lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kadında Kısırlık nedenleri ? Neden çocuğum olmuyor ?

Kadında Kısırlık nedenleri ? Neden çocuğum olmuyor ?

Kadında Kısırlık nedenleri ? Neden çocuğum olmuyor ?

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlığın birçok olası nedeni vardır. Ne yazık ki, vakaların yaklaşık üçte birinde hiçbir neden şimdiye kadar tespit edilememiştir.

Kadınlarda görülen başlıca kısırlık nedenleri

Yumurtlama bozuklukları – Uzmanlar kadınlarda görülen en sık kısırlık  nedeninin yumurtlama ile ilgili sorunlar olduğunu belirtmektedir. Yumurtlama kadının her adet dönemi içinde rahime yolladığı yumurta vermesine  denir. Kadının dönemleri içerisinde yumurtası normal gelişip çatlamaz ise bu kısırlık nedeni olabilir.

Prematüre over yetmezliği –  Bazı kadınlarda yumurtalıkların çalışması 40 yaşından önce   durabilir. Genetik nedenlere yada çeşitli hastalıklar nedeniyle olabilir.

PKOS (Polikistik over sendromu) – Kadının yumurtalık anormal çalışır. Ayrıca androjen anormal derecede yüksek düzeydedir.. Üreme çağındaki kadınların yüzde % 10 u bu sorundan  etkilenir.Bu soruna ayrıca Stein-Leventhal sendromu  da denir.

Hiperprolaktinemi – Kadında Prolaktin seviyeleri yüksekse ve  hamile yada emziren değilse, yumurtlamayı ve doğurganlığı etkileyebilir kısırlık yapabilir..

Kötü yumurta kalitesi – Gelişen yumurtalar hasarlı veya genetik anormallik içeriyorsa hamilelik oluşmaz..Yaşları ileri olan hanımlarda kötü yumurta kalite olma riskli yüksektir.

Tiroid bezi Aşırı aktif yada çalışmayan  tiroid bezleri . Aşırı çalışan yada normalden az çalışan troid bezleri de kısırlık nedeni olabilir.Takip edilmeli ve kontrol altına alınmalıdır.

Bazı kronik  hastalık durumları  Aids ya da  kanser hastalığı ve tedavileri kısırlığa neden olabilir.

Rahim veya fallop tüpleri Sorunları  Döllenmiş yumurta büyüdükten sonra rahime gitmek için yola çıkar ve  fallop tüplerine gelir. Rahim veya fallop tüplerinde yanlış bir şey varsa tıkanmışsa yada zedelenmişse kadın doğal yollardan hamile kalamaz. Bunun birkaç nedeni olabilir:


Cerrahi
 – Pelvik cerrahi bazen fallop tüplerine yara veya hasara neden olabilir. Servikal ameliyat bazen rahim ağzı yara izi ya da kısalmasına neden olabilir.

Submukozal miyomlar – Rahim kas duvarında bulunan iyi huylu olan ya da olmayan kanserli tümörler, çocuk doğurma çağındaki kadınların % 30,ila 40 ında meydana gelir. Bunlar implantasyonu  yani embiryonun rahime yerleşmesini engelleyebilir

Endometriozis – Normalde rahim zarının içinde bulunan hücreler vücudun başka büyümeye başlar.

Önceki kısırlık tedavileri  – Bazen  hanımlar çeşitli nedenlerle fallop tüplerini yani  rahim kanallarını kapattırmak zorunda kalabilirler .Daha sonra süreci tersine çevirip açtırma durumu meydana gelebilir. Bu durumda fallop tüplerinin verimli hale gelmesi yani kadının hamile kalma şansı çok  yüksek  olmamaktadır.
Yurt dışında yapılan 8 yıllık bir çalışma daha yüksek gebelik elde etmek için  fallop tüplerini açtıran kadınlarda tüp bebek tedavilerinden daha az başarı şansı olduğunu gösterdi.Ayrıca bu ameliyat ve tedavilerin tüp bebek fiyatından daha fazla maliyet getirdiğini gösterdi.

İlaçlar -Bazı ilaçlar bir kadının doğurganlığı etkileyebilir ve kısırlığa neden olabilir. Örneğin NSAİD içeren   sık aspirin ve ibuprofen alan kadınlarda hamileliğin daha zor oluştuğu gözlenmiştir.

Kemoterapi – Kemiterapide  kullanılan bazı ilaçların yumurtalık yetmezliği ile sonuçlanabilir. Bazı durumlarda, kemoterapinin bu yan etkisi kalıcı olabilir.

Radyoterapi – Radyasyon tedavisi kadının üreme organlarına yakın yapıldıysa kısırlık konusunda yüksek risk taşıdığı gözlemlenmiştir.

Yasal olmayan ilaçların kullanımı –  uyuşturucu türü yada ona benzer alınan ilaçların  hem doğurganlık sorunları yarattığı hem de doğacak bebekte de anomaliler yarattığı bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Aliye Sibel Tuzcu

 Bizi facebook ve instagram dan da takip edebilirsiniz.

 

Kadında Kısırlık nedenleri ? Neden çocuğum olmuyor ? konusunu okuyanlar aşağıdaki konuları da incelediler

Kısırlık Nedir ? Neden hamile kalınmaz?

Adet düzensizliği ve hamile kalınacak günler

Yukardaki açıklamalarda okuduklarınızdan bir yada birkaçını yaşadığına inanıyorsanız Çocuk İstiyorum’ a başvurun

 
 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ