lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Spermin yaşam süresi, laparaskopi ile kanal açtırma ,dondurulmuş ile taze embriyo farkı -113-

Soru: Hesaba göre 6.5 haftalık 2 gün önce dr a gitti dr bebeğin görünmediğini söyledi kalp atışını duyamadı 5 haftalık görünüyormuş neden olabilir? bir çözümü var mı? ilaç verdi kullanıp 15 gün sonra gel dedi.Bunun zararı nedir boş gebelik olabilir mi? görünmezse ne olur kalp atışı da yok bebek de sadece yatağı var ama boş görünüyor şimdi ilaç verdi dr u 15 gün kullan sonra tekrar göreyim dedi. İlaçlar bebeğin gelişimi içinmiş bi de progestan var progestanın etkisi nedir düşük olmaması için.? Anneye bunun için folik asit verdi faydası olur mu annede kansızlık var birde.

Cevap: Emb. gununden daha gec gelismis olabilir. 7. yada 8. haftada kesin kalp atisinin gormesi gerekir. olabilir. Kesin oldugunu anlaması icin kan tahlilide yapılabilir. HCG degeri düşmüşse kürtaj olması gerekir. Embriyo iyi beslenememiş yada sağlıksız embriyo bu şekilde olur. Kalp atışı olmaz ise bebek gelisemez , sonunda rahim içinin temizlenmesi gerekli. Beta HCG en güvenlisi. olması gereken değerden daha düşük ise yada düşüyorsa zaten bebek olduğunun kanıtlar. usg ilede rahatca artik biz goruyoruz. progestan aslinda dusuk olmaması  için . kanamalı durumlarda önerilir. ama bebek gelişmemesi başka bir sorun. Folik asit bebegin santral sinir sistemi icin gerekli. biz hastalarımıza tedaviye başlamadan yani gebe kalmadan veriyoruz.

Soru: Benim tubalarım kapalı. 26 yaşındayım.laparoskopi yöntemiyle açtırmayı denemek istiyorum. Laparoskopi ameliyatı ile tüplerimin açılması ihtimali olabilir mi.sizce doğru yolda mıyım ?.Yani laporoskopi olmalı mıyım.

Cevap: Laporoskopi ile tüplerin açılması ihtimali düşükte olsa deneyin. Laparoslopi dr.unuza baska bilgilerde verir. faydalı .. Doğru yoldasınız.

Soru: Tüp Bebek yaptırdım 12. günde ilk değer 368 15 günde 945 idi ikiz ihtimali denir. kanama falan yok. progestan tablet vajinadan 6 tane günde kullanıyorum beni çok rahatsız ediyor. devam etmeli miyim?. adet olacakmışım gibi oluyorum biraz da geri geliyor normal mı,

Cevap: Evet bu değerler ikiz olabilir. genede usg de keseyi görmeden akıldan konuşmak doğru olmaz. % 7o ikiz. devam edin .. agizdan almanızı tavsiye etmem. bu sefer mide şikayetleriniz olur. 11 ve 12. ayda sıkıntılar gebelikte geçer. bence her şey normal. progestani kullandıktan sonra 30 dak. yatin.

Soru: Dr.hanım spermin kadın vücudunda yaşama süresi ne kadardır. Sperm 3 gün hareketini devam ettirir mi? sperm kadın vücuduna girdi fakat yumurtlama daha sonra gerçekleşti gebelik şansı olur mu?

Cevap: 3 gün. evet 3 gün sağlıklı bir şekilde vücut içinde yasar. evet olur. biz aşılamayı bu nedenle 36 saat içinde uyguluyoruz. yumurta çatlamasından sonra..

Soru: Progestanı vajinadan kullanmakla yutmak arasında ne fark var ama çatlatma iğnesinden 12 saat falan sonra günde kaç tane kullanılmalı dr 3 dedi vajinadan olursa da 3 mü? bana da aşılama yapıldı 1 hafta önce bende kullanıyorum şimdi progestan sizce vajinadan kullanmam daha mı ?

Cevap: Progestan kullanım kolaylığı kişiye göre değisir. Vajinadan olan daha etkili. Ağızdan mideye zararlı. kadın doğumcular gebeliği son ıadet gününe gore hesaplar. Biz embryologlarda embryonun rahimde tutundugu günden hesaplarız. Bu nedenle aslında çok önemli bir fark degil. 2 hafta fark edebili. yumurtanın döllenmesinden rahim içinde tutunması 5 gün. Ondan sonraki gelişimde usg ile gorulur. bence doktorun söylediği 2. si doğru.

Soru: Ben dondurulmuş embriyoyla 2.mikro enjeksiyon denemesini yapıcam sizde dondurulmuşla diger embriyonun çok farkı varmıdır sonuca dair

Cevap: Dondurulmuş embriyo kalitesi çözüldükten sonra 1. kalite ise gebelik şansı taze embriyo ayni..

Soru: Ben ilk bebeğimi kürtaj oldum bundan dolayı rahim duvarı incelmiş doktorum bana cyclo progynova adlı bir ilaç verdi bu kalınlaşmayı ne kadar süre içinde sağlar tekrar hamile kalmam mümkünmü dr 3 ay dedi ama tedavisi mümkün mü gebe kalabilir miyim. gittiğim diğer dr bunun farkına varamadılar her doktorun ölçümü farklı olabilir mi

Cevap: endometriyum bazen 1 ayda kendini toparlar. gebe kalınması için -9 mm. olmasi yeterli. Bence 3 ay bu ilaci kullanın. cok az kalmış gebe kalabilirsiniz. aşılamada doktorunuz progestan önerdi ise kullanın. Ağızdan yada vajinadan fark etmez. Dediğim gibi vajenden daha etkili.. Çalışan bayanların gün içinde kullanması zor.

Soru: Kürtajsız düşükten sonra 3 ay süre veriliyor gebelik denemelerine başlamak için bu sürenin anlamı nedir,kaliteli yumurtlama beklemek için mi kürtaj olmadım ama yinede incelme olmuş mudur?

Cevap: Hayır endometrium yeterli kalınlığa ulaşması için.

Soru: Aşılama ne kadar kesin sonuç vermekte yüzde kaç

Cevap: Aşılamanın şansı % 15 her ay için

Soru: Varikosel ameliyatı olmak bazen ters etki yapıyor sayıyı tam tersine düşürebiliyormuş O zaman varikosel amaliyatı olmak gerekli mi yoksa gerekmez mi.?

Cevap: varikosel ameliyati sonrasi normale gelme 1 yil sürer. basari orani % 60 dir. ıstirahat edin ve doktorunuzla konusun. ılaclarinizi muntazam alin.

Soru: Tüp bebek yöntemiyle 15 haftalık ikiz hamileliğim var bu gece sol kasığımda ağrı başladı ve şuan iki tarafımda da var.6 haftalıkken kanamam olmuştu 12. haftada bitti düşük tehlikesi denilmişti.onun için korkuyorum.bu ağrı normal mi yoksa doktora gideyimmi

Soru: Endometriyumun inceliğini saptarken her dr ölçümü farklı mıdır diğer dr farketmemiş olabilirler mi.. benim 4mm olduğu yönünde yanılmaıştır heralde dimi çok büyük farklılıklar olabilirmi diğer dr larla

Cevap: Evet her dr.un ölçümü ayrıdır. Bu nedenle hep ayni dr. gitmek gerekir. 4 mm. cok kotu degil. hormonlariniz yetersizse ilacla takviye yapilir.

Soru: Bu kalınlaştıran ilaçtan sonra doğal gebe kalabilir miyim hormonlarım yeterli her şey normal

Cevap: Evet kendiliğinden gebe kalabilirsiniz daha once kaldiginiz gibi

Soru: Gonal-f adetin kaçıncı günü başlanmalı peki ben endometrioma ameliyatı oldum 6 ay önce ancak hale hamile kalamdı doğal yoldan hamile kalabilirmiyim sizce kolemn de kullandım anca işe yaramadı yumurtalar çatlamıyor. evet etti ama yinede başarısız oldu çatlama için yapılan iğnelerde sonuç vermedi

Cevap: Dr. kontrolunde adetin 3. gunu ve usg ile olcumune gore dozu ayarlanir. size yumurtalariniz catlamasi icin yardim gerekli. bence bir kadin dogumcu sizi takib etsin. bence yaşınız genç ise tüp bebek deneyin. basarı oranı % 65..

Soru: Daha önce 3 aşılama yaptırdım ama endometriyumun inceldiği bilinmiyordu o zaman aşılamanın tutmaması normal mi?

Cevap: Aşılamanın basarisi % 15. dr. muhakkak dikkat etmistir endometrium. kalınlığına  aksi halde size soylerdi.

Soru: Sperm kadın vucüduna alındıktan sonraki günlerde yumurtlama oluşursa kadın yinede gebe kalır mı

Cevap: Sperm 3 gun yasadigindan gebelik sansi vardir

Soru: Endometrium kalınlıgına hangi uygulamayla bakılıyor

Cevap: endometrium  kalınlığı usg ile anlasilir. doktorunuz ölçer.

Soru: Ben 10 yıllık evliyim 9 yıldır bebek istiyoruz 5 kez aşılama ve 3 kez mikro denedik iki kez rahim filmi çekildi ,laparoskopi oldum ,histereskopi oldum hiç bir sorun olmadığı söylendi,emriyolarım 3. kalitete oluyor dr göre yumurta kalitesizliğinden kaynaklanıyor,ben pco yum eşiminde sperm morfolojisi :%3 bu arada yaşım 29 siz ne önerirsiniz bundan sonra

Cevap: PCO hastalığında  embriyo  kalitesizligi yumurtaların tam olgun olmadığı nedeniyledir. Şu anda yumurtaları olgunlastırma metodu uyguluyoruz. Kaliteli embriyolar gelişiyor. bence bir kez  IVM deneyin.

Soru: Ben 2 tüp bebek denemesinin 2. de hamile kaldım ancak düşükle sonlandı bizim sebepde bulunamadı 3. denemeye başlayacağız önerilerinizi öğrenebilir miyim

Cevap: Düşüğün çok çeşitli nedenleri var. embriyo kalitesi sperm ve yumurta kalitesi ile ilgili. kromozom anomalisi olabilir. PGD öneriririm.

Soru: Sol tüpüm kısmi kapalı,bir yıldır pko hastasıyım,eşiminde sperm sayısı 13milyon hızlı ileri hareketli %5,morfolojide sorun yok.gelecek ay gonal-f ile ilk aşılamamı olacağım.bu şartlar altında sizce aşılamayla hamile kalabilir miyim yoksa direk mikroyamı geçmeliyim?birde kısmi kapalı olan sol tüpümün yumurtalığında yumurta oluşursa aşılamayla hamile kalabilir miyim?

Cevap: Kısmen kapalı olan tüpünüz, diğer tup açıksa aşılamayı deneyin ama pko de kontrollü stimülasyonla tüp bebekte şansınız daha yüksek. İlaçla çok yumurta gelişeceğinden aşılama riskli olabilir. tutmaz yada çoğul olabilir.

Soru: 9 ay önce pco olduğumu öğrendim bu sürede ganaphene ile yumurtalar geliştirildi ve çatlatma iğnesi oldum ve iki defa biri normal biri aşılama hamile kaldım maalesef düşükle sonlandılar. genetik dahil yapılan tahlillerde hiç sorun gözükmüyor. dr 4-5 aşılama derken 3. yü bile yapmadı ve tüp bebek yapın dedi. ama öncesinde laparaskopi dedi. sizce tüp bebek ve laparaskopi gerekli mi?

Cevap: Laparoskopi eskiden her tüp bebek hastalarına uygulanırdı  olmama nedeni araştırılırdı.. Hastalara daha fazla maliyet ve eziyet vermememek icin işler artık iyice kısaltıldı. Bu nedenle sizin bu aşamada olmanız gerekli. 3. kez ivf denemesi boşa gitmemesi gerekli.

 

 

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ