lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavisi tahlilleri ve testler

Tüp bebek tedavisi tahlilleri ve testler
 • Hormonal Testler Serolojik Testler Hemotolojik Testler
 • FSH Hbs Ag Kan Grubu
 • LH Anti-Hbs Tam Kan Sayımı
 • E2 Anti-HCV
 • Prolaktin Anti-HIV 1+11 Erkek
 • İçin Serbest T4 Rubella IgG Kan Grubu
 • TSH Rubella IgM HBs Ag
 • Serbest Testosteron Toxo IgG Anti-HIV 1+11
 • 17-OH Progesteron Toxo IgM Anti-HCV
 • DHEA-SO4
 • Androstenedion

İnfertil bir çiftin değerlendirilmesinde laboratuar incelemeleri önemli yer tutmaktadır.Üreme organlarının çalışmasını yönlendiren hormonlarınincelemesi gerçekleştirilir. Adetin 2. Veya 3. Gününde yapılacak olan hormon testler (FSH,LH,estradiol ve inhibin-B) ile yumurtalıkların reservi ve ilaç uyarısına verecekleri cevap değerlendirilir. TSH ve serbest T3 veya T4 değerlerinin belirlenmesi ile tiroid bezinin çalışması ile ilgili bilgiler elde edilir.Göğüslerden süt salgılanmasını sağlayan prolaktin adlı hormonun seviyesi saptanır. Bu hormonların seviyelerinde saptanacak olan bir bozukluğun infertilite ile ilişkisi değerlendirilerek tedavisi yoluna gidilir. Bunlara ek olarak üreme sistemi üzerinde etkisi bulunan hormonlar (DHEA,Androstenedion, 17 hidroksiprogesteron, serbest testosteron) incelemeye tabi tutulur.Değerlendirmelerde bir gebelik için hazırlık yapıldığından, gebeliği kötü yönde etkileyebilecek bazı viral hastalıkların önceden tanımlanması veya bağışıklığın belirlenmesi amacı ile kan tahlillerine B ve C tipi hepatit (sarılık) virüsü, AIDS (HIV) ve kızamıkçık virüsü (rubella) incelemeleri eklenmektedir. Bunlara ek olarak kan sayımı ile kansızlık yönünden araştırma yapılır, kan grubu belirlenerek kan uyuşmazlıkları ile ilgili önceden bilgilenme sağlanır.

Bunlar dışında kadının diğer olası şikayetlerinin çözümüne yönelik ek tetkikler gerçekleştirilebilir.Çiftin değerlendirilmesinde tetkiklerin bu derece detaylı olmasının önemli nedenleri vardır.Üreme organlarının çalışmasını ve gebeliği olumlu yönde etkileyen pek çok faktör mevcuttur.Kısırlık tedavisi çok hassas bir tedavi olup, ince detaylar tedavide başarı sansını etkilemektedir. Çiftin tüm özelliklerinin detaylı olarak bilinmesi, kendisi için en uygun tedavinin planlanmasını sağlayacak ve başarı şansı bu oranda yüksek olacaktır. Çifte ait ne kadar çok bilgi edinilirse, çiftin sorunlarına bu oranda cevap verebilmek mümkündür. Başarısız bir tedavi sonrasında veya gebelikte problemlerle karşılaşıldığında geriye dönüp sorgulamam yerine, önceden tedbirleri almak ve olası problemlere karşı hazırlıklı olmak başarı şansını arttıracaktır. Kadında kısırlık sorununa  yönelik incelemelerde, rahim ve tüplerin değerlendirilmesi amacı ile gerçekleştirilebilecek diğer inceleme yöntemleri ise histerosalpingografi ve endoskopik yöntemlerdir.

Histerosalpingografi (HSG) : Kısırlık  olgularında tüplerin açıklığını ve görevlerini yerine getirme yeteneğine sahip olup olmadığını saptamak için HSG (ilaçlı rahim filmi) ve laparoskopi (ışıklı aygıt yardımı ile göbekten karın içinin gözlenmesi) en sık başvurulan yöntemlerdir.

HSG’de rahim ağzında yetmezlik, tüberkiloz, gelişmemiş rahim, myom nodülleri, rahim içi polipler ve rahim anormallikleri kolaylıkla tanımlanabilmektedir.

 

Tüp Bebek Tedavilerinizle ilgili ÇİDER Formu  ile bize ulaşabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ