluğu olan kişilerde uygulanabilir.

Bir kısım hastalarda ise hem kadında hem de erkekte olan problemlerden dolayı tüp bebek tedavi yöntemi kullanılır. Çiftlerin araştırmalar sonucunda her ikisinde de saptanamayan problemler olabilmektedir. Bu durum ”açıklanamayan infertilite” yani ”açıklanamayan kısırlık” olarak adlandırır. Eğer bu tedaviyi görüp hala gebe kalamamışlarsa, tüp bebek tedavisi için uygun çiftlerdir.

  • Tüplerin tıkalı (kapalı) olduğu durumlarda veya ameliyatla tüpleri alınanlarda,
  • Açıklanamayan infertilite varlığında ( Hiçbir neden bulunamayan kısırlık ),
  • Erkekte sperm sayı ve fonksiyonlarının bozuk olması: Azoospermi, oligospermi,
  • Endometriozis hastalarına,
  • Polikistik over sendromu görülen hastalarda,
  • Servikal faktör
  • İmmunolojik faktörler söz konusu ise,
  • Çok az sayıda sperm veya az sayıda yumurta var ise,
  • Yumurtlama tedavileri ve aşılama yöntemleriyle gebelik elde edilemeyenler hastalara tüp bebek tedavi yöntemi uygulanabilir.

Ameliyatla yumurtalıkları alınan kadınlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Sağ veya sol tek bir yumurtalığı ameliyatla alınan bir kadının hormon rezervleri iyi durumda ise tüp bebek tedavisi için uygundur. Tek yumurtalığı olan hastalar da gebeliklerini normal yolla gerçekleştirebilirler.

Ameliyatla her iki yumurtalığı alınmış bir kadına tüp bebek tedavisi uygulanmaz. Bu gibi hastalardan yumurta elde edilemediği gibi hormon düzeyleri de yetersiz olmaktadır. Sonuçta gebeliğin oluşması için anne adayının yumurtalıklarına ihtiyaç vardır.

Daha önce ameliyatla tüpleri (yumurta kanalları) alınanlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Herhangi bir ameliyat nedeniyle bir veya iki tüpü alınan hastalara tüp bebek tedavisi uygulanabilir. Tüp bebek işleminin kadının tüpleri yani yumurta kanalları ile bir ilgisi olmadığı için tüpleri olan ve olmayan hastalarda tüp bebek ile gebelik başarısı aynıdır. Tek tüpü olan hastalar normal yolla da gebe kalabilmektedir.

Daha önce ameliyatla rahmi alınanlara tüp bebek tedavisi uygulanabilir mi?

Hayır, yapılamaz. Normal hamileliklerde olduğu gibi tüp bebek uygulamasında da bebek anne rahmi içerisinde oluşmakta ve gelişmektedir.

 

Bizi instagram ve facebooktan da takip edin

 

 

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili  Çocuk İstiyorum  formu ile bize  ulaşabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ