lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi. Azospermi durumu erkeklerin pek çoğunda görülebilecek bir durumdur. Söz konusu durumda herhangi bir nedenle baba adayı sperm üretememektedir. Baba adayının spermine farklı tıbbi yöntemlerle erişmek ve erişilen spermlerin tüp bebek tedavisi için dondurulması söz konusudur.

Döllenmenin gerçekleştirilebilmesi için baba adayının sayıca çok olan, canlı ve kaliteli sperm üretmesi zorunludur. Bu durumda erkek bedenlerinin ürettiği ve cinsel ilişki anında dışarı çıkan sperm örneğinde pek çok farklı sperm bulunmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde Azospermi spermlerin üretim aşaması ile ilgili bazı sıkıntıların yaşandığı durumu ifade etmektedir. Sadece üretim aşamasında değil, spermlerin çıkış aşamasında da pek çok sorunla karşılaşılabilmektedir. Bu tarz durumlar erkeğin kısırlık durumu olarak nitelendirilmektedir. Bu durumların pek çoğunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Çeşitli araştırmalarla ve baba adayının geçmişinde yaşadıkları ile ilgili verilere ulaşarak bu durumun nedenleri ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Söz konusu sorun genetik temelli de olabilmektedir.

Tüp bebek tedavisi yapıldığında söz konusu rahatsızlığı olan erkeklerin de çocuk sahibi olmalarının önü açılmaktadır. Pek çok farklı teknikle spermlere ulaşmak mümkün hale gelmektedir. Spermlere ulaşmak yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda iyi kalitede olan spermlere ulaşmak gerekmektedir. Bunun sonrasında en değerli olan spermler diğerlerinden ayrılmalı ve dondurulmalıdır.

Tüp bebek tedavisi yapan kurumlar azospermi ile ilgili pek çok detayı değerlendirmek isteyecektir. Bunların başında baba adayının geçmiş öyküsü bulunmaktadır. Baba adayının geçirdiği travmalar, yaşadığı hastalıklar, geçirdiği enfeksiyonlar, aile bireylerinde söz konusu rahatsızlıkların olup olmadığı ve baba adayının daha önce kemoterapi alıp almadığı gibi pek çok farklı faktör sorgulanacaktır.

Tüp bebek tedavisi öncesinde baba adayı fiziksel olarak da kontrol edilecektir. Baba adayının vücudunda kitle oluşumlarının olup olmadığı ya da anatomik olarak problem yaşayıp yaşamadığı gibi durumlar sorgulanacaktır. Bunun yanında söz konusu tedavide FSH hormonu ölçümleri de yapılacak ve eğer gerekli ise baba adayına testestoron hormonu takviyesi yapılacaktır. Tedavi öncesi yapılması zorunlu olan kontroller tüp bebek tedavisinin başarılı olma şansını da doğal olarak arttıracaktır.

Azosperminin gözlendiği durumlardan biri obstrüktif azospermi durumudur. Bu durum söz konusu hastalığı yaşayan hastaların %40’ında görülmektedir. Bu durum erkek üreme oranında var olan herhangi bir tıkanıklıktan dolayı üretilen spermlerin dışarı atılamaması durumudur. Bunun yanında non-obstrüktif azospermi durumları da yaşanmaktadır. Bu durum söz konusu vakaların %60’ını oluşturmaktadır. Bu durumda sperm üretimi söz konusu değildir. Üretim herhangi bir nedenle engellendiği için baba adayı kısırlık yaşamaktadır.

Tüp bebek tedavisi öncesinde ilk olarak yapılması gereken azospermi durumunun neden olduğunun tespit edilmesidir. Hormon tedavisinin yeterli olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ancak bazı tıkanıklıklar TESA ve TESE tekniklerinin kullanılmasını gerektirmektedir. Bu tekniklerle kaliteli spermlere ulaşmak mümkün hale gelecektir.

 

Bizi facebook ve instagramdan  da takip edin

 

 

Tüp Bebek Tedavisi Ve Azospermi konusunu okuyanlar bu konuları da incelediler

Tüp Bebek

Tüp Bebek nasıl yapılır?

Tüp Bebek tedavisinin Aşamaları

Tüp bebek tedavisinde başarı neye bağlı?

 

 

Tüp Bebek tedavileriniz için Çocuk İstiyorum Formu  ile bizimle  iletişim kurabilirsiniz. 

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
BİR YORUM YAZ