lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri 

Tüplerde tıkanıklık belirtileri nelerdir?Kadındaki en önemli kısırlık sebepleri tüplerin hasarlı veya tıkanık olması , yumurtlama bozuklukları, endometriozis olmasıdır. Erkekte görülen kısırlık nedenleri arasında ise sperm sayısının, hareketliliğinin yetersiz olması ve kimi vaziyetlerde da sperm hücrelerinin anormal olması sayılabilir.

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri ;Tüplerin hasarlı ve tıkalı olması:

Tüplerde tıkanıklık belirtileri neler olabilir ? Tüplerin kısmen veya tamamı ile tıkalı olması sperm ile yumurtanın buluşmasını engelleyerek döllenme ve gebeliği imkansız kılar. Tüplerdeki bu hasar geçirilmiş enfeksiyon, endometriozis veya geçirilmiş bir operasyon sonrası kalan karın içi yapışıklıkları gibi bir hayli nedene bağlı olabilir. Tüpler bir dış gebelik neticesinde hasara uğrayabilir. Gelişmiş ülkelerde cinsel yollardan bulaşan enfeksiyonlar tüplerdeki hasarın en önemli nedenidir. Ülkemizde küçüklük çağında alınan tüberküloz mikrobu da tüplerde geri dönülemez hasar oluşturmaktadır. Polikistik over hastaları ilaç tedavisi  ve daha sonraki aşamada tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olabilirler.

 

Tüplerde Tıkanıklık Belirtileri ;Tüp tıkanıklığı olan durumlarda gebelik oluşması için ne yapılmalıdır?

Malum kısırlık, düzenli olarak bir sene süresince ilişkiye girmelerine karşın gebelik oluşmadığı durumlara verilen isimdir. Bu şekilde kısırlık teşhisi konulan fertler, tedavi için hastanelere müracaat ettiklerinde ilk olarak erkek fertte sperm sayısı ve hızının kontrol edilmesi için sperm testi yapılır. Bu işlem yapılırken kadında da tüplerde tıkanıklık belirtileri nedeni ile  tüplerin durumu kontrol edilir. Ekseriyetle kadınlarda tüplerde tıkanıklık görüldüğü bilinmektedir. Bu gibi vaziyetlerde yumurta, rahime ilk düştüğü an belirlenerek aşılama işlemi gerçekleştirilir.

Tüplerde tıkanıklık belirtisi olan ve mevcutta olan tedavi şekillerinde tüplerin birinde tıkanıklık olması halinde uzmanların önerdiği en hızlı ve net metot tüp bebek tedavisidir. Hele ki hastaların yaşları 25-30 yaş arasında ise kesinlikle tüp bebek tedavisi uygulanmalıdır. Tedavinin uygulanmasında ne kadar gecikilirse diğer tüpün de tıkanma ihtimali artacağı için tedaviye hemen başlanması gerekmektedir.

Tüplerde tıkanıklık belirtisi ; Kadınlarda kanalların tıkalı olduğu nasıl anlaşılır?

Tüplerde tıkanıklık belirtilerini  anlamak için yumurtalıkları rahime bağlayan iki kanalında açık ya da  kapalı olduğunu anlayabilmek için  laparoskopi denilen  karın içerisine kamera ile bakılması işlemi gerekir .Doktorlar genellikle ilk aşamada rahim filmi önerirler ama bir çok rahim filminde tıkalı gözüken kanalların laparoskopi işleminde açık olduğu görülmüştür. Filmi çekilirken anne adayının korkup kendisini sıkması ve kasması filmde açık olan kanaların kapalı gibi gösterebilir.

 

Kadınlarda kanalda tıkanıklık belirtisi ; tüplerin kapalı olmasının nedenleri:

– Rahim içinde ya da etrafında şiddetli enfeksiyon geçirmiş olmak
-Tüberküloz hastalığı geçirmek
-Endometriozis hastalığı
-Yumurtalık kanalları ile ilgili geçirilmiş bir ameliyat
Dış gebelik
– Tüplerde tıkanıklığa neden olacak ,yumurtalık kanallarında doğuştan gelen  anomaliler
– Tüplerin kenarında yada etrafında oluşabilecek myomlar

Yumurtalık kanallarının yani tüplerin tıkalı olması kadında yumurtlamayı engellemez, ayrıca yumurta kalitesini de bozmaz.

Kadında tüplerin tıkalı olması hamile kalmayı engeller mi ?

Yumurtalık kanalları kapalı olan kadınlar normal yoldan hamile kalamazlar. Tüp bebek tedavisi tam da böyle hanımlar içindir.  Eger yumurta kalitesinde  bir sorun yoksa  en kolay hamile kalan gruptur.
Tüplerin tıkalı olması hamilelikte herhangi bir sorun yada risk teşkil etmez. Sağlıklı birhamilelik geçirebilirler

Yumurtalık  tüplerinin (kanalların) kapalı olması bir belirtiye veya şikayete neden olur mu?

Yumurtalık kanallarının tıkalı olması  hamile kalamama  neden olur. Herhangi bir belirtisi ağrı yada adet düzensizliğine neden olmaz.

 

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler;

 

Tüp Bebek tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar

Erkek kısırlığı ve tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar

Kadın kısırlığı  ve tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar

Polikistik over (PCO) ve tedavileri ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar


Endometriozis ve tedavileri ile ilgili her türlü bilgiyi alabileceğiniz sayfalar 

Kadınlarda tüplerde tıkanıklık önemli mi?

Tüplerde Tıkanıklık Nasıl Anlaşılır?

Tüplerde Tıkanıklık ve Yapışıklıklar

Kadında tüplerde Sorun varsa tüp bebek tedavisi olması gerekir mi ?

Kadında Tüpler Tıkalıysa Açılmalı Mı ,Yoksa Direk Tüp Bebek Mi Yapılması Gerekir?

 

 

 

 Aliye Sibel Tuzcu

 

 

Tüp bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu ile bizimle iletişim kurabilirsiniz. Randevunuzu ÇİDER den de alabilirsiniz. Ücretsiz hizmet vermektedir.
İletişim : 0541 4551606

 
 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ