lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Endometriozise neden Çikolata kisti adı verilmiştir?

Endometriozise neden Çikolata kisti adı verilmiştir?

Endometriozise neden Çikolata kisti adı verilmiştir?

Endometriozise neden Çikolata kisti adı verilmiştir?. Oluşum yumurtalıklarda olduğunda içinde bulunan sıvının rengi ve kıvamından dolayı halk dilinde çikolata kisti olarak adlandırılmıştır. Ağrıya ve kısırlığa neden olan bu kistlere endometrioma adı da verilmiştir. Bazı kadınlarda doğumsal yada genetik olarak endometrial dokular tüplerden ayrılarak kist oluşturabilir.

Normal şartlarda her ay adet kanaması ile beraber atılması gereken dokuların bağışıklık sisteminde oluşan bir problemden dolayı vücudun başka bir yerine tutunarak kist oluşumuna yol açabilir.

Endometriozis ve çikolata kisti kısırlığa nasıl neden olmaktadır?

Endometriotik çevreyi saran doku büzülerek oksijensiz kalır. Oksijensiz kalan doku ağrıların ortaya çıkmasına neden olur. İlerleyen aşamalarında tüplerde yapışıklıklar oluşur ve tüpler fonksiyonlarını yitirir. Spermlerin ileri geçmesine engel olur. Bu durum kısırlığa yol açar. Bu hastalarda dış gebelik oranları da oldukça yüksektir. Hastalığın tedavisinden sonra kendiliğinden, doğal yollarla gebelik oluşmuyor ise, aşılama ve tüp bebek tedavi yöntemi ile çocuk sahibi olma şansı oldukça yüksektir.

Endometriozise neden Çikolata kisti adı verilmiştir?

Endometriozis ile ilgili her türlü ayrıntıyı bu sayfalarda bulabilirsiniz.

 

Endometriozis tedavileriniz için danışman Doktorumuz  Çocuk İstiyorum  Formunu doldurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

 
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
BİR YORUM YAZ