lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Polikistik Over Sendromu neden ortaya çıkıyor ? (PKOS) nedir?

Polikistik Over Sendromu neden ortaya çıkıyor ? (PKOS) nedir?

Polikistik Over Sendromu PKOS, merkezi sinir sistemi, hipofiz, yumurtalıklar ve böbreküstü bezleri arasındaki etkileşimlerin bozulmasına bağlı olarak; kadının hayatındaki doğurganlık döneminin herhangi bir zamanında ortaya çıkabilen kronik seyreden, gelecekte yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilen kompleks bir hastalıktır. Genel olarak doğurganlık çağındaki kadınların %6-8 inde görülebilmektedir.

PKOS, düzensiz yumurtlamanın veya gebe kalamama şikayeti ile başvuran kadınlardaki yumurtlama bozukluğunun en sık nedeni olarak bilinmektedir.

Adet düzensizliği, gebe kalamama, şişmanlık, tüylenme, akne, yağlı cilt gibi şikayetlere neden olabildiği gibi hiçbir yakınmaya neden olmayabilir.

Polikistik Over Sendromu PKOS’ta normal yumurta gelişimi ve yumurtlama düzeni bozulmaktadır. Normalde her ay bir yumurta gelişir ve çatlar. Ancak PKOS ta folikül gelişimi tam olmaz ve çatlayabilecek olgunluk ve büyüklüğe ulaşmaz. Bu durumda beyin yumurtlamanın olmadığı sinyalini alır ve bir folikül daha yumurtalıklardan geliştirmeye başlar, derken yumurtalığın içinde çok sayıda orta büyüklükte birçok yumurta kesesi (folikül) birikir. Bunlar gerçek kist değildir büyüyüp çatlamamış foliküllerdir ancak hastalığın isminden dolayı kist denilmesinden kaynaklanan yanlış bir izlenim ortaya çıkmakta ve birçok kadın kisti olduğunu düşünmektedir.

 Polikistik Over Sendromu  neden ortaya çıkıyor?

Bu hastalığın kesin nedeni bilinmemekle beraber ailevi yatkınlık sıklıkla bulunduğundan genetik bir hastalık olarak kabul edilmektedir.

 Polikistik Over Sendromu belirtileri neler?

PKOS sıklıkla hiç adet görmeme, uzun aralıklarla ve düzensiz adet görme, yumurtlamama veya nadiren yumurtlama, erkek tipi tüylenme, akne ve yağlı cilt, gebe kalamama (infertilite-kısırlık), obezite gibi yakınmalarla karşımıza çıktığı gibi hiçbir belirti olmadan da görülebilmektedir.

Belirtilerin başlama yaşı genellikle ergenlik dönemindeki ilk adet görme dönemlerinde başlar. Dolayısıyla PKOS bir genç kız hastalığı olarak bilinir. Fakat hastalığın gidişatı farklılıklar göstermektedir. Bu dönemde daha çok adet düzensizliği olarak karşımıza çıkmakta iken 30’lu yaşlarda tüylenme şikayeti baş göstermektedir.

Genellikle PKOS’lu kadınlar diğerlerine göre daha obezdirler. Obezite ile PKOS’un semptomlarının kötüleştiği bir gerçektir. PKOS’ta obezitenin artışı, kanda testosteron denen erkeklik hormonunun artışına ve dolayısıyla tüylenmenin artmasına neden olmaktadır.

 Polikistik Over Sendromu Kısırlık dışında başka hangi sorunlara neden olur mu?

PKOS yumurtlama bozukluğuna neden olarak kısırlığa neden olabilmektedir. Ancak kısırlık dışında da uzun dönemde genel sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bunlar arasında Diabet (şeker hastalığı), hipertansiyon, hiperlipidemi ve koroner kalp hastalığı, endometrium (rahim içi) kanseri sayılabilir.

 Polikistik Over Sendromu Nasıl tedavi ediliyor?

PKOS tedavisi hastanın şikayetine göre planlanmaktadır. Hastalığın tamamen ortadan kaldırılması ve yumurtalıkların normal hale gelebilmesi için bir tedavi seçeneği bulunmadığından, hastalığın tedavisi şikayetlerin ortadan kaldırılması ve uzun vadede genel sağlık sorunlarını önlemeye yönelik tedaviler söz konusudur.

Adet düzensizliği için adet düzenleyici ilaçlar, tüylenme sorunu olanlarda tüylenmeyi azaltıcı ilaç ve kozmetik tedavi seçenekleri, gebe kalamayanlarda yumurtlatma tedavileri ile gebe kalmalarının sağlanması şeklindedir. Obezite sorunu olanlarda kilo verme tedavide çok önemli rol oynamaktadır. Hatta çoğunlukla kilo verilmesiyle birlikte çoğu şikayetin ortadan kalktığı görülmektedir. Diabete yatkınlığı olan olgularda anti diabet ilaçlarıda başarıyla kullanılmaktadır.

PKOS’lu hastaların en sık sorduğu sorular arasında “devamlı ilaç mı kullanacağım?” olmaktadır. Şayet PKOS’un semptomları varsa bu hastaların, uzun vadedeki sağlık problemlerinin önüne geçebilmek için sürekli tedavi ve kontrol altında bulunmaları gerekmektedir.

 Polikistik Over Sendromu ne zaman ameliyat gerekir?

20. yüzyılın başlarında PKOS’lu hastalarda yumurtalıklardan küçük parçaların ameliyatla çıkarılması işlemi uygulanmak sureti ile tedavi edilmeye çalışılmışsa da modern jinekolojide yer taşımayan ve tarihi önemi olan bir operasyondur. Günümüzde ilaçlar ile yumurtlamanın sağlanamadığı hastalarda laparoskopik yöntemle yumurtalıklarda elektrokoter ya da lazer kullanılarak drilling denen işlem uygulanıyor olsada, PKOS da cerrahi tedavinin yeri çok kabul gören bir yöntem değildir.

 Polikistik Over Sendromu  hamileliğe olumsuz etkileri var mı?

PKOS’lu gebelerde, gestasyonel diabet (gebeliğe bağlı şeker hastalığı), gebelikte ortaya çıkan yüksek tansiyon, halk arasında gebelik zehirlenmesi diye bilinen preeklampsi, erken doğum gibi sorunların olma riski artmaktadır. Kesin kanıtlar bulunmasa da PKOS’lu gebelerde düşük oranlarının artmış olduğu da yaygın olarak kabul görmektedir.

Polikistik over sorunu ile ilgili okuyanlar bu sayfalarıda okuyorlar

Polikistik over sendromu  PCO ve tüp  bebek tedaviniz için Çocuk İstiyorum Formu ile doktorlarla iletişim kurabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ