lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavilerinde Düşük Stresi

Tüp Bebek Tedavilerinde Düşük Stresi

Tüp Bebek Tedavilerinde Düşük Stresi ile ilgili hasta soru ve cevapları

Soru: 24 haftalık ikizlere gebeyim seker tahlillerim yüksek çıktı dün çok üzgünüz 172, 140 olması gerekiyormuş oran çok yüksek dedi doktorumuz. Dıyetisyen kontrolünde devam edeceğiz ben kendiliğinden gebe kaldım simdi risklerini biliyoruz ikiz gebeliğin ama insan üzülüyor evden hiç çıkmıyoruz erken doğum riski olmasın diye allah’ın izniyle öyle olmazda bebekler çok kilo alırmış yarin tahlil sonrası başvurucağız.
Cevap: Üzgün olmanıza sebep olarak gördüğünüz şey nedir bu konuda doktorunuz tavsiyede bulundu mu? Bunun olabilirliği hakkında bilgi aldınız mı? Risk yaratıyor mu? Oranı nedir? Ne kadar zamandır tedavidesin mutlaka.. İnsanın uğraşıp da caba gösterip sonunda sonuç almak istediği bir şey de en küçük olumsuz gördüğü şey moralini bozmasına sebep oluyor öyle mı.. Peki o halde ne kadar zamandır deniyorsunuz çocuk sahibi olmayı bebekleri kaybetmekten korkuyorsunuz anladığım kadarıyla , anladım… Biraz olumlu düşünmek işe yarayabilir.. Riskleri azaltmak için de alternatifleri gözden geçirmek.. Diyetisyene başvurdunuz mu? Anladım.. O halde diyetisyene başvurunca eminim daha iyi hissedersiniz kendinizi.

Soru: Bende çok fazla unutkanlık oluyor yanı mikro tedavisi beni çok etkiledi psikolojik olarak yanı ne tavsiye edersiniz yanı bir yere bir şey koyuyorum veya ocağın altı yanık ben hiç unutup gidiyorum ya çok kötü oluyorum çok sık olmuyor ama yinede yaşıyorum eşimle çalışıyorum evrakları istiyor istediği evrakların adını sürekli buluncaya kadar soruyorum bu gün yaşadım en son ütüyü sanki fişte zannettim tekrar eve çıktım baktım, hayır dun çekmişim fişten ama içime sıkıntı oldu fişte ütü var diye ya unuttuğumu zannettiğim zaman panik yapıyorum evet oluyor ama bunlar bana hep olumsuz sonuçlardan sonra oldu daha önceleri böyle bir sıkıntım yoktu, evet oldum adını yanlış hafızama alıyorum demek ki benim bir dr a gitmem gerek değil mi.
Cevap: Ne tur şeyler yasıyorsun unutkanlıkla ilgili? Öncelikle ne oluyor unutkanlıkla ilgili onu bir araştıralım ben buradayım.. Okuyorum anlattıklarını.. Öncelikle sorunu belirlemek çok önemli.. Bur bahsettiğini ne kadar zamandır yasıyorsun? Sıklığı nedir? Yanı gün içinde bu tarz şeyler ne sıklıkta oluyor? Eğer ciddi bir şey olduğunu anlayabilirsek bir kliniğe başvurmakta ya da doktorla yapılan işlemin yan etkileri hakkında konuşmakta fayda olabilir mesela en son ne zaman oldu evrakla ilgili yasadığın unutkanlık bugün muydu? Ama unutmamışsın öyle mı? Bu son söylediğin biraz daha farklı bir anlam taşıyor. Evden çıkarken unuttuğunu varsayıp tedirgin olduğun şeyler oluyor mu? Evrak olayında da böyle oldu mu? Yanı unuturum diye dosya adını tekrar sorduğun peki bir sorum daha var doktorunla yaptırdığın tedavinin yan etkileri olup olmaması hakkında konuşma imkanı bulabildin mi? Bu tedavi surecinde olmak, artılarıyla eksileriyle uğraşmak durumunda kalmak insanın kendini sıkmasına, gergin olmasına sebep olabiliyor. Sonrasında, belki de bu gerginliğin verdiği kaygı, endişe kendini farklı şekillerde gösterebiliyor. Tedavi süresince yaşantılarını bilmiyorum ama belki bir uzmana başvurmak, kaygı ve endişenin sebeplerini araştırmak ve cevap bulmak ve kendini daha iyi hissetmene yardımcı olabilir.

Soru: Bende geçen haftadan bu yana bazı kararlar aldım evet kendimi gerçekten iyi hissedene kadar çocuk kararını erteledim düşük yapmıştım hatırladınız dimi bazı korkularım vardı artık bu psikolojiden sıyrılmak istiyorum yani 1-2 ay daha bekleyeceğim evet memnunum tabi o zamanda aynı sorunu yaşayabilirim.
Cevap: Ne gibi kararlar aldın? Paylaşmak ister mısın? Kendin için iyi bir karar verdiğine memnun olmuş gibisin. Sunu da eklemek isterim. Sorunlar bize kendiliğinden gelmiyor. Biz olaylara sorun ya da sorun değil anlamları yüklüyoruz. Aslında beynimizin temel mekanızması bu. Geçtiğimiz hafta senin için sorun olan şeyi, su an sorun olarak görmüyorsun doğru anladıysam eğer.

Psikolog Derya Utku Online Sohbeti

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çoçuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 

 
 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ