lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık Nedir ? Neden hamile kalınmaz?

Kısırlık Nedir ? Neden hamile kalınmaz?

Neden hamile kalamıyorum ? Neden çocuğum olmuyor ?

Çiftlerin bir yıl boyunca düzenli korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamileliğin olmaması yada gebeliğin oluşup bir türlü tamamlanamayan kadında ve erkekte biyolojik yetersizlik durumuna kısırlık diyoruz.

Araştırmalar kısırlık vakalarının yarısından biraz fazlasının kadında oluşan koşullar nedeniyle olduğunu göstermektedir.Diğer yarısı sperm bozuklukları ve nedeni belirlenemeyen vakalardan oluşmaktadır.
Kısırlık vakalarının yaklaşık % 50 si erkek sorunu , yaklaşık % 30 ila  % 40 kadın % 20 si hem erkek hem de kadın sorunları nedeniyle olmaktadır.

Dünya da 24 ay düzeni ve korunmasız ilişkiden sonra çocuk sahibi olmaya çalışan çiftlerin % 20 sinde bir ay içinde hamilelik gerçekleşecektir.

% 70  i altı ay içinde .

% 85 i  12 ay içinde .

% 90 ı   18 ay içinde

%95 i    24 ay içinde  hamile kalacaktır.

Eger bir çift 3 yıldan bu yana hamilelik için çaba gösteriyorsa 12 ay içinde hamileliğin oluşma şansı maksimum %25 olarak belirtilmektedir.

Hamileliğin Oluşması Nelere Bağlıdır ?.

  • Erkekte sağlıklı sperm üretimi
  • Kadın tarafından üretilen sağlıklı yumurtalar
  • Spermlerin yumurtaya erişmesine izin veren açık fallop tüpleri
  • Spermlerin buluştuğu zaman yumurta dölleme yeteneği
  • Döllenmiş yumurta (embriyo) kadının rahmine yerleşme ( implant) kabiliyeti
  • Yeterli embriyo kalitesi

Son olarak, hamilelik döneminin tamamlanması için embriyonun sağlıklı olması ve kadının hormonal çevresi gelişmesi için yeterli olmalıdır. Bu faktörlerden sadece biri bozulmuş olursa, infertilite sonucu olabilir.

Kısırlık Öncelikle Kadının Problemi Midir?

Kısırlık sorununun öncelikli olarak kadına ait olduğu ortak bir varsayımdır. Gerçekte, kısırlık  vakalarının yalnızca üçte biri kadına tek başlarına aittir. İstatistiksel olarak,kısırlık ( infertilite)  problemlerinin üçte biri erkeklerle, geriye kalan üçte ikisi de partnerleri veya bilinmeyen nedenleri içeren doğurganlık faktörlerinin bir kombinasyonudur. İnfertilite vakalarının yaklaşık % 20’sinde bilinmeyen nedenler oluşur.

Erkeklerde Kısırlığa  Neden Olan Şey Nedir?

Erkek kısırlığına en çok neden olan azospermi (sperm hücresi üretilmemesi sorunu)  ve oligospermidir (çok az sperm hücresi üretilir). Bazen, sperm hücrelerinin biçimleri  hatalıdır ve yumurtaya ulaşmadan ölürler. Nadir vakalarda erkeklerdeki kısırlığa , kistik fibroz veya kromozomal bir anormallik gibi genetik bir hastalık neden olur .

Kadınlarda En Fazla Kısırlığa Neden Olan Şey Nedir?

En yaygın nedeni kadın kısırlığı olan yumurtlama bozuklukları . Yumurtlama ile ilgili sorunlar infertilite durumlarının% 25’ini etkiler . Kadın infertilitesinin diğer nedenleri arasında, bir kadın pelvik inflamatuvar hastalık veya endometriozis olduğunda tıkanmış fallop tüpleri Rahim anomalileri ( doğum kusurları ), uterusun yapısını ve tekrarlanan düşüklerle bağlantılı uterin fibroidleri içerir ; ve yaşlanma, çünkü yumurta üretme yeteneği, özellikle 35 yaşından sonra yaşla birlikte azalma eğilimi gösterir .

Kısırlık olup olmadığı ne zaman incelenmelidir ?

Uzmanlar 35 yaşın altındaki kadınların 12 ay boyunca gebe kalmaya çalıştıktan sonra teste başlamalarını öneriyor. 35 yaş üstündeki kadınlar için tavsiye, başarısız bir şekilde 6 ay boyunca gebe kalmaya çalıştıktan sonra teste başlamaktır. 6

Kısırlık Nasıl Teşhis Edilir?

Daha önce belirtildiği gibi çiftlerin korunmasız bir yıldan sonra bir yıl hamilelik oluşmaması durumunda çiftlere bir uzmana gitmeleri önerilir. Doktor, genel sağlık durumlarını belirlemek ve kısırlığa neden olabilecek fiziksel bozuklukları araştırmak için çiftin muayenesini yapacaktır.

Bu noktada herhangi bir neden belirlenemiyorsa, daha spesifik testler önerilebilir. Kadınlar için, bu vücut sıcaklığı ve bir analizini içerir  ovulasyon takibi ,rahim filmi ile yumurta kanallarının açık olup olmadığının incelenmesi , rahimin durumu ve laparoskopi. Erkekler için ilk testler semen analizine odaklanır.

..

Bu konuyu okuyanlar aşağıdaki konuları da okudular;

Sebepsiz Kısırlık Nasıl Teşhis Edilir?
Kadında Kısırlık Nedir?
Neden çocuğum olmuyor?
Kısırlık tedavileri ve süreçte çiftleri etkileyen 5  Tehlike
Sebepsiz İnfertilite Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kısırlık Tedavisinde Tek Çare Tüp Bebek mi ?
Klomen-Clomifen Sitrate-Clomid-Serophene ile ovulasyon ve kısırlık tedavisi
Kısırlık tedavisinde önemli bir aşama :Aşılama
Kısırlık Sorununda Yumurtalık Kanallarının Araştırılması
Adet krampları ile kısırlık arasındaki bağlantı var mı?

Hamile kalamıyorum
Kimlere tüp bebek yapılmaz?
Kimlere tüp bebek yapılmalıdır?
Tüp bebek tedavileri nedir.?

Eğer bir yada iki yıldan bu yana korunmasız olarak hamile kalamıyorsanız  Çocuk İstiyorum Danışma Formu doldurarak incelenmek üzere bize başvurabilirsiniz.

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 30 YORUM
BİR YORUM YAZ