lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Hamile kalmak için İlişki Yumurtlamadan Önce Olmalıdır.

Hamile kalmak için İlişki Yumurtlamadan Önce Olmalıdır.

Hamile kalmak için İlişki Yumurtlamadan Önce Olmalıdır.

Hamile kalmak için  ilişki ne zaman olmalı? Yumurtlama hakkındaki bilgisizlik, gebe kalma oranlarını düşürebilir.

Aile planlaması yapabilmek ve çocuk sahibi olmak için yumurtlama ile ilgili gerçekleri bilmek gerekiyor. Şimdi ya da daha ilerde hamile kalmak istiyorsanız, yumurtlama hakkında elinizde geldiğince çok bilgi sahibi olmanız önemlidir.

Yurt dışında araştırmacılar 18-40 yaş aralığında 1.000 kadın üzerinde bir anketle  kadınlara  kendi üremeleri hakkında temel sorular sordular . Ankete katılan kadınların yarıdan fazlasının, hamilelik, hamile kalma ve doğurganlık hakkında ya bilgisiz oldukları ya da eksik temel bilgilere sahip oldukları gözlendi.


İlişki yumurtlamadan  önce  olmalıdır. Ama bu ne zaman ?

Hamile kalmaya çalışıyorsanız, yumurtlamadan önce ilişkide  bulunmanız gerekiyor. Yumurtlamadan sonra değil.

Sperm beş güne kadar canlı kalırken, folikül yumurta salınımı yaptıktan sonra 12-24 saat içinde döllenmiş olmalıdır.

Çoğu yumurtlama belirtileri  yumurta serbest bırakılmadan önceki gün içinde görünür.

Yumurtlama dönemi hem sizin hem de eşinizin ilişki arzusunu artırır.

Vücudunuz, yumurtlama gününe  yaklaşırken çeşitli belirtileri  artarak ortaya koyar. (Ve unutmayın, ilişki yumurtlamadan önce olacak ).

En verimli  günü kesin olarak belirlemeye yardımcı olmak için yumurtlama testlerini kullanabilirsiniz. Bazı çalışmalar bunun daha hızlı hamile kalınmasına yardımcı olabileceğini tespit etmiştir. Bir kadın, en verimli olduğu zaman , libidosu yükselir.

Hanımlar vücudunuz her ay yeni yumurta üretmez

Her ay bir yumurta yumurtlar ancak bu yumurtalar o ay oluşturulan yeni yumurtalar değildir. Aslında tüm yumurtalarınızla beraber doğdunuz. Yukarıda da belirttiğimiz gibi her kadın doğarken, belirli bir yumurta rezervi ile doğar. Zamanla, yumurtalıklardaki  yumurta sayısı azalır. Doğduğunda bir kız bebek yaklaşık 2 milyon yumurta hücresine sahiptir.

Ayrıca, kadının yaşı  ilerledikçe  yumurtanın genetik özelliklerinde sorun çıkabilir. Bu yüzden 35 yaş ve üzeri kadınlarda, düşük  , kısırlık  (infertilite) daha sık görülür ve genetik bir hastalığı olan çocuk sahibi olma riskleri artar.

Bazı kanser tedavileri kadınlarda kalıcı kısırlığa neden olabilir. Kanser tedavisi sırasında yumurtalar yok edilirse, daha sonra yenilerini üretmek mümkün olmayacaktır.

Yumurta dondurma 

Kanser tedavisi gören kadınların doğurganlıklarını korumak için yumurtaları dondurulabilir.  Ayrıca, anne olma arzularını 35 yaşına kadar ertelemek isteyen kadınlar da şimdi bu yönteme başvurabiliyorlar. Türkiye de ise bu yöntem ancak rahim yumurta sorunları olan ve yakın bir zamanda rezervlerinde sorun olabilecek hanımlarda bu tespit edilirse doktor raporu ile dondurulabiliyor. Türkiye de henüz yüksek maliyetli ve uzun prosedürlü bir konu . Yirmili yaşlarında kendilerinden alınan genç ve sağlıklı yumurtalar, yirmilerinden sonra kullanılmak üzere dondurulabiliyor. Bakınız Kadın yumurtası ne zaman dondurulup saklanabilir. ?

Ancak, biyolojik saati yenmek için yumurta dondurma yöntemi tartışmalıdır ve riskleri mevcuttur.

Ayrıca unutulmaması gereken bir şey vardır: Dondurulmuş yumurta bankaları gelecekte hamile kalınmasını garanti etmemektedir. Bu nedenle doğurganlık yaşının en iyi olduğu zamanlar olan 22-27 yaş aralığında mümkünse anne olmak için çaba harcama daha doğrudur.

Bizi facebooktan da takip edebilirsiniz.

Hamile kalmak için İlişki Yumurtlamadan Önce Olmalıdır konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Tüp Bebek tedavisi

Kadın yumurtası ne zaman dondurulup saklanabilir?

Kadınlarda yumurtlama sorunları

Erken yumurta yetmezliği

Yumurta dondurma

 

Tüp Bebek Tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Danışma formu ile bizimle iletişim kurabilir daha uygun koşullarda tedavi olabilirsiniz.

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
BİR YORUM YAZ