lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ? 

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ? 

Merhaba;
Kısırlık ve depresyon kelimesi ne yazık ki sürekli olarak yan yana anılan kelimeler.
Çocuk sahibi olmaya çalışırken siz bütün dikkatinizi tedavinize vermişken etrafımızda hayat devam ediyor, birilerinin karısı hamile kalıyor birileri baba oluyor ,hayattan kopulmuyor ,gelinler eltiler kaynanalar ,kaynatalar ile bir şekilde iletişim kurmak zorunda kalınıyor. Kaçış yok olacak.. Bir çok kelimeler havada uçuşup gidiyor çoğu üstünüzde kalıyor birazı geçip gidiyor. Duygu sağanağı içinde kalıyorsunuz .Bu yoğun hissedilen duyguların ne kadarı normal ne kadarı olmaması gereken bilmemiz gerekli. İşte bu konuda biraz açıklamaya ihtiyacınız var diye düşündüğümden bu konuda kısırlık sorunu yaşarken depresyonda olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz diye biraz araştırma yapıp bilgi toparlamaya çalıştım. Umarım hepinizin işine yarar.
Çocuk sahibi olma konusunda zorluk yaşıyorsanız, depresyon ya da sinirlilik yaşıyor olabileceğinizi belirten bir liste yaptım. Bu belirtiler size uyuyorsa, bu konuda danışmanlık almanız gerektiği konusunu dikkate almanızı öneriyorum.

Yaptığım  liste içinde günlük yaşamınızı geri kazanmak konusunda ayrıca ufak tavsiyelerde  de bulunmak istiyorum.

Kısırlık tedavileri sizi zorlayabilir. Testler ,tahliller ve  tedavi yorucu geçiyor olabilir. Zaman zaman üzüntü ve hatta öfke duygusu yaşamanız normaldir.Ama kısırlık  tedavileri hayatınızı devir almamalı ve tamamına sahip olmamalı, hayatınızı siz kontrol etmelisiniz.
Bu yazılar size sadece farkındalık yaratmak için yazılmaktadır. Acı çekmek zorunda değilsiniz sadece yardım ve destek almalısınız

Uyumadan önce son düşünceniz sabah uyandığınızda ne zaman ve nasıl hamile kalacağınız konusuna mı odaklanarak uyanıyorsunuz.? Karşı karşıya olduğunuz şey depresyon olabilir.

Kısırlık sorununu yoğun bir şekilde yaşayarak gerçekte yaşamanız gereken hayatınızı kaçırıyor da olabilirsiniz.

Kısırlık sorunu duygusal ve fiziksel olarak yorucu bir problemdir..Duygusal stresin kısırlık ,kanser ve kalp hastalıklarına neden olduğu konusunda geniş araştırmalar yapılmaktadır.

Bütün gün kısırlık probleminiz hakkında mı düşünüyorsunuz ?

Tahminime göre  “Nasıl bu iş benim başıma geldi ,ben daha önce  nasıl farkına varamadım ? diye  düşünüyorsunuz . Ama bu sizin farkında olabileceğiniz bir şey olmayabilir. Bunun için asla suçluluk duymamalısınız. Hayatında kazanacağınız ve yeneceğiniz yeni bir tecrübe olarak bakmanız yeterli. Bu düşünce ve üzüntünün bütün hayatınızı esir almamasına dikkat etmelisiniz.
Kısırlık konusunda yaptığınız mücadele dışında başka konuları düşünmek için de çaba göstermelisiniz.

Özellikle de tedavilerin içindeyken ve tahliller yapılırken,sabahları vücut ısını ölçerek hamile kalmaya çalışıyorsanız veya tedavi içindeyseniz ve her gün kendine iğne vurmak zorundayken bunu düşünmemek imkansız gibi biliyorum .
Kısırlık tedavisinin yoğun olarak tam ortasındayken insan kendini en diplerde hissedebilir.

Ama her dakika aklınızda olması ve neredeyse takıntı haline gelmesi hayatınızdaki bir çok şeyi de bozabilir. Bu konuya özellikle dikkat etmenizi istiyorum.

Arkadaşlarınız ile birlikteyken havadan sudan konuşurken bile aklınızda eğer bu konu çıkmıyorsa dönüp dolaşıp konu sizin tedavinize geliyorsa ve kendinizi bu konuda konuşur buluyorsanız, arkadaşlarınız iş eş ve çocuk konusunda konuşurken kendinizi kötü ve eksik hissediyorsanız,

Eşiniz ile birlikte olduğunuzda kısırlık konusu ya da çocuksuz olma konusunun dışında başka meşgaleler  ya da konular bulmak için kendi içinizde mücadele ediyorsanız.,

Herhangi bir iş yaparken yada başlarken olumsuz bir durumda , hayatınızdaki çocuk eksikliğinin başarısızlık olarak addedip bunda bile başarısız oluyorum diye kendinizi sürekli etiketliyor musunuz ?  bir işe başlayacağınız zaman bunu da başaramayacağım nasılsa diye yarım mı bırakıyorsunuz.?

Bu bir sorun. Yardım almanız gerekiyor.

Kısırlık için kendinizi suçlamayı durdurmanız gerekiyor.

Suçluluk duyacağınız şey bilerek yanlış yaptığınız bir şey için olmalı ve bununla sınırlı kalması gereken bir duygudur:

Tıbbi hastalığınız olduğu teşhis edildiği an suçluluk duygunuzun kaybolması gerekir.Bilerek çocuksuz olmayı seçmediniz.Hayat şartları bunu size bu şekilde önünüze getirdi.

Sonuçlarının ne olduğunu bildiğiniz ve gene de yaparak meydana getirdiniz bir durum değil  bu. Bu nedenle suçluluk duymamalısınız.

Daha önce doğurganlık ile ilgili bir kontrol yapmadığınız için kendinizi eşinize ve onun ailesine karşı  suçlu hissediyor olabilirsiniz.

Kendinizi değersiz hissediyor ve utanıyor olabilirsiniz.
Bazı insanlar kendilerini çocuk sahibi olamadıkları için eksik dolayısı ile sevilmeye layık olmadıklarını düşünürler.
Kısırlık tedavileri sırasında insanlar aşık oldukları için evlenmiş olduklarını unuturlar

İnsanlar sizi kısırlık sorunu çektiğinizi çocuk sahibi olamadığınızı duyduğunda daha mı az sevecek diye düşünüyorsunuz?

Eşinizin  doğurganlık sorununuzdan dolayı sizi terk edeceği sorununu mu yaşıyorsunuz ?

Kendinizi arızalı bozuk yada eksik mi görüyorsunuz ?

Bu sorulardan herhangi birine evet yanıtı veriyorsanız değersizlik ve utanç duyguları ile mücadele ettiğinizi düşünüyorum.

Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmeye izin verin . Böylece yardım alma bu konuda yardım isteme imkanınız daha fazla olacaktır.

Devam edecek..

Sevgiyle kalın..

Aliye Sibel Tuzcu

Kısırlık sorunu yaşarken depresyonda olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

Tüp bebek tedavileri ve stres konusunda onlarca makaleyi bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüp bebek Stresi Bölüm 1 : Tüm hayatınızı kısırlık sorununa mı odakladınız ?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 2: Eşiniz ile ilişkiniz konusunda duygularınız karışıyorsa

Tüp Bebek Stresi Bölüm 3: Kendinizi izole olmuş mu hissediyorsunuz?

Tüp Bebek Stresi Bölüm 4 : Uyku, yemek ve yaşamdan zevk almama

 

.

Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum formu ile bize ulaşabilirsiniz

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
BİR YORUM YAZ