lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistik Over PCO Nedir?

Polikistik Over  PCO Nedir?

Polikistik Over Sendromu (PCOS, PKOS);  yumurtalıklarda büyüme ve çok sayıda  kist oluşumu ile beraber olup hastalarda bir takım hormonal sorunlara zemin hazırlayan ve günümüzde neden oluştuğu halen kesin olarak bilinmeyen bir durumdur.

Polikistik over sendromu  PCO olan kişilerde;

Adet gecikmeleri (oligomenore)
Sivilce (akne)
Obesite (normalden fazla kilolu olma)
Tüylenme (hirsutism)
Yumurtlamanın düzgün olmaması (anovulasyon) sonucu kısırlık gibi problemler vardır.

Kanda hormon ölçümleri yapıldığında çeşitli düzensizlikler saptanır; özellikle LH (Luteinizan Hormon) ve erkeklik hormonları (testosteron, DHEAS) yükselmiştir.

Polikistik over sendromu  PCO ; beyindeki hipofiz bölümünden salgılanan ve yumurtalık hormon üretimini düzenleyen, FSH ve LH hormonları arasındaki ilişki ve  denge bozulmuştur. Bunun sonucunda ise yumurtalıklarda hormon üretiminde anormal sapmalar ve yumurtlamada problemler oluşmaktadır.

Erkeklik hormonu yüksekliğine bağlı olarak vücutta (özellikle yüzde, göğüslerde, göbek etrafında ve bacaklarda) erkeklerdeki gibi tüylenmede yükseliş (kıllanma) olurken bazen köşelerde açılma şeklinde erkek tipi saç dökülmesi (lokal alopesi) de görülmektedir.

Hastalığın bir diğer önemli etkeni ise yumurtlama olmaması (anovulasyon) sonucu progesteron hormonu üretimi olmamakta ve bununla beraber estrojen hormonu tek başına salgılanmaktadır. Estrojen hormonunun tek başına salgılanması demek rahim kanseri riskinin en büyük etkeni olarak bilimektedir.

Polikistik over sendromu  PCO  da hastalığın bulguları tipik olarak puberte ile başlar. İlk adetle birlikte adet düzensizlikleri, adet gecikmelerini takiben oluşan yoğun adet kanamaları ilk şikayetlerdir.. Bu hastalar genellikle  sık biçimde adet gecikmeleri şeklinde belirgin adet düzensizliklerinden yakınmaktadırlar.

Sonraki dönemde yıllar içerisinde giderek artan erkek tipi kıllanma (hirsutism) izlenir. Daha önceleri çenede ve dudak üzerindeki ufak tefek , ince olan tüyler giderek kalınlaşır ve sayı olarak artarak estetik bir sorun yaratır. Yetişkin yaşta bu sorunlara ilave olarak “infertilite” yani çocuk olmaması problemi de eklenebilir.
genellikle adet gecikmeleri şeklinde belirgin adet düzensizliklerinden belli olunmaktadır.

 

Polikistik over sendromu  PCO ve tüp  bebek tedaviniz için Çocuk İstiyorum Formu ile doktorlarla iletişim kurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ