lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp bebek tedavilerinde Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?

Tüp bebek tedavilerinde Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?

Tüp Bebek Tedavilerinde  Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?

Tüp Bebek merkezlerinde embriyolar anne rahmine yerleştirilmeden kalıtsal – genetik  hastalıklardan açısından taranabilmektedir. Bu yöntemin adı preimplantasyon genetik tanı  PGT yöntemidir. Bu yöntemle kalıtsal – genetik hastalıklı çocuk sahibi olma açısından risk altında olan çiftlerde tüp bebek tedavisi yapılıp çok sayıda embriyo gelişiminin sağlanması ve bunların arasından etkilenmemiş olanların bulunması gerçekleştirilmektedir. Laboratuvar ortamında elde edilen embriyolardan bir veya iki hücre örneği alınarak kalıtsal hastalık taşımayan embriyolar seçilebilmektedir. Sağlıklı olduğu tespit edilen embriyolardan bir veya iki hücre örneği alınarak kalıtsal hastalık taşımayan embriyolar seçilebilmektedir. Sağlıklı olduğu tespit edilen embriyolar anne rahmine yerleştirilmektedir.

Hangi Durumlarda Pireimplantasyon Genetik Tanı (PGT ) Uygulanır?

Talasemi (Akdeniz Anemisi)
Fenil Ketonuri
Kan Uyuşmazlığı Hastalığı (RHD)
Orak Hücreli Anemi
Epidermolizis Bülloza
Morfon Sendromu
Kistik Fibrozis
Hungthingto Hastalığı
Tay – Sachs Hastalığı
Duchenne Musküler Distrofi
Hemofili A ve B
Myotonik Distrofi
Retinis Pigmen Toza
Fanconi Anemisi
Alport Hastalığı
X e baglı Hidro Sefalus
A 1 Antitripsin Eksiklii
Akondroplazi
Frajil X Sendromu
Nörofibramotozis

 Tüp Bebek Tedavilerinde Embriyoların cinsiyetinin tayini ve istenilen cinsiyetteki embriyoların anne rahmine yerleştirimesi yalnızca tıbbi gerekçeler var ise yapılmaktadır. X krozomuna bağlı geçiş gösteren kalıtsal hastalıkların önlenmesi amacıyla bu yöntem uygulanmaktadır. Bazı hastalıklar yalnızca bir cinsiyette ortaya çıkma riski taşımaktadır. Kardeşi ile doku uygunluğu gösteren bebek isteniyorsa kök hücre nakli (göbek kordon kanı veya kemik iliği nakli ) yapılması gereken talasemi orak hücreli anemi hemoglobinopati lösemi ve bağışıklık sistemi yetmezliği gibi problemli çocukları olan ailelerde hasta kardeşi ile doku uygunluğu olan bir bebek dünyaya getirmek için de preimpalntasyon genetik tanı uygulamaları zaman içinde tüm tüp bebek uygulamalarında başarıyı arttırmak için kullanılan bir yöntem oluştu. Bu nedenle Tekrarlayan tüp bebek tedavilerinde hamilelik elde edemeyen çiftlerde ; Ciddi sperm bozukluklarında ve erkek kısırlığına sahip çiftlerde , ileri yastaki anne adaylarına , preimplantasyon genetik tanı uygulaması yapılarak tüp bebek tedavisinin başarısı arttırılmaya çalışılmaktadır. Bu durumlarda preimplantasyon genetik tanı embriyoların sayısal ve yapısal kromozom bozuklukları içerip içermediği belirlenerek sağlıklı embriyoların transferi ile gebelik şansını arttırmaktadır.

Tekrarlayan tüp bebek tedavilerinde düşük yapan çiftlerde ve tekrarlayan düşük yapan çiftlerde eğer bu düşüklerin nedeni olarak herhangi bir problem edilememiş ise preimplantasyon genetik tanı uygulaması ile ailenin sağlıklı bir bebeğinin olması sağlanabilir. Bilimsel veriler bu tür problemi olan çiftlerin tüm tetkikleri normal sonuç vermiş olsa bile oluşan embriyolarda beklenenden daha yüksek oranda sayısal kromozom bozukluğunun olduğunu göstermektedir. Bu nedenle tüp bebek tedavisi ile bir defada çoksayıda embriyo oluşumunu sağlayıp preimplantasyon genetik tanı ile aralarından en sağlıklısını seçip anneye vermek olumlu sonuç verici bir çalışma olcaktır.

Bu yöntemin hatalı sonuç verme şansı , yöntemi uygulayan merkezin deneyimine bağlı olarak değişmekle birlikte gen tanısı % 97 güvenilir sonuç vermektedir. Yöntemin başarı şansı yüksektir. Bir veya iki hücre alınan embriyolar gelişimlerini normal olarak sürdürebilmekte ve tüp bebek tedavilerinde elde edilen başarı oranlarına eş değerde gebelik oranları sağlanabilmektedir. Tekrarlayan tüp bebek  tedavilerinde hamilelik elde edemeyen çiftlerde, ciddi sperm bozukluklarına ve erkek infertilitesi yaşayan çiftlerde , ileri yaşta olan anne adaylarına , ve tekrarlayan düşük yapan çiftlerde normal tüp bebek başarı oranlarının üzerine çıkan hamilelik oranlarının elde edilebileceği olasılıklar arasında.

Preimplantasyon genetik tanı daha embriyo anne rahmine yerleştirilmeden yapıldığı için aile açısından son derece kolay kabul edilen ve etik olarak benimsenen bir yöntem olarak ortaya çıktı. Gebelik oluştuktan sonra fetüsten anne karnında sıvı doku veya kan örneği olarak hastalık tanısı konulunca gebeliğin sonladırılması gibi anne adaylarında ve ailede sıkıntılı bir süreç yaşanması önleniyor bu yüzden genetik tanı yöntemleri arasında en etik tedavi olarak kabul ediliyor.

 

(Araştırma) Feryal Köseoglu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ