lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Varikosel ve tüp bebek tedavisi

Varikosel ve tüp bebek tedavisi

Varikoselin tedavisi ameliyattır. Kasık bölgesinden yapılan ufak bir kesi ile girilip, sorunlu olan damar üzerinde işlem yapılır. Genellikle lokal  anestezi yeterli olup, hasta aynı gün taburcu edilir  ve günlük aktivitelerine devam etmesi önerilir. Ameliyatta mikroskop kullanılması tercih edilmektedir.

Varikosel ameliyatının önemli bir yan etkisi yoktur. Nadiren  testislerde su toplanmasına bağlı şişme görülürse de, tecrübeli bir uzmanın  yaptığı ameliyatlarda buna pek rastlanılmamaktadır. Testislerde dengesi bozulmuş  olan hormon yapımını yeniden düzenlemek ve uyarmak  amacıyla ameliyatı takiben 2-3 ay süreyle hastalara hormon veya da kan dolaşımını düzenleyici ilaçların verilmesi yararlı olabilir.  En kısa 2.5 ay  sonra bir düzelme beklenmeli, 6 aylık dönemler halinde kontrol  edilmesi gerekir. Kontrollerde  sperm tahlili ve varikoselin nüksedip etmediği araştırılır. Yinelenen olgularda tekrar ameliyat yapılabilir. Sperm tahlillerinde  düzelme olmaması  yapılan ameliyatın  başarısız olduğu  anlamına gelmez. Yapılan araştırmalar sperm sayısı değişiklik olmasa da  kalitesinde artış olduğunu  ortaya koymuştur.

Varikosel ameliyatını takiben 1 yıl içerisinde hastaların 1/3’ünün sperm değerlerinde önemli ölçüde düzelme görülür ve eşlerini hamile  bırakabilirler. Ancak, bebeğin olması için çifte ait birden fazla etkene bağlı olduğundan  varikosele eşlik eden diğer sorunların da iyice araştırılması ve tedavi edilmesi gerekir.

Aksi takdirde gerekli müdahale yapılmasına rağmen hamilelik oluşmayabilir..
Tüp bebek tedavisi yapılacak çiftlerde erkeğin varikosel olması önemli değildir.Testislerden alınacak spermler ile yumurta döllenebilir ve tüp bebek işlemi devam edebilir. Tüp bebek doktorlarının önemli bir kısmı tüp bebek tedavisi yapılacak olan çiftlere varikosel ameliyatını önermemektedir.

 

Tüp bebek tedavileriniz için  Prof.Dr.Bülent Tıraş Doktor Formunu doldurunuz

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
BİR YORUM YAZ