lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadınların Doğurganlığını Artıran Parazit Solucan

Kadınların Doğurganlığını Artıran Parazit Solucan

Bilim adamları, bir tür  parazit solucanın yol açtığı enfeksiyonla, kadınların doğurganlığını artırdığını söylüyorlar.

Bolivya’da  986 yerli kadın üzerinde ömür boyu yapılan bir çalışmada,  bağırsak solucanı görülen kadınların  bu parazitin yol açtığı bir çeşit enfeksiyon sonucu  fazladan iki  çocuk sahibi oldukları belirlendi.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada, araştırmacılar, solucanın, bağışıklık sistemini değiştirerek, hamile kalmayı kolaylaştırdığını düşünüldü.

Uzmanlar bulguların “yeni doğurganlık artırıcı ilaçlar“ın yapılmasına neden olabileceğini söyledi. Bolivya’daki Tsimane yerli kadınları, ortalama olarak dokuz çocuk sahibiler ve nüfusun yaklaşık %70’inde, parazit solucan enfeksiyonu tespit edilmiş..

Dünya nüfusunun üçte birlik bir kısmı bu tür enfeksiyonlarla birlikte yaşıyor. Yapılan dokuz yıllık çalışmada, bağırsak solucanının doğurganlığını artırdığı, kancalı kurdun ise tam tersi bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Kancalı kurt bulunan kadınların, diğer kadınlara oranla genel olarak üç ya da daha az çocuk sahibi olabildiği görülmüş.
Araştırmacılardan biri olan, Kaliforniya Santa Barbara Üniversitesi’nden Prof. Aaron Blackwell, BBC News internet sayfasına verdiği bilgide, “etkilerin, beklenmedik şekilde büyük” olduğunu ifade etmiştir.

Kadınların bağışıklık sistemleri doğal olarak gebelik sırasında değiştiği için, fetüsün reddedilmediğini söyledi.
Prof.Dr. Blackwell ayrıca şunları söyledi: ” Kadınların bağışıklık sistemindeki değişikliklerin bu enfeksiyonlara bağlı olduğunu düşünüyorum. Bu da hamile kalma üzerinde az ya da çok muhtemel bir etki yaratıyor. Doğurganlık tedavisinde solucan kullanılması için yapılması gereken çok fazla iş var, bunu denemek için kimseyi uyarmadan tavsiyede bulunamayız” diye ekledi.

Prof Rick Maizels ise,  parazit solucanlar ve bağışıklık sistemi konusunda , BBC News internete : “Kancalı kurdun , 26 kadının  yarısında derin,  henüz gebe kalmış 28 kadında büyük etkisi olduğu görülmüştür” dedi.

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar, bağışıklık sistemini etkileyerek, nüfus artışını etkiler. Bağışıklık sistemini baskılarlar, parazitler ise tam tersini yapar. Kancalıkurt  anemiye sebep olur bu da kısırlığa yol açabilir.

‘Çok şaşırtıcı’

Sheffield Üniversitesi’nden Prof.Dr. Allan Pacey, BBC’ye verdiği demeçte: ” Toprak solucanına benzeyen bir çeşit parazit solucanın enfeksiyonla, doğurganlığı artığını bulmak son derece şaşırtıcı ve merak uyandırıcı” dedi.  Doğurganlık tedavisinde, doğurganlığı artırmak için kadının bağışıklık sistemini değiştirmek üzere kullanılan ilaçlar başarılı olamadı. Yuvarlak parazit solucan bulaşmış kadınlarda  bağışıklık sistemi için bu ilaçların kullanılmasını önermem” diye ekledi.

BBC News

Bu konularda ilginizi çekebilir.

Doğurganlığı artırmak için 3 doğal yöntem

Doğurganlığınızı artırmak için beslenme şeklinizi değiştirin

Sperm sayısını yükseltmek için en iyi yiyecekler

Folik Asit Nedir ? Kadın Doğurganlığında önemi

PCO Hamile kalma şansınızı doğal yoldan %50 artırmak

Erkeklerin kısırlığı önleme içinde beslenme diyeti gereklidir

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ