lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-19-

Tüp Bebek Tedavileri Hasta Soru ve Doktor Cevapları-19-

Konular  : Sperm Sorunu , Myom ameliyatları, hamilelik için klomen kullanımı
Soru:
 Benim sperm tahlilinde toplam hücre 20 milyon yüzde doksan yedisi ölü herhangi bir ameliyat olmadım en son 1999da doktora gittim sorun orada zaten işte o hücre yok canlı olup olmadığı belli değil ayrıca tüp bebek için canlı sayısı 60 milyon olarak biliyorum testisten ameliyatla mı çıkıyor

Cevap: Ameliyat olmanıza gerek yok. Laboratuarda kullandığımız ilaçlarla hareket arttırılabilir. Ve tek tedavi yöntemi tüp bebek tedavisi ile  canlı hücreleri seçip embriyo geliştirmek. Gelişen embriyoları eşinizin rahim içine yerleştirmek Tüp bebekle sızı çocuğunuz olur. Canlı ve hareketli olanları biz ayırabiliyoruz Laboratuar da canlılık testi ile öğrenmek kolay. Hayır. Böyle bir sınır tüp bebekte yo. Ejakülatında çok sayıda 10-20 adet olanlarda dahi tüp bebekle çocuk sahibi oluyorlar. Hatta testisten sperm çıkartıyoruz.

Soru: ben 15 gün önce ameliyat oldum açık ameliyat myomektomi dr ilişkiye girebilirsin dedi ama ben çekiniyorum dikişlerime bir şey olacak diye korkuyorum ve ameliyat sonrası şişlikler ne zaman geçer dr girebilirsin dedi hamile kalırsam zararı olur mu şuan rahime ve mesaneye basılıyordu kansızlık ve kabızlık vardı dr aşılama yaptırmak istediğimi söyledim dr eğer gebe kalırsan düşük yaparsın dedi bende ameliyat oldum rahim kalitesini miyom bozmuş evet yeterliymiş açık ameliyatla laparaskopi arasında ki fark nedir dr 3 ay içinde gebe kalabilirsin dedi

Cevap: Genelde tüm batın ameliyatlarında 40 gün ilişki önerilmez. 40 gün sonra bir bir şey kalmaz. Dr. Unuz ne dediyse o şekilde davranabilirsiniz miyom neredeydi. Sperm sayınız aşılama için uygun o zaman Evet doğru. Ameliyat olmanız iyi olmuş. Çok iyi o zaman yumurta takibi ile aşılama olabilirsiniz.

Açık ameliyat da karında kesin yapılarak rahatça çalışılır. Lapororkopide ise kesin 3 ayrı yerden 1-2 cm gibi küçük kesilerle yapılır. Ameliyat sonrası sıkıntılarınız olmaz. Karın içine sokulan mikroskobun başı ile tüm işlemler yapılır.

Soru: Klomen kullandım gebelik oluşmadı aksine kist oluştu tekrar klomene devam dediler bu uygun mudur sizce klomeni ilk defa kullandım yumurta büyüdü 18mm ama çatlayıp çatlamadığını bilmediklerini söylediler tekrar klomene devam dediler buda kafamı karıştırdı 17 günü adetimin üçüncü günü gittim kara leke gördüler kiste yorumlar tekrar klomen kullanmam diğer tarafta ta kisti oluşabilir mi?

Cevap: PCO da ilaç tedavisi doktor kontrolü olmadan kesinlikle yapılmaz. Aşılamada olsa ilaçtan sonra birden fazla yumurta gelişimi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanır. Foliküller ya çok küçük yada kiste dönüşür. Size en uygun yöntem tüp bebek olarak öneririm. çatlayıp çatlamadığını USG ile anlayabilirlerdi. Kist ile karıştırmış olabilirler. Adetinizin kaçıncı günü 18 mm ye ulaştı? O zaman çok iyi.. Neden çatladığını göremediler acaba? Klomen sizde çok iyi yanıt vermiş. O zaman devam.. 17 gün kist oluşmaz. O yumurta folikülüdür Yumurta çatlatma iğnesi olmanız gerekirdi.

Embr. Sevinç Ege Online HTML Sohbeti

Bunu okuyanlar diğer tüp bebek hasta soru ve doktor cevaplarını da okudular.

..

Tüp Bebek Tedavilerinizde detaylı bilgi için Çocuk İstiyorum Danışma formumuzu doldurabilirsiniz

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ