Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Gebelikte Tansiyon Sorunları

Gebelikte Tansiyon Sorunları

Hamilelikte tansiyon yükselmesi anne ve bebeğin oksijen alımını tehlikeye sokar. Bu nedenle enerji harcamayı en aza indirip, vücudu dinlendirmek gerekir. Gebeliklerinden önce yüksek tansiyona sahip anne adayları, gebelikleri esnasında her gün aynı saatte, aynı tartıda tartılıp, kilosunu kaydetmeli ve her gün aynı saatte dinlendikten sonra tansiyonunu ölçüp not etmeliler.  Eğer tansiyonunuzun yükseldiğini fark ederseniz sol tarafınıza yatarak dinlenin. Dinlenmek için fazla aydınlık olmayan sakin ortamlar seçilmelisiniz. Ayrıca ödem oluşmasını önlemek için protein açısından zengin gıdaları – süt, yoğurt, et, yumurta, kurubaklagil gibi – tüketmenizde fayda var. Mümkün olduğunca tuzdan uzak durulmalıdır. Ve tabiki bol miktarda sıvı tüketmelidir. Stresli ve gergin ortamlar, damar kasılmasına ve tansiyon yükselmesine neden olur, bu tür ortamlardan uzak durmalısınız.

Hipertansiyonlu anne adaylarının sağlıklı bir bebek sahibi olmaları mümkündür. Ancak bunun için henüz hamile kalmadan önce bir nefroloji veya iç hastalıkları uzmanına görünmek gerekir. Anne adayının ne zamandan beri hipertansiyonu olduğunu, kan basıncı yüksekliğinin şiddeti, şeker hastalığı, böbrek hastalığı gibi başka rahatsızlıkları araştırılmalıdır.

Ayrıca , hamilelik süresince kadın hastalıkları ve doğum uzmanı tarafından daha yakından takip edilmelidir..Anne adayı, tansiyon sorunu nedeniyle ilaç kullanmak zorunda ise, durumu aynı zamanda bir nefroloji uzmanı veya iç hastalıkları uzmanı tarafından da takip edilmelidir. Çünkü bazı tansiyon ilaçlarının hamilelikte kullanımı güvenli değildir ve bebek üzerinde ciddi hasarlara yol açması mümkündür.

Hamile iken Yüksek tansiyon probleminiz olduğunu nasıl anlarsınız?

Anne adayında, karnın üst kısmında (özellikle sağ üstte karaciğer bölgesinde) ağrı ve buna eşlik eden baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme gibi şikayetlerin olması tansiyon yükselmesi yani preeklampsiyi işaret edebilir. Gebede bu tarz belirtiler görülmesi durumunda hemen bir uzmanı başvurmalıdır.

Hamileliğe bağlı hipertansiyon ve Hellp sendromu

Yüksek tansiyonun nedeni tam olarak bilinmediği gibi hamilelikte gelişip gelişmeyeceğini önceden saptamak pek mümkün değildir. Yüksek tansiyonun gelişimini önleyecek bir uygulama yoktur. Ancak bazı faktörlerin, riski artırdığı bilinmektedir. Bunların başında hamilelik öncesinde tansiyon hastası olmak, çoklu hamilelik, kronik böbrek yetmezliği, mol gebelik ve diyabet yer almaktadır.

Hamilelikte tansiyon yükselmesi sorunu annede kasılmalara, beyin kanamasına ve körlüğe yol açabilir. Yüksek tansiyon böbreklere hasar verdiğinden böbrek yetmezliği görülebilir.

Karaciğer ile onu çevreleyen zar arasında kanama ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak karaciğerde yırtılma meydana gelebilir. Hipertansiyon kalbin yükünü artırdığından bu durum kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir. Kalpteki sorunlara akciğer ödemi eşlik edebilir. Yine anne kanında pıhtılaşma bozukluğuna bağlı olarak dissemine intvavasküler koagülasyon adı verilen ölümcül tablo görülebilir.
Hipertansiyon sorunu olan annelerin bebeklerinde ise en sık görülen sorun gelişme geriliğidir. Şiddetli preeklempsisi hastası olan hamilelerden doğan bebeklerin yaklaşık %55’inde gelişme geriliği görülür. Yüksek tansiyon erken doğuma da neden olabilir. Ayrıca bebeğin eşinin erken ayrılması nedeniyle sıkça bebek ölümleri de ortaya çıkar.

Hamilelikte hipertansiyonun en ileri formu ise HELLP Sendromudur. Hipertansiyon sorunu hamileliklerin yaklaşık %7’sinde, HELLP Sendromu ise hamileliklerin yaklaşık %0.2-0.6’sında görülmektedir.

Anne adayında görülen tansiyon yükselmesi hafif boyutlardaysa ve hamileliğin henüz başındaysa yatakta dinlenmek tansiyonu düşürebilir. Kan basıncı tehlikeli değerlere ulaşmıyorsa doğuma kadar hamilelik sürdürülebilir. Ancak şiddetli olduğu saptanırsa uygulanabilecek tek tedavi yolu doğum yaptırılmasıdır. Bazı vakalarda sezaryen gerekebilir.

HELLP sendromu görülen hamilelerde durumun teşhisinden sonra hemen hamilelik sonlandırılır. HELLP Sendromu’nun kesin tedavisi hamileliğin sonlandırılmasıdır. Bebek sezaryen yolu ile alındıktan sonra annenin kan tablosunu düzeltilmek amacıyla anneye taze kan, taze donmuş plazma ve/veya trombozit solüsyonları verilir. Gerekli görüldüğü takdirde kan proteini takviyesi yapılır. Sezaryen yolu ile alınan bebeğe prematüre tedavisi uygulanır.

Hamilelikte Düşük tansiyon risk yaratır mı?

Hamilelikte düşük tansiyon beraberinde bazı rahatsızlıklar getirmesine rağmen hipertansiyon gibi tehlikeli değildir. Düşük tansiyonlu anne adaylarında genel baygınlık, sersemlik, baş dönmesi gibi sorunlar görülür. Düşük tansiyonun en önemli nedenleri arasında yetersiz sıvı tüketimi, aşırı sıcaklar ve uzun süre ayakta kalmak sayılabilir. Önlem almak için bol miktar sıvı tüketmek, düzenli egzersiz yapmak, sol tarafa yatmayı tercih etmek, düzenli beslenmek, otururken yavaşça kalmak yeterli olur.

Doğum sonrasında yüksek tansiyona bağlı sorunlar nelerdir?

Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte annede preeklampsi de sona erer. Ancak bazı ağır preeklampsi vakalarında doğum ardından 48 – 72 saat içerisinde eklampsi oluşma riski vardır. Bu nedenle annenin durumu doğumun ardından incelenmeye devam edilir. Yüksek tansiyona bağlı olarak gelişebilecek felci önlemek amacıyla bazı durumlarda tansiyonu kontrol etmek için doğumun ardından birkaç hafta tansiyon düşürücü ilaç kullanmak gerekir.

 

Hamilelik ile ilgili sorularınızı Çocuk İstiyorum Formu ile bize sorabilirsiniz.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
BİR YORUM YAZ