lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Prof.Dr.Tayfun Bağış ın foliküller hakkında önemli açıklamaları

Merhaba Sevgili dostlarım;

Çat burada çat kapı arkasındayız dönemimiz yani” toplantılarımız” başladı.Doktorlarımız birbirinden ilginç konularla bizimle birlikte oluyorlar. Öyle planlanmış bir söylem yok ama anlatırken öyle güzel konulara değiniyorlar ki inanın orada olmak her şeye değer.

Trabzon’a çok uzun zamandır gidememiştim. 5 yıl sonra çok değişmiş ve gelişmiş buldum.Toplantı salonumuzun olduğu bölge tam şehrin göbeğinde ve alışveriş bölgesinin çindeydi. Merkezin dört bir yanından büyük ara sokakların her biri ayrı bir şehrin sokağına benzettim sol taraf aynı Beyoğlu caddesi sağ taraftaki dar sokak yanı İzmir Kemeraltı caddesini andırıyor.Aşağı doğru giden sokak Nişantaşı’ndaki gelinlikçi ve gece kıyafetlerinin olduğu caddeyi hatırlattı.Nereye gideceğimizi de şaşırdık doğal olarak.Toplantıdan sonra diyerek Salonumuza geçtik. Çok güzel bir salonda çok güzide ve bilinçli bir toplulukla birlikte olduk.

Toplantı konuşmacımız Acıbadem Hastanesi Kadıköy Tüp Bebek Merkezi Başkanı Prof.Dr. Tayfun Bağıştı. Konuşurken insanı ilgiyle dinleten aynı zamanda gülümseten bir konuşma şekli var. Orada oturup onu dinlerken sorunu olan bir hasta gibi dinleyemezsiniz …Bazen düşünerek bazen şaşırarak dinlerken bulabilirsiniz kendinizi. Sizlere iletmek için benim ilgimi çekenlerden yakalayabildiklerimi hemen oturup not aldım tabiki…

Mesela diyor ki;
Aslında sperm tahlili yaparken size ilaçlar veriyoruz ya bazen. Aslında 72 gün sonra yapmalıyız tahliliyle 15 günde bir değil. Çünkü simdi aldığınız ilaç ancak o zaman spermlerinizi etkiliyor ya da etkilemiyor anlayabiliriz.

Yumurta kalitesini ölçen bir sistem yok.Yumurtanız çok güzel dendiğinde; Neyle ölçtünüz? demelisiniz.Tavuk yumurtasını bilir mi yumurtlarken ne kadar kalın olacağını?

Ultrason takibine karşıyım .Neden mi ? Söyleyim ;
Ultrasonla bakarken “ Yumurtalarınız çok güzel diyoruz ama bizim için aslında sizin yumurtanız değil içindeki folikülü kastediyoruz. Ama biz folikülü göremiyoruz ki çok güzel olup olmadığını ya da o kesenin içinde olmadığını bilelim?

Aslında % 90 gebeliği dışarıda oluşturuyoruz. Ama rahme yerleştirdikten sonra olanları bilemiyoruz.

Yumurta ayda bir defa ve sadece 24 saat döllenmek için bekler.
200bin ileri hareketli spermden yalnız bir tanesi yumurtayı döller.O döllenme anını her seyrettiğimde tüylerim diken diken olur ve aklım almaz.Bir anda yumurtanın kabuğu sertleşir.Adeta tavuk yumurtası gibi hiçbir şey geçirmez hale gelir.

Daha birbirinden ilginç bir çok şey dinledik. 2 saatin nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Bakın 316.cı toplantıdan sonra bile bu size söyleyebiliyorum.

Dinleyici grubumuzda çok kuvvetliydi .Çok ilgili ve bilgililerdi .Birbirinden karışık ve zor sorular soruldu.Belli ki hastalarda rahatsızlıkları hakkında geniş araştırma yapmışlardı.Konsültasyon yapar gibiydiler.Herkes çalışmış da gelmiş dedi.Tayfun Bey çok memnun kaldı.Konuşulanlar da herkese çok keyif verdi .

Toplantıdan sonra uçak saatimiz gelinceye kadar Trabzon’da şehir meydanından bir restorana oturduk . Güneşin batışını havanın yavaş yavaş kararmasını şehrin ışıklarını ışıl ışıl etrafın havasını nasıl değiştirdiğini seyrettik. Kalabalık ,neşeyle gelip geçen insanlar ,alışveriş yapanlar,koşuşturan çocuklar,kaldırımın üzerindeki masalarda oturup kahve içen insanlar, saatler ilerledikçe pırıltılı kıyafetlerin fazlalaşması, gecenin ışıltısındaki yansımaları bir başka anlamlıydı.

Bir başka toplantıda görüşmek üzere..

Sevgilerimle..

 

Sibel Tuzcu

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış Danısma formu doldurun

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ