lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve cevapları -2-

Kısırlık Tüp Bebek Tedavileri hasta soru ve cevapları -2-

Laparaskopi ameliyatı ,kabakulak 44 yaşında kısırlık yapar mı, endometriozis yumurtlama ağrısı,  hamilelikte kullanılmaması gerekenler ,transferin 9 günü yoğun kanama , genetik hastalıklar

Soru:
1 ay önce laparoskopi oldum sol tüp kısmen acıldı ,ama ameliyattan önceki ağrılarım devam ediyor, karında şişlik var, hayır sadece tüplere ve yumurtalığa bakılacaktı, ve sol tüpüm kapalı olduğu görüldü,, bu şişlik sizce neden olabilir mi?

Cevap:
Laparoskopi ne amaçla yapıldı,ağrıya yönelik bir işlem yapılmadı mı diğer tüp açıksa sperm yeterli ise aşılama yapıla bilinir, doktorunuza görünmeniz lazım. şişlik nedendir ancak bakıp söylene bilinir,doğal yolla da olabilir. tabi buna karar vermek için her türlü faktörün değerlendirilmesi lazım.

Soru:
Eşim sekiz aylık hamile tüy dökücü krem kullanmasında bir sakınca var mı (aşılama sonucu hamile)

Cevap:
Tüy dökücü kremler hamilelikte güvenli değil.

Soru:
Transferimin 9 günü yoğun kanamayla hastaneye kaldırıldım test sonucum pozitif olmasına rağmen 11 gün hem 6.2 ye düşünce mecburi kanamayı durdurmak için kürtaja alındım. kanda pıhtılaşma sorunum yok ama fragmin ve bebeaspirinin beraber kullanılması sonucu kan pıhtılaşmadı herhalde dendi tek sebep bu olabilirmiş doğru olabilir mi. peki sizce de kürtaj olmam şart mıydı.tekrar tüp bebek deniyebilir miyim dr um 6 ay sonra tekrar deneriz o ilaçları kullanmak zorunda değiliz demesine ragmen başıma tekrar aynısı gelmesinden korkuyorum. bilmiyorum yumurta toplanmasından sonra test sonucuna kadar fragmin ve bebe aspirini kullanacaksın dedi.

Cevap:
Kanamanın fazla olması kullanılan ilaçlarla ilgili olabilir. fragmin niye kullanıldı. fragmin tüp bebekte rutin olarak kullanılmamakta.

Soru:
2 defa biyokimyasal gebelik oldu biri hiç oluşmadı çok fazla yumurtam oluyor son transferde blastosist aşamasında ikinci bir transfer yaftılar 7 tane blastosist aşamasında dondurulmuş embriyom var kromozon analizi yapıldı problem yok. şimdi ne yapmam gerekiyor 3 başarısız denemeden sonra

cevap: donmuş embriyolarla denemeniz uygun.

Soru:
Normal sperm morfolojisi sayısı hareketi nedir bide erken menapoz tanısı kondu bende 33 yaşındayım 2 mikro bir aşılama var olumsuz malesef her şey normal gidiyorken olmuyor tutunmuyor rezerv sağ tarafta bitti dendi solda idare eder demişti en son mikromda dr 1 sene önce eşimin morfolojisi %4 sayı 75 milyon varikosel var 3. derece, fsh 13 dü 2 sene öncesinde 1 sene öncede kendilinden düştü 7 ye normal yolla gebelik olur mu şansımız var mı bunu merak ettim. 33 yasındayım, sağda bitti solda da idare eder dendi.

Cevap:
Fsh ı 13 olan kişinin yaşı kaç, usg de yumurtalık rezervi bakılmalı. 13 azaldığı nı düşündürüyor, yumurtalıklara usk ile bakılıp antral folikul denen gelişme potansiyeli olan yumurta sayısı söylenir.

 

Soru:
Genetik hastalık var sma tip 1 taşıyıcısıyız ve erken yumurta yetmezliğim var bu yüzden her tedavide oluşan yumurtalar alınıp embriyo halinde donduruluyo sayımız 8 olucada çözülüp pgt yapılacak şu anda donmuş 4 embryomuz var.çözülüdüğünde kayıp oranı çok olurmu.bu şekilde donma işlemine devam edelimmi ve erken yumurta yetmezliği var ve bugün ki ult görüntümde sağda 2 yumurta var e2 32 bu ay tedavi ye devam etmelimiyim biri 8‚5 diğeri 5‚5 teşekkür ederim. protokol nasıl olmalı? toplamadan sonraki gün donduruldu hep. erken yumurta yetmezliğinde protokol nasıl olmalı diye devam ediyor sorum yorumlarsanız sevinirim

Cevap:
Donmuş embriyolar çözüldüğünde yaşama şansı dondurma işlemi öncesi kalitesiyle direk ilişkili. dolayısıyla çözünce ne olacağını ancak doktorunuz yorumlayabilir. hücre sayı ve kalitesi önemli. mikrodoz kısa prot.

 

Soru:
Kabızlık için ne önerirsiniz rezene çayı duydum ama aşılama veya tüp bebek tedavisi sırasında zararı var mıdır. sinameki bağırsakları tembelleştiriyormuş herhalde.

Cevap: Rezene içile bilinir. ayrıca ciddi kabızlık varsa duphalac surup verilebilinir. kabızlığın en iyi ilacı bol sıvı tüketimi.

 

Soru:
Eşim 44 yaşında ve kabakulak geçiriyor tedavi yok şu an ama etki etdiğini duymuştum sizcede kısırlık sorunu yaratabilir mi ne yapılmalıyız?

Cevap:
Yaratabilir. Ürolojı dr tarafından değerlendirilmesi uygun olur

 

Soru:
Endometriozisim var 26 yaşındayım..yumurtlama günlerimde aşırı ağrım oluyor..ağrı olması iyimi?ağrı kesici kullanmamın sakıncası var mı?..bide yumurtlama bir ay sağ yumurtalıktaysa diğer ay solda mı oluyor..çünkü benim ağrılarım sırayla oluyor.. bir ay sağ tarafımdaysa diğer ay sol tarafımda.

Cevap:
Yumurtlama tarif ettiğin biz gibi bir ay birinde diğer ay diğerinde olabileceği gibi arka arkaya aynı tarafta da olabilir. ağrı kesiciler yumurtlamayı engelleyebilir

 

Soru:
Yaşım 27 ..10 senelik evliyim.adetin 4 günü kürtaj yaptı alınan parça patolojiye gönderildi sonuçta endometrial polip tanısı kondu. yapılan kürtajla temizlenmiş midir.progestan isimli ilaç verdi günde iki kere 15 gün kullan dıye 3 ay kullanmam için glukofen ve folik pulus verdi. bu ayda adetim çok erken geldi 22 günde oldum ne yapmam gerekiyor?

Cevap:
Polip için kuretaj yeterli olmayabilir. 21 gunde normal. herhangi bir sorun olmadan boyle olabilir. adetinizin 10-12 gunleri usg ile bakılarak kavite içi değerlendirilir.

 

Soru:
Klomen ve çatlatma iğnesi farklı belirtiler oluşturur mu hamilelik belirtisi gibi?

Cevap:
Hamilelik belirtisi adı üzerinde hamilelikte ortaya çıkar..

 

Soru:
Benden çok fazla yumurta alınıyor kromozom analizi yapıldı problem yok ama denildiğine göre belli bir süre yumurta spermi daha sonra sperm yumurtayı yaşatıyor sizinkiler o nedenle kalitesiz oluyorlar ve yaşamıyorlar ama son transferde 7 tane blastosist aşamasına kadar geldi donduruldu benim ne yapmam gerekiyor ? 3 transfer yapıldı. 2 biyokimyasal gebelik oldu.

Cevap:
Bu yaşatma teorisi hakkında bir bilgim yok. Biyokimyasal gebelik oluşması tutunmada sorun olabileceğini düşündürüyor.

 

Soru:
Gebeliğimin 17. haftasında hafif plasenta paveria teşhisi kondu kanama sonucu.şuan istirahatteyim. Acaba erken doğuma sebep olur mu? yoksa 7.ayda kendini toparlar mı?

Cevap:
Pl previa tanısı için erken umarım ilerleyen haftalarda plasenta yukarıya çekilir.

Dr.Nuri Delikara Doktor Sohbeti.

 

Bu soruları okuyanlar diğer tüp bebek hasta soru ve doktor cevaplarına da göz gezdirdiler

 

.

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilir ve daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
  •   
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ