lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Modern Zaman Salgını Kısırlık Nasıl Meydana Geliyor ?

Modern Zaman Salgını Kısırlık Nasıl Meydana Geliyor ?

Modern Zaman Salgını Kısırlık Nasıl Meydana Geliyor ?

Modern Zaman Salgını Kısırlık Nasıl Meydana Geliyor ?  Kısırlık çiftleri her zamankinden daha fazla etkileyen endişe verici modern salgın olarak kabul ediliyor.Her 6 çiftten birinin  zorlukla hamile kalabildiği birdönemdeyiz.  Bir zamanlar yalnızca kadınların sorunu olarak görülen kısırlık artık erkeklerin de büyük bir sorunu olarak kabul ediliyor.

Kısırlık (doğurganlık  tedavisi) veya tüp bebek tedavilerinizde uygulayabileceğiniz doğurganlığınızı artırabilecek doğal destekler alabilirsiniz.

Kısırlık tedavi için sadece üreme sistemine odaklanmak yerine tüm vücut sisteminizi ele alabilirseniz kısırlık sorununuzun nedenlerini belkide çözebilirsiniz.

Aşağıda yazacağım nedenlerde tek başına sizde kısırlık yaratmaz ama hepsi birlikte büyük ölçüde hamile kalamama ihtimalinizi artırabilir.

Örneğin, tek başına bir gluten intoleransı kısırlığa neden olamaz, ancak, bağırsakta ortaya çıkan iltihap da besin emilimini en aza indirerek besinden daha az yararlanmanıza yol açabilir ve bu da  en iyi sperm, yumurta için hormon üretimini azaltabilir  ve hamile kalmamam anıza neden olabilir.

Ağır metaller, radyasyon ve bazı gıdalarda toksik kimyasallara maruz kalma, ilaç ve diğer ürünler DNA nıza zarar verebilir.Son nutrigenomik  çalışmaya göre
(gen haritası üzerinde  besinlerin etkilerinin araştırılması ) yediklerimizin gen yapımızı etkileyebildiğini  göstermektedir .

Doğurganlığınızın etkilenmemesi için toksik kimyasallara maruz kalmayı en aza indirin ya da maruz kalmamaya dikkat edin.

Zehirli kimyasallar çevrede, gıda oluşturulmasında (tarım alanlarında) , hava ve suda dolaşır oldular..Günlük hayatımızda kullandığımız çoğu kimyasal ilaçların doğurganlığımız üzerindeki etkileri yeterince araştırılmamaktadır.
Kadınlarda sağlıklı üreme fonksiyonu bozan en önemli etkenlerden biri olan kurşun olduğu halde hiç bir ülkede bununla ilgili gerekli müdahaleler gerektiği kadar yapılamamaktadır.

Çevremizde sürekli olan hormon ve yumurtlama dengemizi bozan kimyasallar ve neden oldukları rahatsızlıklara söyle bir bakalım.:

Ağır metaller : Yumurtlamamızı bozabilir ya da durdurabilir.

Endokrin bozucular : hormon fonksiyonu ve neden endometriozis ve PCOS engelleyebilir.

Ftalat Plastik malzemeler : Plastik gıda kapları kullanmak  , Naylon çantalar , plastik tıbbi malzeme, vinil döşemelerde testis toksisitesini etkilediği bulunmuştur.Düşük seviyelerde  de olsa hormonal dengeyi bozabilir.

VCH kimyasallar: Lastik , plastik ve böcek ilaçlarında kullanılır.

PAH: sigara olarak serbest solunmaktadır , araba dumanı ve yolda katran olarak kullanılmaktadır.

Çevresel toksinlerden nasıl kaçınırsınız ?

Pestisitler: Organik olmayan meyve ve sebze, et, süt ve filtresiz musluk suyu bulunuyor.

Formaldehit: Oda parfümleri, deodorantlar, zemin cilası, döşeme temizleyicilerinde bulundu.

Bisfenollerin: Plastik kaplarda bulunuyor  gıda ve suya geçebiliyor

Organik çözücü maddeler : ev ürünleri, elektronik, oto tamir, sağlık, fotoğraf, tarım, baskı, inşaat ,kozmetik ve daha birçok bulunan petrol baz sıvılarda bulunuyor.

Kuru temizleme kimyasalları toksin içerebiliyor.

Boya ve duman  …

Arada sırada bu tür ürünlere maruz kalmak endişe edilebilecek bir durum yaratmıyor. Ancak uzun  süre maruz kaldığınızda endişe edilebilecek sonuçlar doğurabiliyor.

Erkek Spermleri daha hassas ve duyarlı

Erkek spermleri yumurtadan çok daha fazla  ağır metallere ve endüstriyel kirleticilere duyarlı gibi görünüyor. Birçok sperm anomalilerinin  bu toksinler ile bağlantılı olduğu düşünülmektedir. Bu kimyasalların çoğu şehirlerde ,su yollarında ve atmosferde bulunmaktadır..

Sperm gelişimi ve olgunlaşmasının üzerindeki bu olumsuz etkiler genel olarak
“üreme toksinleri” olarak adlandırılıyor. Araştırmalar erkek sperm sayısındaki  azalmayı  böcek ilaçları, ağır metaller gibi çevresel faktörlerin  olumsuz (sperm oluşumu) spermatogenezi etkilediğini doprulamaktadır.

2. Filtresiz musluk suyu içmeyin.

Şehirlerde su yolları sürekli endüstriyel atık ve yan ürünler, ilaçlar, pestisit ve herbisit ve ticari temizlik ürünleri ile kirlenmektedir.

Birçok ülkede çevre hukuku yoktur ya da kanunda boşluklar vardır. Yalnız Türkiye de değil bir çok ülkede ne olursa olsun suları kirleten ve önlem almayan bir çok şirket var..

Ağır metaller endüstriyel atık, jet yakıtı egzoz kalıntı ve diğer çeşitli kaynaklardan yoluyla su ulaşan reprotoksinler en yaygınıdır.

Hiç aklımıza gelmeyen bir tehlike ..;İlaç tehlikesi

Amerikada yapılan araştırmada ilaçların  yaygın olarak musluk suyu bulunduğu ortaya çıktı.ABD nüfusunun yüzde 74 reçeteli ilaçlar alıyor. Reçeteli alınmayan ilaçlar vücutta  tamamen metabolize olmadığı için, az miktarda dışkı ve idrar yoluyla atılıyor  ve yol olmuyorlar. Tuvaletten atılan sular yeniden girerek göl ve nehirlere gitmeden önce süzülüyor  ama sorun, çok filitre için ilaçlamanın düzenli olarak yapılmaması.  Bu nedenle  yapılan su tetkiklerinde  musluk sularında kemoterapi ilaçları, doğum kontrol hapları, antidepresanlar, anksiyolitikler, anabolik steroidler, HRT (hormon replasman tedavisi) bir dakika miktarları, kalp ilaçları bulunmuş..

Bu nedenle duş ve musluk sularının olduğu musluklarda çift filitre kullanılması öneriliyor.Çünkü duşta buhar yoluyla bile bu kimyasalların solunabilineceğini ,veya yıkanırken deriden tekrar vücuda geçebileceğini belirtiyorlar.

 

Modern Zaman Salgını Kısırlık Nasıl Meydana Geliyor ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Erkek Kısırlığı ve Tüp Bebek Tedavileri

Erkeklerin kısırlığı önleme içinde beslenme diyeti gereklidir

Açıklanamayan kısırlık vakaları sperm DNA hasarlarından olabilir.

Oligospermi nedir? Soruna neden olan 8 faktörü öğrenin.

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi

Çocuk İstiyorum Tüp Bebek Tedavileri Başvuru Formu

Mikrotese ameliyatlarında dondurulan spermlerin canlı kalma ihtimali nedir?

Hamile kalmayı önleyen antisperm antikora neden olan alerjiler

Spermler Neden Ölüyor Neden Kısırlık Artıyor.?

Yaş ve Çevresel Kısırlık Nedenlerle Kısırlık .

Erkek kısırlığı ve başarılı uygulamalar.

Azosperm ve tüp bebek tedavisi

Genetik ve Erkek Kısırlığı nedir?

Genetik nedenler erkek kısırlığına neden olabilir.

Mikrotese nedir?

Mikrotese ve Tüp bebek tedavisi

Sperm Yetmezliği ne demektir ?

Erkekler neden spеrmlеrini saklatma gereği duyabilir ?

Tüp Bebek Tedavilerinde Erkekte Yaşın Etkisi

Erkek kısırlığında sperm kök hücrelerinin kullanılması

Erkek kısırlığında Hiperprolaktemi (prolaktin hormonunun aşırı üretimi)

Erkek kısırlığında Tese işlemi ve Başarı Oranları

Erkek kısırlığı tedavisinde kullanılan yeni yöntemler.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ