lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Enfeksiyonlar Nedeni ile Kısırlık

Enfeksiyonlar Nedeni ile Kısırlık

Kadınlarda sıklıkla mantar, bakteri ve parazitlerin sebep olduğu vajinal enfeksiyonlar görülmektedir. Mantar enfeksiyonlarına daha çok uzun müddetli antibiyotik kullanımı sonrası, şeker hastalığında ve gebelik sırasında sıkça rastlanılır. Mantar enfeksiyonları vajinanın ideal ortamını bozarak hem spermlerin canlı kalma müddetini azaltırlar, hem de spermlere tutunarak hareketliliğini bozarlar.

Bu gün için mantar enfeksiyonları antifungal (mantar önleyici) isimi verilen ilaç grubu ile kolaylıkla tedavi edilebilmektedir. Bakterilerin yol açtığı enfeksiyonlar da mantar enfeksiyonlarında olduğu gibi sperm hareketlerini kısıtlayarak döllenmeyi engellerler. Düşük ihtimalini arttırırlar. Bu sebeple tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlerimizi kesinlikle kısa müddetli bir antibiyotik tedavisine alıyoruz. Kadınlarda cinsel yolla geçerek kısırlığa neden olan bir diğer enfeksiyon ise klamidya enfeksiyonudur.

Klamidya  enfeksiyonu sarı, kokusuz akıntı, cinsel ilişki esnasında ağrı ile kendini belli edebileceği gibi hiçbir belirti vermeyebilir. Enfeksiyon esnasında oluşan irin iyileşme döneminde tüplerde yapışıklıklara neden olur. Diğer yandan Üreaplazma ve mikroplazma isimli bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlar ise düşüklere neden olabilirler.

Cinsel enfeksiyonlardan korunmak  için ne yapılmalıdır?

Üreme uzuvlarına ait enfeksiyonlar rastgele bir belirti göstermeyeceğinden , düzenli kontroller çok önemlidir. Kontrol esnasında vajinadan alınacak örnek laboratuarda analiz edilerek enfeksiyon varlığında uygun antibiyotiklerle kolayca tedavi edilebilir.

Cinsel  enfeksiyonlardan korumak için vücut hijyenine özen göstermek, pamuklu iç çamaşırları kullanmak, dar ve sentetik elbiselerden kaçınmak alınabilecek birkaç küçük tedbirdir. Unutulmaması şart olan en önemli nokta rastgele bir enfeksiyon tespit ettiğinde yalnızca kadının değil eşlerin beraber tedavi olması gerektiğidir.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konularıda  incelediler

 

 

Tüp Bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
BİR YORUM YAZ