Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Laparakopik lazer cerrahisinin ne özelliği var?

Laparakopik lazer cerrahisinin ne özelliği var?

Laparoskopik lazer cerrahinin pek çok özelligi var bunlardan bir tanesi de özelikle tüpleri tıkalı olan endometriozis gibi miyom gibi problemli hastaların bu şekilde tedavisi mümkün olabiliyor.

Hem yumurtası bozuk hemde tüpleri tıkalı olan hastalarda bu tedavi de mümkün mü ?

Yumurta bozuklukları tamamen ayrı olarak ele alınıyor. Yalnız kanalları tıkalı olan hastalarda yapılan uygulama sonucunda kanallar bir daha tıkanmadığından daha sonra gebelik olarak çok başarılı sonuçlar alıyoruz.Lazerin bir özelliği daha var ayni zamanda tüplerin daralan kısımları dışa doğru karnıbahar gibi kıvrılıyor.Tekrar kapanması mümkün değil.

Her hasta bu tedavi için uygun değil hastanın filimlerini tahlillerini değerlendirdikten sonra hastanın böyle bir ameliyat için uygun olup olmadığına bakılıyor. Eğer bu hasta uygunsa ve basarili bir ameliyat geçirirse hamile kalma konusu %60 lara varabiliyor.Tabi çok seçilen hastalar bunlar Laparaskopik lazer cerrahisi konusun da hastalara özellikle bu nedenle gelen hastalara böyle bir seçeneği ilk opsiyon olarak sunuluyor 39 yaşında gelip tüpleri tıkanıksa tüp bebeğe alıyoruz ama eğer hasta 28 yaşında ise başka rahatsızlığı yoksa esinin spermleri uygunsa ona geçirilmiş bir iltihaba bağlı bir tıkanıklık varsa bu tedaviye alıyoruz.Böyle bir tedaviyi yaptığınızda bu kalıcı bir tedavi hasta tüp bebekle hamile kaldı iki yıl sonra tüpleri gene açık olduğundan hiçbir tedaviye gerek kalmadan sansı oluyor.

Normal ameliyatlarda tüpler tekrar tıkanıyor öyle degil mi?

Burada kimin yaptığı ve nasıl yaptığı da çok önemli ameliyat teknikleri de çok değişken ama Türkiye’de direkt tüplerini açalım diye ameliyat edilen olmuyor.

Erkeklerde cok yaygın bir Azosperm sorunu var. Hücreden sperm elde etme calismalar ne duzeyde ?

Bu pek inanılır bir şey değil.Spekülatif çalışmalar var ama hastalarda buna destekleyecek oranda, hastalara ümit vadedecek bir gelişme durumu olmadı. Invitro atraksiyon yapılıyor spermin erken immatur formları alınıyor dışarıda geliştiriliyor hareketlendiriliyor.

Bu vakalarda ne şekilde tedavi uygulanıyor?

Hasta azospermikse başarısız ise bizim ozel bir iğne biyopsi tekniği var.Daha önce testis biyopsilerinde başarısız olmuş hiç sperm bulunmamış hastalarda sperm bulma imkanı olabiliyor

Bu arada çok yaygın olan bir sorun daha var Prolaktin hormonunun yüksekligi. Yumurtaları dejenere mi ediyor? Prolaktin süt salgılayıcı bir hormon. Oyle degil mi?

Prolatin hormonu sut salgilayici bir hormon ama produktif hormonlar uzerinde etkisi var.Ozellikle over dokusuna etki eden iki onemli hormon var LH ve FSH bunlarin etkisiyle yumurtaliklardan E2 hormonu salgilaniyor.Bunlarin reseptorlerine baglanmasi ve onların aktive edilmesine direk olarak prolaktin hormonu etki edebiliyor.Dolayisiyla bu tur prolaktini cok yuksek olan ve cok düsük olan kadinlarda adet duzensizlikleri meydana veriyor.Bazi kadinlar bu nedenden dolayi adetten kesilebiliyor.

Bunu duzelttiğiniz zaman duzelebiliyor.Düstügü zaman hamile kalma sansi var. Kontrol edilmesi gerekiyor.Duzeyi onemli Prolaktin ust seviyesi 100 oldugu zaman zaten beyinde. Tumorler gozukmeye basliyor.Normalde prolaktin ust sınırı 25 ama hastanin prolaktini eger 60 ise tedavi ile normal sinirlara getirdiginizde hasta hamile kalabiliyor.

Rahimde perde olayi nedir bu nedenle cocuk olmama durumu olabilir mi.herhangi bir tedavisi varmi?

Rahimde perde doğuştan olan ve rahim boşluğunu ikiye bölen bir duvardır. Tıp dilinde septum olarak adlandırılan bu durum düşük, erken doğum ve bazı durumlarda gebe kalamamaya neden olabilir. Histeroskopi denilen ve rahim ağzından içeri sokulan bir teleskop yardımı ile kesin tanı ve tedavisi yapılabilir. Histeroskopik septum kesilmesi günübirlik yapılan bir cerrahi müdahaledir ve çok başarılıdır.

Premature ovarian failure nedir.Herhangi bir tedavisi varmıdır?

Premature ovarian failure (POF) erken over yetmezliği veya erken menopoz demektir. Kadınların %4’ünde menopoz 40 yaşından önce olur ve buna POF adı verilir. Herhangi bir tedavisi yoktur. Gebelik isteyen kadın için yumurta bağışı yapılması veya evlat edinme dışında yapılabilecek birşey yoktur. Gebelik istemeyen kadın için ise hormon tedavisi verilir.

Kallman sendromu diye bir sendrom varmı?.Halk dilindeki açıklaması nedir.?Tedavi edilebilir bir hastalikmı ?

Kallman sendromu hipogonadism ve anosmia adı verilen iki komponentten oluşur. Kadın veya erkeklerde görülebilir. Beyinden yumurtalıkları veya testleri idare hormonların eksikliği ve koku alma duyusunda bozulma vardır. Kadınlar ilaçsız adet olmazlar. Gebelik isteyen kadınlar için yumurtalıkları uyaran ilaçların kalçadan veya cilt altı enjeksiyon yolu ile verilmesi gereklidir. Gebelik istemeyenlerde ise hormon tedavisi (örneğin doğum kontrol hapları) kullanılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
BİR YORUM YAZ