lady q  


Çocuk İstiyorum Dayanışma Derneği – Tüp Bebek

Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavileri ile ilgili hasta soruları ve cevaplar

Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavileri ile ilgili hasta soruları ve cevaplar

Kısırlık ve Tüp Bebek Tedavileri ile ilgili soru ve cevaplar

Soru:
En son 3. tüp bebek yaptırdığım merkezde[sonuç negatifti aralık ayında] sonraki görüşmemede bana sorunun yumurtaların kabuğun kalın olduğu söylendi ve doğal yollardan hamile kalınabileceğim söylendi. Eşim sperm sayısı en son 17 milyon denildi.Bu doğruluk payı varmıdır?.ve en son fsh 8.39 çıktı.

Cevap:
Yumurta kabuğu kalınsa nasıl kendiliğinizden de kalabilirsiniz onu tam anlamadım ama fsh değeriniz normal sınırlarda.

 

Soru:
Normal fsh ve morfoloji değerlerini öğrenmek istiyorum, eşimin morfoloji %4 benimki fsh en son mikromda 13 dü.

Cevap:
Morfoloji eğer mikroenjeksiyon yapılacaksa ve çok ağır bir şekil bozukluğu yoksa önemli değil…


Soru:

Transfer edilen hücre 12 hücreli olabiliyormu ‚ transfer yapıldıktan sonra ne kadar sürede tutunuyor ve transferden sonra ilk beş gün ağrı çektim altıncı gün ağrım azaldı ama erimiş peynir gibi akıntım oldu bu normalmıdır yoksa olumsuz bir durum mudur teşekkürler

Cevap:
Embriyo 12 hücre olmadan önce hücreler birleşir..peynir gibi akıntı da çok önemli değil..doktorunuz ilaçla geçirebilir.

 

Soru:
Ben E2 testinin normal değerini öğrenmek istiyorum mümkünse yoksa ilacın dozuna göre değişiyormu?

Cevap:
Adetin 3. günü yapılan E2 değerini kast ediyorsanız 75in altında olmasını arzu ediyoruz..

 

Soru:
Biz 2 defa aşılama 1 tüp bebek denemesi geçirdik başarılı olmadı eşimde sperm sayısı az en son geçen sene bakılmıştı 13 mil çıkmıştı şimdi yeni tüp bebeğe başlıyacaz acaba Reprodüktif İmmünoloji yapan hastahane tercih etsek bizim için faydalı olur mu ? (başka problemimiz yok )

Cevap:
Reprodüktif immunoloji yapan hastane mi var..bununla neyi kastettiniz acaba..

 

Soru:
Erken menopoz ile mücadele ediyorum fsh değerim çok yüksek .hipertroidden kaynaklanıyor . kök hücre çalışmaları ile ilgili bilgi alabilirmiyim.en son dr um kortizon tedavisi ile birlikte ganophone tedavisi uyguladı sonuç başarısız .ayrıca dhea ile ilgili tavsiyeniz nedir?

Cevap:
Erken menopoz konusunda bu güne kadar tüp bebek açısından etkili olduğu ispat edilen bir ilaç yok..ne yazık ki..DHEA da bunlardan birisi.. bütün dünyada bugün erken menopozda en etkin ve hatta tek tedavi oosit bağışıdır.. isteyen olursa yurt dışında deneyebilir.. kök hücre çalışmalarının ne zaman sonuç vereceğini kimse henüz bilmiyor belki 1 yıl sonra belki de 10 yıl??

 

Soru:
Ben iki defa düşük yaptım ŞU AN 42 yaşındayım tüp bebekte çocuğumun sakat olma riski varmı varsa % kaçtır?

Cevap:
Düşüklerinizin sebebinin araştırılması gerekir..genetik inceleme yaptırdınız mı? sizin ve eşinizin mutlaka kromozomlarına bakılması gerekir.

 

Soru:
Ben aşılamayla 13 haftalık hamileyim dr glucophageni dogum sonuna kadar kullanmamı istedi ama başka bir dr kullanmanda sakınca var dedi şimdi kafam karıştı kullansammı kullanmasam mı? benim araştırdıgım kadarıyla bebekte sakatlık risk oluyormuş?

Cevap:
ABD’de geçen sene bir toplantıda bir başka ülkenin doktoru ilacı ilk 3 ay boyunca da kullandığını söylemişti ve Amerikalı doktorlar şaşırarak güvenli olduğunu nereden biliyorsunuz diye itiraz etmişlerdi..bence de haklıllar..ben hastam gebe kalırsa kestiriyorum.

 

Soru:
Hiper prolaktin hastasıyım.Dostinex kullanıyorum .doktorum hamile kalana kadar haftada yarım almamı istedi. hiper prolaktinin tedavisi varmı yoksa ömür boyu kullanmam mı gerekecek.şuan değerim sıfırın altın da.

Cevap:
Öncelikle prolaktin değerlerinin normal fizyolojik değerlerin altına düşürülmesine de karşı olduğumu söylemeliyim..bunun da yan etkileri olabilir..5’in altına düşmemesi gerekiyor..bana kalırsa dozu azaltın..sizin adetleriniz düzenli miydi ve göğüslerinizden süt geliyormuydu acaba..?

 

Soru:
Fsh normal degerleri ne olmalı‚ ayrıca bunun yükselmesinde etken beslenme ve psikoloji etkili midir bütün sorunlarda araştırmayla bayagı bir yol katedildi bu konuda hala bir şey yapılamıyor?

Cevap:
Normalde 10 un altında olmasını istiyoruz..bunun yükselmesi aslında sadece bir gösterge..yumurtalık rezervinin bir göstergesi.

 

Soru:
Ben 15 haftalık ikiz hamileyim.hemoglobinim 12.almam gereken günlük demir kaç mg olmalı.elevitin 1 kapsulunde 60 mg oldugu yazıyor onu kullanıyorum.kabızlık yaşamak istemediğim için demire başlayamadım.solgar gentle iron aldım 25 mg yeterli olurmu?

Cevap:
ikiz gebelik olması nedeniyle bence günde en az 60 mg almalısınız..ayrıca 1 ay sonraki değerlere göre doz yeniden tayin edilmeli.

 

Soru:
Erken menepoz hastasıyım.yumurtalıklarım calısmıyor.nedenını bulamadılar.benım merak ettıgım yumurtalıklarımın içi tamamen boş mudur .bunun için laparoskopi yapmamın faydası var mıdır.tesekkurler

Cevap:
Laparoskopinin hiçbir faydası yok.

 

Soru:
30 haftalık ikiz hamileyim Allahın izniyle…ceyrek ceyrek olmak uzere 6 saatte bır prepar tablet alıyorum..yan etkisi olurmu? ikizlerde kacıncı haftada dogum normaldir?

Cevap:
İkizlerde mümkünse 36 haftanın tamamlanmasını isteriz..prepar tabler hekiminiz önerdiye lütfen devam edin..

 

Soru:
Eşimde varikosel var ameliyat olup olmamasında kararsızız ne önerirsiniz ?

Cevap:
Ben varikosel operasyonu kimseye önermiyorum.

 

Soru:
31 yaşındayım hormon tahlillerim ve eşimin sperm sonuçları iyi hsg çekildim sonuç solda patent tubal pattern sağda parsiyel distal tubal oklüzyon pelviperitoneal adhezyon.fsh değerim 6.15 6ay klomen kullandım . gebelik olur gibi oldu ama bozuldu değer beta hcg 74.82 çıkmıştı 2 gün sonra seviye düştü. ben hamile kalabilir miyim dr bey napıcam? 17 aydır bebek istiyoruz?

Cevap:
Aşılamayı düşünmez misiniz.

 

Soru:
Ben uterus unicorn hastasıyım.2 kez aşılama oldum ama tutmadı.normal yoldanda gebe kalabileceğim söylendi.doğrumudur?birde doktorum benden hiçbir kan değeri istemedi istenmesi gerekiyor mu?ben Ankarada oturuyorum fakat İstanbulda tedavi görmek istiyorum eğer gebe kalırsam gidip gelmeler durumum açısından problem yaratırmı?(düşük riskinden dolayı)

Cevap:
U
nikorn uterus için kan tahliline gerek yok..gebe kaldıktan sonra da istediğiniz yerde takip olabilirsiniz.

 

Soru:
Transfer edilen hücre 12 hücreli olabiliyor mu ? transfer yapıldıktan sonra ne kadar sürede tutunuyor ?

Cevap:
12 hücre olmaz..8-10 hücreden sonra zaten birleşiyorlar..transferden 5. gün transferinden 1-2 gün sonra tutunur.

 

Soru:
Yumurtlama tedavisindeyim geçen ay hiç yumurta oluşmadı adet getiriciyle 35 günde adet oldum bu ay 2 yumurtam var adet zamanımı 35 gün diyemi baz alayım tedaviden önce doğum kontrol hapıyla 28 günde oluyordum

Cevap:
Siz bence en iyisi doğum kontrol hapı kullanın ve adet zamanınızı tam bilin

 

Soru:
Co-kültürle olan denemem yavaş gelişti ve ilk 3 mikroda dondurulmuş embriyom hiç kalmazken 4 denemede dondurulmuş embriyom bile oldu bu arada sebepsiz infertil teşhisimiz embriyo tutunmasında( h-lag) sanırım protein testi gibi bişeymiş bdenen işlem ne kadar güvenli olabilir sizce birde benim 3 tüp bebek tedavim co-kültürle yapılmıştı ama yavaş gelişen embriyo olmuştu şimdi başka bir merkezde 4 denememi yaptım ama co-kültür olmadan 3 günde inanılmaz güzel 5 adet 1 kalite embriyom oluştu dondurulmuşlarım bile o.

Cevap:
Embriyolarınızı neden yavaş geliştiğini ben bilemem..4. denemenizde belki daha fazla sayıda yumurta elde edilmiştir.

Kısırlık ve Tüp bebek tedavileriniz ile ilgili Çocuk İstiyorum Formu ile bize ulaşabilirsiniz.

 
  •   
 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ