Tüp Bebek  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık Tedavisinde Tek Çare Tüp Bebek mi ?

Kısırlık Tedavisinde Tek Çare Tüp Bebek mi ?

Kısırlık Tedavisinde Tek Çare Tüp Bebek mi ? Kısırlık tedavisinde tek çare tüp bebek olmadan önce kısırlığın belirlenmesinde tahliller yapılır. Bu tahlilerin dışında yöntemler nelerdir? diye Acıbadem Altunizade Tüp Bebek Merkezi Başkanı  Prof.Dr.Tayfun Bağış’a sorduk.

Evet, Salin Ultrasonografisi örneğin rahmin iç tabakasında embriyoların yapışmasını engelleyebilecek miyom, polipler bazı istenmeyen yapışıklıklar gibi rahim içi  düzensizlikleri tespit etmede çok hassas bir ultrason testir. Bu test hanımlara âdetin 9. ile 12.inci günleri arasında yapılıyor.

Kısırlık tedavisinde tek çare tüp bebek mi?

Tüp bebek en çok bilinen kısırlık tedavisi ama doğal yollardan hamile kalmakta sıkıntı  çeken çiftlere önerilecek başka tedaviler de vardır. Bu tedaviler için yaşınız, daha önce bir hamileliğinizin olup olmadığı, ne kadar zamandır hamilelik için çaba gösteriyorsunuz gibi size özel sorular önemlidir. Yumurtalarınızın kalitesi, yaşınız eşinizin sperm kalitesi sonrası yapılacak tedavilere karar verilir..

Tüp bebek tedavisi öncesi kullanılan ilaçlar ;

Kısırlık ilaçları:
Eğer kısırlık problemi düzenli yumurtlama düzensizliği ve yumurtlamanın olmamasından dolayı ise tablet ilaç ya da iğne olarak verilebilecek doğurganlık ilaçları sayesinde yumurta gelişimi sağlanabilmektedir. Hap şeklinde verilen tedavi vücudunuzdaki doğal doğurganlık hormonlarını daha etkin çalışmasını sağlarken, iğne olarak verilen tedavide direkt olarak yumurtalıkları uyarmak içindir. . Hap  tedavisi sırasında karşılaşılabilen yan etkiler sıcak basması, göğüslerde hassasiyet, bulantı hissi ve duygusal dalgalanmalar olabilmekte , iğne tedavisinde iğne yerinde yanma kızarıklık şişme, yanma, acı duygusu ve nadir alerji gibi etkiler görülebilmektedir.

Aşılama Tedavisi ( diğer adı ile İnseminasyon):
Doğurganlığın en yüksek olduğu yumurtlama döneminizde, erkeğin spermlerinin çok basit bir yöntemle rahim içine yerleştirilmesi tedavisidir. Bu yöntem kadınlarda tüplerin sağlıklı olduğu ve nedeni açıklanamayan kısırlık sorunlarında tercih edilmektedir. Sperm sayısının ya da hareketliliğinin çok düşük olmadığı ama azaldığı, spermin rahim ağzından geçemediği durumlarda veya  ilişki gerçekleşmeyen çiftlerde kullanılır.

Erkeğin alınan spermlerinden en iyi durumda olanlar plastik bir tüp yardımı ile rahim içerisine bırakılır.

 

Kısırlık Tedavisinde Tek Çare Tüp Bebek mi ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler. 

Tiroid Nedeni ile Kısırlık

Rahim içi Yapışıklıkların Nedeni ve Kısırlık

Kısırlık Nedir ? Neden hamile kalınmaz?

Erken Menapoz ve Kısırlık

Kadında İleri Yaş Nedeni İle Kısırlık

.

Tüp bebek ve kısırlık tedavileriniz için Prof.Dr.Tayfun Bağış ile aşağıdaki formla iletişim kurabilirsiniz.
 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ