lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Vajinismus nedir ve nasıl tarif edilir?

Vajinismus nedir ve nasıl tarif edilir?

Vajinismus sorunu pek çok yönü ile son derece ilgi çekici ve belki de ülkemizin en büyük cinsel gerçeği. Toplumda 20-30 yıl gibi uzun süreli evli olmasına rağmen hiçbir şekilde cinsel ilişkiye girememiş olan, ‘Evli ama bakire’ bir kesim var.

2003 yılından bu yana Hera Kadın Sağlığı Merkezi olarak vajinismus sorunu ile ilgili yaptığımız çalışma sonuçlarımıza göre; daha sıklıkla sosyokültürel düzeyi yüksek kesimde görülen bu problem hem kişinin kendi hayatı hem de evlilik hayatı üzerine düşen kara bir bulut!.. Ancak, bilimsel tedavi yöntemleri sayesinde günümüzde vajinismusun %100 tedavisi mümkün!

Vajinismus nasıl tarif edilir?
Vajinismus cinsel ilişkide yaşanılan aşırı kaygıya bağlı olarak, kadının kendisini istemsiz bir şekilde kasması ve ilişkiye izin vermemesi durumu olarak bilinir. Kasılmalar genelde 1/3 alt vajina kaslarında gerçekleşmekle beraber bazen vücudun karın, kalça, bel ve sırt, hatta çene ve ayak parmak kaslarına kadar yaygın şekilde olabilmektedir. Bu kasılmaların özelliği ‘vücudun kendisini koruma içgüdüsü’ sonucunda ve tamamen istem dışı olarak gerçekleşmesi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) vajinismusu, kadının kendi arzusuna rağmen vajina içine yabancı bir cismi alamaması olarak tarif ediyor. İlişki sırasında eşinin penisi, ilişki haricinde ise vajina içerisine fitil, tampon, parmak gibi yabancı bir cismi alamama durumu olarak tanımlanıyor.

Vajinismus sorununuz ile ilgili Op.Dr.Süleyman Eserdağ’a ÇİDER iletişim formu ile ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ